Kahramanmaraş'taki tarihi mezarlar dikkat çekiyor

Kahramanmaraş'ta Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezarlar, tarihe ilgi duyanlar kadar Avrupalı akademisyenlerin de dikkatini çekiyor.

Kahramanmaraş'taki tarihi mezarlar dikkat çekiyor

Kahramanmaraş'ta Helenistik ve Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen kaya mezarlar, tarihe ilgi duyanlar kadar Avrupalı akademisyenlerin de dikkatini çekiyor. 

Merkez Onikişubat ilçesine bağlı Çukurhisar Mahallesi'nde iki vadi arasındaki arazide bulunan ana kayaya oyulmuş 10 bağımsız kaya mezar, milattan önceki çağlardan günümüze kadar özelliğini koruyor. 

Tescillenen ve bulundukları bölge sit alanı ilan edilen kaya mezarlar, yapılarıyla tarihe ilgi duyan vatandaşlar kadar Avrupalı akademisyenlerin de ilgisini çekiyor. 

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ın geçmişinin son yıllarda yapılan çalışmalarla milattan önce 13 bin yıl geriye gittiğinin belirlendiğini söyledi. 

Bu tarihi dokunun meydana getirdiği inanılmaz bir kültürel mirasa sahip olduklarını anlatan Küçükdağlı, şehrin kültürel mirasının içerisinde kaya mezarların ayrı yer tuttuğunu dile getirdi. 

Küçükdağlı, bunların en önemlisinin Göksun-Kayseri karayolundaki Çukurhisar Kaya Mezarları olduğunu dile getirerek, "Çukurhisar Kaya Mezarları, Kilikya ve Kapadokya kültürüyle bağdaşıyor. Burada milattan önce 1. yüzyıl ve milattan sonra 4-5. yüzyıllar arasında yaşayan Romalıların Çukurhisar civarında bir hayat sürdüklerini gözlemliyoruz." diye konuştu. 

- "İyi bir mimari yapı"

Küçükdağlı, bölgede yaşayan Romalıların tarıma dayalı bir hayat sürdüklerini, tarım arazilerini mezar olarak kullanmamak adına kayalıklarda aile mezarlıkları oluşturduklarını düşündüklerini de belirtti.

Mezarların 5 ila 10 metrekare arasında olduğuna dikkati çeken Küçüdağlı, şunları kaydetti: 

"Kaya mezarlarının içerisinde yastığa kadar düşünülmüş. İyi bir mimari yapı olduğunu görülmektedir. Özellikli bu yönüyle kaya mezarlarına çeşitli zamanlarda Avrupa'dan akademisyenler bilimsel araştırmalar yapmak üzere buraya gelmektedir." 

Küçükdağlı, kaya mezarlarının kent turizmine önemli katkılar sağladığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraşlı
Maraşlı - 1 yıl Önce

Keşke belediyede önemseyip gerekli bakımları yaptırım tur programlarına eklettirse.gerçi onlar mesire alanı yapmakla meşgul.antepin tarihi bile olmayan mekanlarına turist gelirken bizim milattan önceye dayanan tarihimizi daha biz bilmiyoruz..

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Düzgün bir yolu bile yok, nasıl gelsin Turist,,

mehmet
mehmet - 1 yıl Önce

burası g.antepin elinde olacak neler yapar utansın k.maraş yetkilileri

SIRADAKİ HABER

banner122