Kahramanmaraş'taki Germanicia Antik Kentin 2 alanı daha ziyaretçilere açılıyor

Kahramanmaraş'ta bir bölümü geçen yıl Ağustos ayında ziyarete açılan Germanicia Antik Kenti'nin yeni ortaya çıkarılan 2 mozaikli alanı daha turizme kazandırıldı.

TARİH 04.02.2019, 10:34
Kahramanmaraş'taki Germanicia Antik Kentin 2 alanı daha ziyaretçilere açılıyor
banner257

Arkeolog Safinaz Akbaş, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (DOĞAKA) ayrılan 1 milyon liralık bütçe ile yeni bulunan alanları yıl sonunda ziyarete açmayı planladıklarını söyledi.

2007 yılında Bağlarbaşı Mahallesi'nde bir evde yapılan kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan Germanicia Antik Kenti'nin turizme kazandırılması adına bölgede kazı çalışmaları başlatıldı. Yapılan çalışmalarda antik kentin Dulkadiroğlu, Bağlarbaşı, Şeyhadil ve Namık Kemal Mahalleleri'nin tamamı ile Kanuni Mahallesi'nin de bir kısmını kapsadığı belirlendi.

Germanicia Antik Kenti'nin M.S. 1'inci yüzyılda kurulduğunu ancak bugüne kadar yapılan kazılarla şehrin M.S. 4'üncü ve 6'ncı yüzyıllarına ait mozaik ve kalıntılarına ulaştıklarını belirten Safinaz Akbaş, "Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait olduğu tespit edilmiştir. Ancak ileriki zamanda yapılan kazılar sonrası tabii ki daha erken döneme ait verilere ulaşmamız mümkündür" dedi.

'2019'UN SONUNA DOĞRU ZİYARETÇİYLE BULUŞACAK'

Germanicia Antik Kenti'nin ortaya çıktığı 2007'den bu yana şehrin tüm kazı çalışmalarında görev alan Safinaz Akbaş, yaptıkları çalışmada mozaiklerin fazla olduğu Bağlarbaşı Mahallesi'nin kentin yerleşim alanı olduğunu belirtti. Akbaş, ayrıca yapı kalıntılarının fazla olduğu Şeyhadil Mahallesi'nin ise kent merkezi, Dulkadiroğlu ve Namık Kemal Mahallelerinin de kentin yayılım sahası olduğunu belirlediklerini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "2014-2015 yılında kazısı yapılan mozaikli alanımızın etrafına geçici koruma duvar örgüsü ve çatısı ile ziyaretçiler için yürüme platformu yapıldı. Mozaikler üzerinde restorasyon, konservasyon işlemleri gerçekleştirildikten sonra bakanlığımızın da izniyle alanımız ücretsiz olarak ziyarete açıldı. Şu an bulunduğumuz alanımızın ve 2017 yılında kazısı yapılan alanımızda kazımızda çıkan mozaiklerimizin yine etrafına koruma duvarları örülmesi, geçici çatı sistemi ve yürüme platformu yapılması ile mozaiklerimizin restorasyonunun, konservasyonunun yapılması için Sayın Valimiz Vahdettin Özkan'ın talimatıyla Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında DOĞAKA'ya bir proje sunuldu ve projemiz uygulama aşamasına geçildi. 2019 yılının sonlarına doğru inşallah Bakanlığımızın da izniyle iki alanımız ziyaretçiyle buluşacak hale getirilecektir."

VİLLANIN TABANI

Kalkınma ajansının proje için 1 milyon liralık bütçe ayırdığını belirten Safinaz Akbaş, Ağustos ayında ziyarete açılan yerde 140 metrekarelik mozaiğin olduğunu, bu yıl sonunda ziyarete açılması planlanan 2 alanda da toplam 150 metrekare mozaiğin olduğunu söyledi. Ziyarete açılacak olan yerlerden biri olan Bağlarbaşı Mahallesi'ndeki mozaik hakkında bilgi de veren Akbaş, "Bu taban mozaiğimizin Roma dönemine ait bir villanın salonunun taban mozaiği olma ihtimali şu an için yüksek gözükmektedir. İleriki zamanda bölgedeki diğer yerlerin kazısı gerçekleştirildikten sonra hangi yapısının hangi bölgesine ait veya hangi odasına ait olduğu tam olarak netlik kazanacaktır" diye konuştu.

Yorumlar (6)
YAZIKLAR OLSUN ! 3 yıl önce
GERMENİCİA ANTİK KENTİ 2007 YILINDA BULUNDU. ARADAN TAM 12 SENE GEÇTİ HALA KEŞFEDİLMEYEN, GÜN IŞIĞINA KAVUŞTURULAMAYAN BİNLERCE METREKARE YER OLDUĞUNU BİLİYORUZ. KAHRAMANMARAŞ İÇİN KAÇIRILMAYACAK BİR TURİSTİK FIRSATTIR. BEĞENMEDİĞİMİZ GAZİANTEP'TE BÖYLE BİR ANTİK KENT BULSALARDI ŞİMDİYE ÇOKTAN TÜM ALAN AÇIK HAVA MÜZESİ HALİNE GETİRİLMİŞTİ. YETKİLELERE SORSAK ÖDENEK YOK VS BİR SÜRÜ BAHANE SÖYLÜYORLAR. SAYIN MİLLETVEKİLLERİ, BELEDİYE BAŞKANLARI HALA BU İŞİN ÜZERİNE DÜŞMEDİLER. YAZIKLAR OLSUN !!!
boş işler 3 yıl önce
orada bulunanlar çok değerili diyorlar.ama üzeri çinkoyla kapatılmış.madem değerli taşıyın gaziantep gibi şamlı urfa gibi mozaik müzesi yapın.oaradaki taş parçaları o bölgenin insanından kıymetlimi.yıllardır perişan ettiniz halkı.alın ya verin yada taşıyın.vekiller uyuyor bu konuda.turzm bakanlıgı yapmış vekiller neden çözüm bulmyor buralara?bir sürü insanın malı değer kaybı yasadı.
reklamın kötüsü olmaz 3 yıl önce
k.maraş belediyeciliğinin 9 fırın ekmek yemesi lazım daha ..
ne alaka? 3 yıl önce
Belediyeyle ne alakası var anlamadım?
KAHRAMAN ÖKKEŞ 3 yıl önce
Hem de ne YAZIKLAR OLSUN!!!
AH be güzel MARAŞIM KAHRAMAN sıfatın var amma velakin senin için gönülden ve dürüst çalışan çok az insan var bu şehirde.Millet boğazının ve kapitalist zevklerin peşine düşmüş.Ne yazık ki!!!
SAFHALK 3 yıl önce
YAHU UZUN YILLAR OLDU ANTİK KENTİN ORTAYA ÇIKMASI AMA HALA MEMLEKETİMİZ TURİZME KATKI OLARAK FAYDA ALAMADI MEMLEKETİ YÖNETENLER NE HESAPLAR PEŞİNDE ACABA YILLARDIR MERAK KONUSU YANİ. ALLAH AŞKINA BİRAZ MEMLEKETCİ OLUNDA GÜZEL ŞEYLER KAZANSIN ŞU GÜZELİM KAHRAMAN ŞEHİR...
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı