Kahramanmaraş'taki siyon yıldızı tartışmasına son noktayı Haber46 koydu

Bir süredir Kahramanmaraş kamuoyunu meşgul eden Sümbüllü bulvarındaki 6 hilalin birleşmesi ile meydana gelen siyon yıldızı tartışmasına Haber 46 son noktayı koydu.

Kahramanmaraş'taki siyon yıldızı tartışmasına son noktayı Haber46 koydu

Bir süredir Kahramanmaraş kamuoyunu meşgul eden Sümbüllü bulvarındaki 6 hilalin birleşmesi ile meydana gelen siyon yıldızı tartışmasına Haber 46 son noktayı koydu. Bahsedildiği gibi meydana gelen şeklin siyon yıldızı değil sümbüllerin kanatlarının bir araya gelmesi ile oluşan bir şekil olduğu öğrenildi.  

Konya Selçuk Üniversitesi öğretim görevlisi olan ve aslen Kahramanmaraşlı olan Cem Karakız’ın Ağustos ayından bu yana Kahramanmaraş’ta yapılan kavşak süslerinde masonik figürler olduğunu iddia etmesi üzerine Haber 46 haber merkezi konuyu ele aldı. Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversitesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Park ve Daireler Başkanlığından alınan bilgilere göre, şekillerin mason veya masonik bir yanının olmadığı 6 hilalin, sümbüllerin 6 kanadının bir araya gelmesi ile oluştuğu öğrenildi.
CEM HOCA NE DEMİŞTİ
Cem Karakız Kendi hesabında paylaştığı bilginin bir kısmında: “Evangelistlerin çokça kullandığı altı hilal figürünün iç içe geçmesi ve açılmasıyla siyon yıldızını oluşturan düzenlemeyle, sümbüllü kavşağına bir hançer daha saplanmıştır. Bunun tarihi geçmişi ve literatür bilgisini paylaşıp kimseyi sıkmak istemiyorum. Yalan iftira kötüleme yok! Sembol burda, yapılan iş orda” demişti.
HOCA BU İŞTE YANILIYOR
Haber 46 Haber merkezinin, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Park Daireler Başkanlığı Peyzaj Mimarlığından aldığı bilgiye göre, kavşağın yapımında kullanılan şeklin, sümbül yapraklarının bir araya gelmesi ile oluştuğu ve şeklin tamamen tarihe uygun olduğu bildirildi.
KAVŞAKTAKİ YAPILAN ÇALIŞMA 
Haber 46’ın Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Park Daireler Başkanlığı Peyzaj Mimarlığından aldığı diğer bilgiler ise şöyle: “Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan Üçüncü Murad'ın fermanıyla Topkapı Sarayı'nın bahçesini süsleyen Kahramanmaraş'ın sümbülleri, endemik zenginliği korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla hem Topkapı Sarayı hem de kentteki cadde ve refüj düzenlemelerinde kullanılmaktadır.
‘Üçüncü Murad döneminde sümbül için hazırlanan ferman  ‘Maraş'ın yaylak ve kışlaklarından 50 bin gök sümbülü ve 50 bin ak sümbülün toplanarak has bahçenin yani Topkapı Sarayı'nın bahçesine dikilmesi' yönündeki ferman Osmanlı arşivlerinde bulunmaktadır.
SÜMBÜL BOTANİK ÖZELLİKLERİ
Sümbülün (HyacinthusOrientalis) Türkiye’de İki Alttürü Doğal Olarak Yetişir: Subsp. Orientalis Ve Subsp. Chionophillus. Bunlardan, Kaya Sümbülü Olarak Adlandırılan H. OrientalisSubsp. Chionophillus, Yalnızca Türkiye’ye Özgürdür. (Endemiktir).
Yapraklarının tamamı tabanda linear-eliptik şeklindedir. Diğer alttürden (subsp. orientalis) daha geniş, 12-15 mm genişliğinde olan yapraklar, 4-6 arası sayıda olabilmektedir. Skapus 1 veya 2 adet, rasemle birlikte 10-33 cm uzunluktadır. Çiçek sayısı 12'ye kadar ulaşabilmekte, çiçekler açık griden, morumsu maviye değişen renklerde, nadiren beyaz, 20-30(35) mm, tüb-silindirik, bazen ovaryumun çevresinde genişlemiş, loplar tüp ile aynı uzunlukta bulunmaktadır. Kaya sümbülünde dikkat çekici bir diğer özellik de, yaprak diplerindeki mor-mavi beneklerdir. Diğer Alttüründen (Subsp. Orientalis) Daha Geniş (12-15 Mm) Olan Yaprakları Ve Çiçek Parçalarının Çiçek Tüp Kısmına Hemen Hemen Eşit Olması İle Ayrılır. Bu kapsamda Av. Mehmet Ali Kısakürek Bulvarı ile Sümbüllü Bulvarı kesişimin de 2017 yılında yapılan kavşağa ismi ile münhasır sümbül anıtı yapılmıştır. Kavşak peyzaj düzenlemesinde kullanılan figür sümbül çiçeğindeki taç yapraklardan esinlenerek tasarlanmıştır”
Haber: Mustafa Kılınç

YORUM EKLE
YORUMLAR
simyacı
simyacı - 1 yıl Önce

nasıl bakarsan öyle görürsün. ne alakası var siyonizmle. adamlar hizmet yapmış, yapılan hizmete kulp takmaya çalışıyorlar. güzel görüntü var ise, sorun yok demektir bence.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 1 yıl Önce

Tabi canım hoca bu işi ne bilecek.Her şeyin en iyisini siz bilirsiniz.

Hüseyin
Hüseyin - 1 yıl Önce

Hepiniz haklisiniz kardeşim.!!!
İşveren müslüman hacca gider işçisinin kanini emer,ehlikamil esnaf elinde tesbih la havle çeker millete kazık döşer,değerli memur abiler ağzında kebap yemiş ağzında kürdan maaşımız yetmiyiii diye devlete sover.Biz sözde müslümanlar birbirimizi kazıklarız kimse kimseye güvenmez,cami yapılsın deriz kimse cuma hariç namaza gitmez.
Eeee sonra.!!!
MASONİK İŞARETLER İLLUMİNATİ HER YERDE ...
DİNİMİZİ SEMBOLİK YAŞADIĞIMIZ İÇİN SEMBOLLERE DİKKAT EDİYORUZ SADECE..
CAHİLİZ...CAHİLSİNİZ....AMA ONLAR CAHİL DEĞİL...

köylü
köylü - 1 yıl Önce

tarım ve hayvancılığın sorunları ve çözümleri de gündeme gelse keşke. Kırsal kesimde yaşayan insanların temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu sektörlerin çok sorunu var. üretim azalmakta. Topraklar boş kalmakta. Hayvan sayısı her geçen yıl azalmakta. Bir ülkede tarım ve hayvancılık olmazsa gerisi gelmez. Bugün köyler sürekli göç vermekte. Sebebi ise geçim sıkıntısı.
saygılarımla

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Bu Cem Hocamız. Acilen Sanat Tarihi eğitimi alsın. 6 kollu yıldız olan ve içerisinde ayet ve hadis yazılı yüzlerce örnek eser gösterebiliriz. K.Maraş Ulu Cami Batı Ayakları arasında yer alan bezekli madolyonu incelesin Maraşa geldiğinde. Sonra camimize sinagogtan dönme demesin burayı görünce. Gündemi gereksiz meşgul etmeyelim lütfen.

Yalanmı
Yalanmı - 1 yıl Önce

Adamlar hizmet peşinde yok efendim şekli şuymuş buymuş nerden buluyorlar arkadaş bu işleri

Hüseyin
Hüseyin - 1 yıl Önce

Başka işiniz yok mu bunların?

46
46 - 1 yıl Önce

Geriş bitti kvşaklarmı kaldı

mehmet kara
mehmet kara - 1 yıl Önce

Bu kadar cehalet ancak okumakla olur. Masonik simgeyi bir sen biliyorsun. Bu ülkenin akedemisyeninden bir cacık olmuyor işte.

Aeyfullah
Aeyfullah - 1 yıl Önce

Guzelim memleketim ...yazik cok yazik cocuklugumdan beridir kaldirim yol kavsak ile geldiii gecti zaman haberlerde memleketimiz hep bu sekilde aniliyor;)) Memleketimin hicbirsehrinde bile yok terorist yuvalari bile parise dondu ama 81 ilin incisi memleketim me halde.. padisahimiz cok yasasin......

huseyin yapan
huseyin yapan - 1 yıl Önce

Cem midir nedir adamin isi gucu provokasyon,

46lık
46lık - 1 yıl Önce

Noktayı koyana kadar bir görsel koysaydınız daha iyi olurdu

Doğrucu Davut
Doğrucu Davut - 1 yıl Önce

Hizmetten anladiğimiz tek şey; yol/kaldirim/kavşak. Gülünç...
Niye sehrin ortasindaki emniyet kaldirilip otopark yapildi? Niye orta hâl tarumar edilip insanlar yerinden edildi? Niye balık pazari yıkılıp üzerine yuvarlanmalık park yapildi?
Memlekete iş lazim,adamlar iş ortamlarini yıkıp park yapiyor. Niye yıkıyor? Eski ise restore etsin?
Sonuç olarak,fabrikalara yığınla asgari ücretle calisacak vasifsiz eleman yaratildi... Cahil olun tabi,olmayin demiyorum ama hobi olarak cahil olun...Gözünüzü acın biraz yahu.

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Yeni mi fark ettiniz

Alper bayramoğlu
Alper bayramoğlu - 1 yıl Önce

Bırakın bunları artık yobazın biri bir söz ediyor 40 akıllı çözmek için uğraşıyor.Elin oğlu teknikle elektronikle nano teknolojisi ile ilgilenirken şimdi sizler ne işle uğraşıyorsunuz..Böyle kısır işleri bırakın. k.maraşın sorunu çok insanları güldürmeyiniz lütfen.

Cemal Palabıyık
Cemal Palabıyık - 1 yıl Önce

Cem Karakız denilen hoca ben çok iyi tanıyorum Konya da dernek başkanlığı yapan biri olarak da tanıyorum bu hoca kedi dalında basarız olup ayrıca derneği de eline yüzüne buluşturan bi hoca birilerinin Taşıron Elman olarak kulanılır hale gelmiş kedince bişeyler yapmış görünse de Tırı Vırı yazıyor kedince


SIRADAKİ HABER