Kahramanmaraş'ta Geçmiş'in izleri Gelecek nesle aktarılacak

Altında katman katman uygarlık barındıran, Yavuz Sultan Selim, Halid Bin Velid gibi tarihi şahsiyetlere ev sahipliği yapan Kahramanmaraş, bu yönünü Tarihi Kentler Birliği, ile Türkiye’nin her yerine ulaştıracak.

Kahramanmaraş'ta Geçmiş'in izleri Gelecek nesle aktarılacak

Altında katman katman uygarlık barındıran, Yavuz Sultan Selim, Halid Bin Velid gibi tarihi şahsiyetlere ev sahipliği yapan Kahramanmaraş, bu yönünü Tarihi Kentler Birliği, ile Türkiye’nin her yerine ulaştıracak.

Tarihi, şiiri, şairi, sanatı, memleket sevdası, yemeği, suyu, tarımı, ekonomisi, nüfusu ile Türkiye’nin en köklü şehirlerinden olan Kahramanmaraş, kadim medeniyetlere beşiklik etmesini şimdiki nesillere aktaracak.

Dulkadiroğlu Belediyesinin ev sahipliğinde Ramada Otelde düzenlenen Tarihi Kentler Birliğinin tanıtım toplantısı önceki gün sona erdi. Son gün sunum eşliğinde şehre yapılan ve yapılması planlanan tarih yatırımlarını anlatan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, 3 yeni Butik otelin tarihi konaklarda hayat bulacağını, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile son aşamaya geldiklerini belirtti.

Açılış konuşmaları bölümünde kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, İstiklal ’in öncüsü Kahramanmaraş'ın istikbalde de öncü rolü üstlendiğini ifade ederek: “Görkemli tarihiyle görenleri kendisine hayran bırakan Kahramanmaraş, toprakları üzerinde barındırdığı köklü miraslarına sahip çıkarak yarınlarla buluşmasına olanak sağlıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak sınırlarımız içerisinde kurulmuş ihtişamlı medeniyetlerin geride bıraktıkları eşsiz mirasları gelecek nesillerle buluşturmaya büyük önem veriyoruz” dedi.

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sözen ise, Türkiye coğrafyasındaki tarih boyunca ki en bilindik notların tümüyle burası olduğunu vurgulaması ve bunların bizim tarafımızdan gelecek için sağlam bir şekilde yaşatılır gelecek kuşaklar için de kendilerine kaynak oluşturacağını altını çizdi.

Açılış konuşmaları ve yapılan sunumların ardından Kahramanmaraş bütününde doğal ve kültürel mirasın korumasına yönelik yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Bu arada programın finalinde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç konuklara Kahramanmaraş hatırası olarak bakır işlemeli hediyeler takdim ederken davetliler ile toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Tarihi Kentler Birliği Kahramanmaraş buluşmasına katılan isimler arasında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çekül Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sözen, Çekül Akademi Yüksek Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Aksu, Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ve yüzlerce TKB üyesi yer aldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buket
Buket - 1 yıl Önce

Sen aktarsan aktarsan h aracı rüşvet ı aktarirsin ona da bu halkın ihtiyacı yok

M Ali Küçüktüfekçi
M Ali Küçüktüfekçi - 1 yıl Önce

gelecek nesiller seni de çok iyi anmayacaklar

SIRADAKİ HABER

banner122