Lozan Antlaşması Nedir? Lozan Anlaşmasının şartları maddeleri nedir ne zaman bitecek

Lozan Atlaşmasının Maddeleri neler? Lozan Anlaşması zafer mi hezimet mi? Lozan Antlaşmasının şartları nedir? Lozan Antlaşması ne zaman sona erecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Lozan Antlaşmasının önemi nedir? Lozan Antlaşması ile ilgili bilmeniz gereken her şey haberimizde.

Lozan Antlaşması Nedir? Lozan Anlaşmasının şartları maddeleri nedir ne zaman bitecek

Lozan Atlaşmasının Maddeleri neler? Lozan Anlaşması zafer mi hezimet mi? Lozan Antlaşmasının şartları nedir? Lozan Antlaşması ne zaman sona erecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Lozan Antlaşmasının önemi nedir? Lozan Antlaşması ile ilgili bilmeniz gereken her şey haberimizde.

30 Eylül 2016 Cuma 00:05
Lozan Antlaşması Nedir? Lozan Anlaşmasının şartları maddeleri nedir ne zaman bitecek
banner208

 Lozan Atlaşmasının Maddeleri neler? Lozan Anlaşması zafer mi hezimet mi? Lozan Antlaşmasının şartları nedir? Lozan Antlaşması ne zaman sona erecek? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği Lozan Antlaşmasının önemi nedir? Lozan Antlaşması ile ilgili bilmeniz gereken her şey haberimizde.
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "15 Temmuz Türkiye'nin ikinci bir kurtuluş savaşıdır. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'ı bize razı ettiler. Birileri de bize Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştılar." açıklamaları Lozan Antlaşmasını yeniden gündeme getirdi.

LOZAN ANTLAŞMASI NEDİR?

Lozan Antlaşması (veya yapıldığı dönem Türkçesi ile Lozan Sulh Muahedenamesi), 24 Temmuz 1923 tarihinde İsviçre'nin Lozan şehrinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi temsilcileriyle Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Portekiz, Belçika ve Yugoslavya temsilcileri tarafından, Leman gölü kıyısındaki Beau-Rivage Palace'ta imzalanmış barış antlaşması.

LOZAN ANTLAŞMASI NEDİR?
 
LOZAN ANTLAŞMASI NEDEN İMZALANDI?
 
1920 yazına gelindiğinde I. Dünya Savaşı'nın galipleri mağluplar ile hesaplaşmalarını bitirmiş, savaşı kaybeden ülkelere barış antlaşmalarının kabul ettirilmesi süreci tamamlanmıştı. Almanya'ya 28 Haziran 1919'da Versailles'da, Bulgaristan'a 27 Kasım 1919'da Neully'de, Avusturya'ya 10 Eylül 1919'da Saint-Germain Antlaşması'da, Macaristan'a da 4 Haziran 1920'de Trianon'da anlaşmalar imzalatılmış ancak hesaplaşılmayan tek mağlup Osmanlı İmparatorluğu kalmış, 10 Ağustos 1920'de Sevr'de gerçekleşti. Üç Türk murahhası Paris'in banliyösü Sevres'de anlaşmayı imzaladılar. Ankara'da TBMM'nin Sevr Anlaşmasına tepkisi çok sert oldu. Ankara İstiklâl Mahkemesinin 1 numaralı kararı ile anlaşmaya imza koyan üç kişiyi ve Sadrazam Damat Ferit Paşa'yı idama mahkûm etti ve vatan haini ilan etti. Yunanistan dışında Sevr'i hiçbir ülkenin meclislerinde onaylamaması nedeni ile Sevr bir anlaşma taslağı olarak kaldı. Onaylanmamış olmasının yanı sıra Anadolu'daki mücadelenin de başarıya ulaşması ve zaferle sonuçlanması neticesinde Sevr Antlaşması hiçbir zaman uygulanamadı. Buna karşın, İzmir'in Kurtuluşu ile Lozan Antlaşması'na giden süreçte İngiltere içinde 2 uçak gemisinin de bulunduğu donanmayı İstanbul'a göndermiştir. Aynı süreçte ABD de 13 yeni savaş gemisini Türkiye sularına göndermiştir. Ayrıca Amiral Bristol komutasındaki USS Scorpion gemisinin, istihbarat görevi de yapmak suretiyle 1908-1923 arası sürekli olarak İstanbul'da bulunduğu bilinmektedir.

LOZAN ANTLAŞMASI NEDEN İMZALANDI?
 
LOZAN ANTLAŞMASINDA ALINAN KARARLAR
 
Türkiye-Suriye Sınırı: Fransızlarla imzalanan Ankara Anlaşması'nda çizilen sınırlar kabul edilmiştir.
 
Irak Sınırı: Musul üzerinde antlaşma sağlanamadığı için, bu konuda İngiltere ve Türkiye Hükûmeti kendi aralarında görüşüp anlaşacaklardı.
 
Türk-Yunan Sınırı: Mudanya Ateşkes Antlaşması'nda belirlenen şekliyle kabul edildi. Meriç Nehri'nin batısındaki Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy, Yunanistan'ın Batı Anadolu'da yaptığı tahribata karşılık savaş tazminatı olarak Türkiye'ye verildi.
 
Adalar: Gökçeada ile Bozcaada özerk bir yönetime tabi tutulmak şartıyla (Türkiye antlaşmanın bu maddesini uygulamadı) Türkiye'de, diğer Ege Adaları İtalya'ya kaldı. İtalya'nın Türk sınırına yakın adaları silahsızlandırması kararlaştırıldı. Sevr Antlaşmasıyla Oniki Ada İtalya'ya diğer adalar Yunanistan'a bırakılmıştı. Oniki Ada ve Rodos 1945 yılında müttefiklerin eline geçti ve Nisan 1947'de resmen Yunanistan'a teslim edildi.
 
Türkiye-İran Sınırı: Osmanlı İmparatorluğu ile Safevî Devleti arasında 17 Mayıs 1639'da imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması'na göre belirlenmiştir.
 
Kapitülasyonlar: Tamamı kaldırıldı.
 
Azınlıklar: Lozan Barış Antlaşması'nda azınlık, Müslüman olmayanlar olarak belirlenmiştir. Tüm azınlıklar Türk uyruklu kabul edildi ve hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmayacağı belirtildi. Antlaşmanın 40. maddesinde şu hüküm yer almıştır:
"Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk uyrukları, hem hukuk bakımından hem de uygulamada, öteki Türk uyruklarıyla aynı işlemlerden ve aynı güvencelerden yararlanacaklardır. Özellikle, giderlerini kendileri ödemek üzere, her türlü hayır kurumlarıyla, dinsel ve sosyal kurumlar, her türlü okullar ve buna benzer öğretim ve eğitim kurumları kurmak, yönetmek ve denetlemek ve buralarda kendi dillerini serbestçe kullanmak ve dinsel ayinlerini serbestçe yapma konularında eşit hakka sahip olacaklardır."
Batı Trakya'daki Türkler: İstanbul'daki Rumlar dışında, Anadolu ve Doğu Trakya'daki Rumlar ile Yunanistan'daki Türkler'in mübadele edilmeleri kararlaştırıldı.
 
Savaş tazminatları: İtilaf Devletleri, I. Dünya Savaşı nedeniyle istedikleri savaş tazminatlarından vazgeçtiler. Sadece Yunanistan savaş tazminatı olarak Karaağaç bölgesini verdi.
 
Osmanlı'nın borçları: Osmanlı borçları, Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılan devletler arasında paylaştırıldı. Türkiye'ye düşen bölümün taksitlendirme ile Fransız frangı olarak ödenmesine karar verildi. Düyun-u Umumiye idare heyetinde bulunan yenik Alman İmparatorluğu ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu devletlerinin temsilcileri idare kurulundan çıkartılmış ve kurumun faaliyeti devam ettirilerek antlaşmayla birlikte yeni görevler verilmiştir. (Lozan Barış Antlaşması madde 45,46,47...55, 56).
 
Boğazlar: Boğazlar, görüşmeler boyunca üzerinde en çok tartışılan konudur. Sonunda geçici bir çözüm getirilmiştir. Buna göre askeri olmayan gemi ve uçaklar barış zamanında boğazlardan geçebilecekti. Boğazların her iki yakası askersizleştirilip, geçişi sağlamak amacıyla başkanı Türk olan uluslararası bir kurul oluşturuldu ve bu düzenlemelerin Milletler Cemiyeti'nin güvencesi altında sürdürülmesine karar verildi. Böylece Boğazlar bölgesine Türk askerlerinin girişi yasaklandı. Bu hüküm, 1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile değiştirilmiştir.
 
Yabancı okullar: Eğitimlerine Türkiye'nin koyacağı kanunlar doğrultusunda devam etmesi kararlaştırıldı.
 
Patrikhaneler: Dünya Ortodokslarının dini lideri durumundaki patrikhanenin siyasi yetkilerinden arındırılarak İstanbul'da kalmasına izin verildi.
Son Güncelleme: 26.12.2017 17:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ferhat 2018-01-02 11:48:35

ısmet inönünün 12 adayı yunanlılarla nasıl teslim ettiğini de yazın

Avatar
elif 2017-11-29 21:57:48

bilgiler güzel fakat bana kaynak lazımmm nerden ve kim tarafından yazıldı bu bilgiler buraya yapacağım sunum için istiyorum kaynağı çok acil lütfenn

Avatar
Yusuf 2017-08-28 00:35:45

Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin Tapusudur.

Avatar
ff 2017-08-09 01:43:50

hakkaten katılıyorum aslını arıyorum şu ülkede herşeymi saklanır

Avatar
hasan 2017-05-16 16:36:47

inşAllah 2023te şu lozandan kurtulacağız sınırlarda kalmayacağız ileri önnden yürüyeceğiz ama birşeyde takılı kalıyorum bu ülkeler bir 3. dünya savaşı çıkarabilir ama ASLINDA ÇIKTI AMA YÜZÜNÜ GÖSTERECEK GİBİ ALLAH DIŞ ÜLKELERİN SAVAŞINDAN KORUSUN

Avatar
aziz 2017-05-10 17:11:08

bu anlaşılan madelerin aslı yok mu aslı ? herkes karnından bişeler söylüyor.
birde şunu unutmamak gerek, her kimse bilmediği bir konu hakkında yorum yapıp kesin hüküm çıkarıyorsa , o adam bilmemdiğinin düşmamıdır. anlaşmaların aslını görelim aslını , bırakın göbekten konuşmayı . nerde aslı?

Avatar
Fevzi aksoy 2017-04-20 02:28:05

Ha birde ismet inonu bu komisyonda yoktur ataturk gondermemistir birde ismet ole dusundugunuz kadar iyi biri degildir

Avatar
Nedim 2017-04-07 09:33:17

Bu anlaşma Türkiye'nin o, destansı, kitaplara sığmayacak, sömürülen mazlum ülkelere örnek olmuş müthiş başarısının belgesidir. Sırf çamur at izi kalsın diyenlerin kötülemesi ise vicdansızlık ve nankörlüktür. 1919-1923 sadece 4 yılda yedi düveli ülkeden kovulmuştur. 1923 de sadece 4 yıl sonra yeni bir ülke kurulmuştur. TÜRKİYE CUMHURİYETİ. Halkın giyecek çarığı, yiyecek aşı kalmamışken anlaşmaya katılan 10 güçlü devlet ve Türkiye arasında kıran kırana yapılan, hatta neredeyse imzalanmayacak duruma gelen, son anda diğer devletlerin geri adım atmasıyla imzalanabilen anlaşmanın adıdır LOZAN. Bu ülkelerin kabulünde;Tekrar savaş çıkması durumunda Rusya'nın Türkiye' nin yanında yer alacağım demesi etkili olmuştur. Öyle 2023 yılında sona erecek diye uydurulan yalanlar doğru değildir. Bizim kendi topraklarımız üzerinde madenler vs konusunda hiçbir kısıtlama içermez.Yalandır.

Avatar
trkye 2017-03-22 11:33:09

o zamana göre müthişidir

Avatar
Hakan 2017-02-13 02:16:23

Serv antlasmasında kabu .edilen şartlara ve haritaya bir bakmak gerekiyor. Sonrada lozanda ki antlasma ve sınırlara. Lozandan önce kastamonu ve cevresi haric tamamı düsmanin elindeydi. Önce bunu bir düsünüp sonra lozani elestirmek gerekir.

Avatar
onur 2017-02-03 13:01:50

Arkadaşlar .
Ne İngiltere nede Fransa asla garlarina olmayan bir anlaşma imzalamaz. Hele 1. Dünya savaşındangalip cikmislarsa ve kkurtuluş savaşında dahada yorulmus turkiyeyi etmekte ellerinden geleni arkalarina koymadilar. Çanakkalede ne kadar zafer kazanmmis olsakta imzada yenildik.sunu iyi bilinki Türkiye hem fiziki hem de politik olarak çok önemlibir yerde . bizim dostumuz yokkkk.100 km guneyimizde petrol yyatakları varken Türkiye de yok demek saçma. Ama neden cikmiyor yada cikarilamiyor.yada bor madeni Türkiye deffazlasıyla mevcut neden cikarilamiyor.arkadaşlar son zamanlarda Türkiye te neden bu kadar maddi manevi saldiri düzenleniyor..DUSUNUN!!!!

Misafir Avatar
suna 2017-04-22 12:16:38 @onur

onur bey, imzada yenilmiş olsak şu anda Türkiye cumhuriyeti diye birşey olmazdı bu 1, ikincisi, bugünün şartlarıyla 1920-1923 yıllarındaki şartlar ve olanakların ayni olmaması gibi bir durum mevcut, o zaman canını ve vatanını kurtarmak pahasına ölüm kalım savaşı verenlerden, ekonomiyi düşünmelerini beklemek kadar da insafsızlık olamaz...Ayrıca bahsettiğiniz madenler ile ilgili maddeleri burada paylaşmanızı rica ederim... Eleştiri yapıyorsunuz ama bugünün şartlarında Suriyede bir hiç uğruna savaştırılan askerlerimizi, yitip gidenleri, geçtiğimiz günlerde burnumuzun dibindeki adaları yunanistana kaptırdığımızı, elimizdeki fındık borsasını almanyaya kaptırdığımızı niye görmüyorsunuz, lozan ile uğraşacağınıza şu anda kaybettiklerinize odaklanmanızda fayda var

Beğenmedim! (1)
Avatar
TURKIYE (@ 2017-01-31 23:16:33

İyi birşeyi yoksa kötü anlamadim

Avatar
Kahraman akman 2017-01-28 20:48:49

Burda anlatılan anlaşma şartları resmen çanakkalenin geçildigini gösteriyor
Hiç bu kadar üzülmemiştim bizi yıllarca çanakkale savaşlarıyla boşuna grurlandırdılar

Avatar
seyma 2017-01-27 00:29:15

ARKADAŞLAR HEP DIYOLARKI 100 YIL SONRA LOZAN BITECEK VE BOR MADENLERINI CIKARABILECES BÖYLE BIRSEY YOK BÖYLE KURUNTULARA INANMAYIN ACIN BAKIN OKUYUN ARASTIRIN BIRI BIRSEY SOYLEDIGINDE SÜRÜ GIBI INANMAYIN ARASTIRDIKCA GELISECES

Avatar
Cihan 2017-01-20 18:05:12

Bakın arkadaşlar bende nazif özyavuza katılıyorum.Atatürkü ve ismet inönüyü sevmeyen hatta cemaatlere gittigim zamanlar tekfir ettigim bile oldu ama bu tamamen cahillik.Bir olayın tarihe alınabilmesi için üzerinden 50 sene geçmesi gerekir ve o dönemin şartlarına göre incelenir.O dönem için verilen en dogru kararlardan birisiydi tabi şahsi görüşüm eger bu antlaşma imzalanmasaydı kimse geleceği göremez ama belki de olamayadabilirdik farklı bir devlette farklı bir ailenin çocucuga olabilirdik.Sömürge yarışında birsürü avrupa devletleri var ve dogal zenginliklere sahip olan türkiye yok etmelerini düşünün birde bu çok zor olmazdı.Lütfenn biraz o dönemi araştırıp o döneme göre yorumlayalım.

Avatar
Kfkf 2016-12-25 14:09:25

Kardeşim ne mutlu müslümanız diyene

Misafir Avatar
Mehmet 2017-01-19 02:00:17 @Kfkf

Ne mutlu TÜRKÜM diyene kardeşim

Beğenmedim! (6)
Avatar
cihan 2016-12-18 14:18:30

teşekürler

Avatar
Klabe 2016-12-10 20:17:45

SENIN ATAKARIN VATANI SATMAKTAN BAŞKA BİR YAPMAMIŞ

Avatar
Mia 2016-12-07 22:50:18

Valla bende anlamadım iyi mi kötü mü

Avatar
cerennnnnnnnnnnnnn 2016-11-16 10:07:56

iyimi kötümü anlayamadım

Avatar
Nazif Özyavuz 2016-10-04 14:47:34

Lozan Barışını tartışmak çok anlamsız,biz ülkemizde şu an rahat uyuyabiliyorsak,çalışabiliyorsak,yaşayabiliyorsak,ailemizle mutluysak bunu Lozan Antlaşmasını yapan İSMET PAŞA ve ARKADAŞLARINA borçluyuz.Diğerleri teferruttan öteye geçmez.BU GÜZEL TÜRKİYEMDE MUTLUYUZ.İYİKİ ATATÜRK,İSMET PAŞA ve ARKADAŞLARI VARMIŞ.Bu BÜYÜK KAHRAMANLARI sevmeyenleri ALLAHA havale ediyorum.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225