Taraf değilim, bertaraf da olmayacağım

 Kavga etmek için elime aldığım ilk taşı Andırın Çayı’nın öte geçesindeki “Ecevitçilere” attığımda yaşım 6 ya da 7’ydi. Akşama kadar Apurdumun Bendinde, Ağ Yar’da Çatal Dut’da birlikte yüzdüğümüz, top oynadığımız arkadaşlarımızla kafamız eser birbirimizi taşlardık. 
Yedi yaşındaki faşist ben, yaşıtlarım kominist Omar Ağa’yı, Özgür’ü ve nicelerini taşlardım ki, ülkeme kominizim gelmesin.
İtiraf etmeliyim ki; attığım yüzlerce taştan bir tanesi bile suyun öte yakasına geçip koministlere (!) isabet etmemişti ama kendi kafama düştüğü çok olmuştu. 
Yatılı okul… Sonra Maraş Olayları… Ardından ihtilâl… Lise yıllarında yavaş yavaş siyasi kitapları okumalar…  1987 yılında 16 yaşımdayken “Demirel, Ecevit, Erbakan ve Türkeş”in siyasi yasakları kalksın diye 40 şehri gezmeler… 
Nazlı Ilıcak’la, Yavuz Bahadıroğlu’yla, rahmetli Mehmet Ali Birand’la, Ruşen Çakır’la, şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınlarından biri olan –ki o zamanlar Demirel’in prensiydi- Abdulkadir Selvi’yle  uzun siyasi ve içtimai mülahazalar…
Farklı fikirlere sahip insanlarla ortak yönlerimiz olduğunu görmeler ve çok erken yaştan itibaren kişileri değil olayları yorumlamanın önemini kavramalar…
Geçtiğimiz günlerde kentte çok iyi tanınan ve benimde çok sevdiğim bir siyasetçiyle sohbetimiz esnasında bana “tarafını belli etmelisin” dedi… “Unutma! Taraf olmayan bertaraf olur…”
Aslında zaten kendimi çok uzun zamandır “bertaraf olmuş gibi” hissettiğim doğrudur. “Kendi gibi” olmanın imkânsıza yakın zor olduğu bir dönemde çevremde “kendi gibi” olan az sayıda kişi dışında kimseye kendimi anlatamıyorum uzun zamandır.
Anlatamadığım içindir ki, kimse beni kendine yakın görmüyor. Onlar için “Kendine yakın olmak” harfiyen kendi gibi düşünmektir çünkü… 
Aklı bir kenara koyup başkasının aklını kullanmaktır. Başkasının penceresinden bakmak, başkasının gözüyle görmek, başkasının kulağıyla duymaktır.
Kendi olmayı bırakmak, başkası olmaktır.
Bir düşünceden yana olabilirim elbette… Bir olaydan da taraf olabilirim. Ama bir kişiden, zümreden, partiden yana olamam…
Taraf olmak zulmetmektir çünkü çok iyi bilirim. Taraf olmak insanlıktan çıkmaktır. Basitleşmektir. Kendi kendini aşağılamaktır. Taraf olmak akıl-fikir denen nimete ihanet etmektir.
Bir partiye oy verebilirim ama o partinin “tarafı” olamam…
Bir kişiyi sevebilirim ama onun yanlışlarını eleştirme hakkımı her zaman saklı tutarım…
Hatalarına rağmen de sevebilirim bir kişiyi ama “hatalarını sevmem… sevemem”
Hatalarına rağmen onunla birlikte onun yanında olacaksam yanlışlarını bir kenara koyar öyle birlikte olurum mutlaka… Hata olarak gördüklerime herkesin göreceği irilikteki puntlarla şerh koymayı da unutmam.
“Kimden yanasın” diyorlar bana…
“Kimseden yana değilim.”
Haktan, adaletten yanayım… Başkalarının doğrularına -saygı duymasam bile– müsamaha göstermek şartıyla kendi doğrularımdan yanayım. 
Doğruyu yapan kim olursa olsun, doğruyu söyleyen kim olursa olsun o doğrunun da yanındayım…
En sevmediğim bir kişinin ağzından çıkacak bir “hak söz” yapacağı “güzel bir eylem” i ilk ben alkışlarım…
En sevdiğim bir dostumun, kardeşimin, eşimin, çocuğumun yapacağı bir yanlışı da ilk ben eleştiririm.
Bir eylem yapanın kimliğine göre “doğru” ya da “yanlış” olmaz…
Doğruyu Ali de söylese doğrudur, Veli de…
Yanlışı Ali de yapsa yanlıştır, Veli de…
Başkalarının kavgasının bir tarafı olmak zorunda mıyız? Kavgaya müdahil olmak için mutlaka kavganın bir tarafından olmaya mecbur muyuz?
Hayat yolunda kendi doğrularımızla, inançlarımızla yürümeye devam edemez miyiz?
Düşünüyorum da…
Tarafsız olmayı başarabilmiş az sayıda kişiden biri olmak çok da ürkütücü değil…
Velhasıl…
Taraf olmayacağım, evet… Ama “bertaraf da” olmayacağım… Bunu biliyorum…
Çünkü;
Kavgaların tüm taraflarında vicdan sahibi, aklını satsa bile vicdanını satmamış, henüz insaflı olmaktan vazgeçmemiş birileri halâ var. Ve o birileri umudumuzun tükendiği yerde bizlere el uzatmaya devam ediyorlar.
Umuyorum ki,
Tüm fikirleri birbirine taban tabana zıt insanlar “tek bir ortak düşünceleri varsa eğer” o tek ortak düşünceleri için kol kola girebilirler, ve o düşüncelerinin gerçekleşmesi için mücadele edebilirler.
Bu düşünce bizi ayrışmaya değil, birleşmeye götürür.
Ve işte bizim ihtiyacımız olan şey tam da budur…
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 4 yıl Önce

elbette tarafsızlığın ağır bedelleri vardır,mesafeyle karşılanır,dışlanır, horlanır,hakkınız size teslim edilmez gasp edilebilir,seninde ne oldun belli değil gibi homurtularla karşılaşabilirsin ama sonuçta tüm insanlığın ihtiyacı :DOĞRU OLANI bulabilmenin en kolay yolu tarafsız objektif olmaktan geçer.

Vandaym
Vandaym - 4 yıl Önce

güzel yazı ama üstad necip fazıl'ın dediği gibi "sokak lambası gibi olma ey yar . kime yandıgın belli olsun."

Zeyno
Zeyno - 4 yıl Önce

taraf olamyın olayları olduğu gibi aktarın yoksa tarih sizi affetmez... yazınızı çok beğenerek okudum tebrik ediyorum.

hb
hb - 4 yıl Önce

herzamanki gibi müthiş bir yazı olmuş hocam size katılmamak imkansız

Hacı Özbenli
Hacı Özbenli - 4 yıl Önce

taraf olmayanlar da buluşmak dileği ila....,

ede edem
ede edem - 4 yıl Önce

en begendiğim yazınız oldu.

Necati Aslan
Necati Aslan - 4 yıl Önce

cesur mert lafının eridir ali ağabeyim yüz yüze görüşmek kısmet olmadı ama birçok kişinin örnek alması gereken bir kişiliktir.. Allah yar ve yardımcın olsun ağabeyim saygılar... nebioğlu otogaleri

Murat Buyruk
Murat Buyruk - 4 yıl Önce

burdaaa!! (taraf ve berteraf olmayanlardan)...

Metin
Metin - 4 yıl Önce

ali hocam, yazdığınız her yazının olduğu gibi bu yazınızın da altına imzamı atıyorum. hiç üzülmeyin yalnız değilsiniz. sizin gibi cesur, mert, kimsenin kulu kölesi olmayan, inandığı gibi yazan ve inandığı yolda yürüyen insanlara bu milletin çok ihtiyacı var. Allah yardımcın olsun.

Muzaffer ÇINGIL
Muzaffer ÇINGIL - 4 yıl Önce

sayın hemşerim; güzel yazı anlayana tabiki, ellerin ve kalemin dert görmesin.selamlar

KÜRŞAK 46
KÜRŞAK 46 - 4 yıl Önce

ülke insanının ayrışmaya değil birleşmeye ihtiyacı var. i̇nsanlarımızı ayrıştıran zihniyetlere yazıklar olsun

Denizhan
Denizhan - 4 yıl Önce

hocam her zaman olmasada yazilarinizi okuyorum başarilar di̇li̇yorum.

ÖKKEŞ
ÖKKEŞ - 4 yıl Önce

fi̇kri̇n ne fahi̇şesi̇ oldum,ne zamparası,bilemem kaçtır hava parası! yalnız değilsin emin ol,çoooooook insan var senin gibi kendini azınlık gibi gören!

muallim
muallim - 4 yıl Önce

bi taraf olan bertaraf olur


banner122

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126