Tarihçi Mustafa Armağan: Çerkez Ethem'in Atatürk hakkındaki görüşleri yayınlansa tarih değişir

Armağan Bunları yayınlasam kaç yıl hapis yatarım? diye soran Mustafa Armağan, tarihin iyi anlaşılması için Atatürk’ü koruma kanununun kaldırılması gerektiğini söyledi

Tarihçi Mustafa Armağan: Çerkez Ethem'in Atatürk hakkındaki görüşleri yayınlansa tarih değişir

Tarih tartışmaları halen sürüyor. Yeni belgeler çıktıkça resmi tarihe karşı güvensizlik artıyor. Acaba bu gün anlatılanlar doğru mu şüphesi yaygınlaşıyor. Vatandaş soruyor. Hangisi doğru. Arşivler neden tamamen açılmıyor. Neden halen saklı tarihimiz var? Bu gün hain denilen daha kaç kişi gerçekten hain değil? Bir zamanlar Sultan Vahdettin'e de hain deniliyordu. Bu gün görülüyor ki o da hain değilmiş.

TARİH ARAŞTIRMACISI MUSTAFA ARMAĞANDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Armağan: Bunları yayınlasam kaç yıl hapis yatarım?
Mustafa Armağan, tarihin iyi anlaşılması için Atatürk’ü koruma kanununun kaldırılması gerektiğini söyledi.

Ülke TV’de Nevzat Çiçek’in hazırlayıp sunduğu Pergel’e konuk olan Mustafa Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratına ulaştıklarını ve önümüzdeki günlerde ilk kez yayınlayacağını belirtti.

Ancak,hatıratlarda Çerkez Ethem’in Mustafa Kemal Atatürk’e ağır eleştirilerinin bulunduğunu ve bu belgeleri yayınladığında Atatürk’ü koruma kanunundan dolayı çekinceli olduğunu söyledi. Atatürk’ü koruma kanununu eleştiren Armağan, ‘‘ben bu kanunun Hükümet’ten, Başbakan’ımızdan, Bakanlar Kurulu’ndan rica ediyorum; bu ayıbı artık kaldırsınlar’’ diyerek şunları söyledi: ‘‘Çerkez Ethem’in kendi ağzından Mustafa Kemal’e, İsmet İnönü’ye, Fevzi Çakmak’a müthiş eleştirileri var. Ben bu eleştirileri yayınlarsam acaba kaç ay hapis cezası yerim müzakeresi yaptım. Aradan 94 yıl geçmiş, 94 yıl önceki bir hadise hakkında yayınlanmış bir belgeye ulaşıyorum ve bu belgeyi yayınlayabilir miyim, yayınlayamaz mıyım? Yayınlarsam kaç ay hapis cezası yerim bunu konuşuyorum.

Yani böyle bir sansürün, baskının ve kanunla korunan bir kişinin var olduğu bir ortamda bizim hakikaten tarihin ufuklarında dolaşıyoruz gibi bir takım şeyleri söyleyemeyiz.’’Çerkez Ethem’in İlk Kez Yayınlanacak Hatıratlarında Neler Var? Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratının, Kazım Karabekir’in arşivinden çıktığı için Kazım Karabekir’in el yazısıyla kaleme alınmış olabileceğini söyledi.

Çerkez Ethem’le ilgili bir belgenin Kazım Karabekir’in arşivinden çıkmasını ise şu sözlerle anlattı: ‘‘Karabekir’in en büyük Mustafa Kemal muhaliflerinden birisi olduğu düşünülürse ve yazdığı şeyler ‘bana suikast düzenlemek istedi, beni yok etmek istedi, benim evime baskınlar yaptı’ işte ‘kitaplarımı yaktırana’ diye bir şiiri var, Kazım Karabekir’in... ‘Sende güç varsa bende hakikat var. Hakikat hiçbir şeyden korkmaz, ama sen hakikatten korkuyorsun’ diyor Mustafa Kemal’e… Bunları söyleyen Kazım Karabekir’in arşivinden böyle şeylerin çıkmış olması şaşırtıcı değil.” ‘‘Hatıratlar Milli Mücadele’nin Kurgusunu Değiştiriyor’’ Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratlarında Atatürk’e karşı ağır eleştiriler bulunduğunu belirtti.

Belgelerin Milli Mücadele’yi farklı anlattığını vurgulayarak ‘‘Çerkez Ethem, Milli Mücadele’nin kurgusunu tamamen değiştiriyor. Yani diyor ki; ‘19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı falan bunlar hikâye.. Daha sen İstanbul’da Padişah’ın kızıyla evlenmeye çalışırken, Hükümet’e girmeye çalışırken, biz Ödemiş’te Milli Mücadele’nin Yunanlar’a karşı ilk kurşununu sıktık’ diyor’’ dedi.

Çerkez Ethem’in İlk Kez Yayınlanacak Hatıratlarında Neler Var?

Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratının, Kazım Karabekir’in arşivinden çıktığı için Kazım Karabekir’in el yazısıyla kaleme alınmış olabileceğini söyledi. Çerkez Ethem’le ilgili bir belgenin Kazım Karabekir’in arşivinden çıkmasını ise şu sözlerle anlattı: ‘‘Karabekir’in en büyük Mustafa Kemal muhaliflerinden birisi olduğu düşünülürse ve yazdığı şeyler ‘bana suikast düzenlemek istedi, beni yok etmek istedi, benim evime baskınlar yaptı’ işte ‘kitaplarımı yaktırana’ diye bir şiiri var, Kazım Karabekir’in... ‘Sende güç varsa bende hakikat var. Hakikat hiçbir şeyden korkmaz, ama sen hakikatten korkuyorsun’ diyor Mustafa Kemal’e… Bunları söyleyen Kazım Karabekir’in arşivinden böyle şeylerin çıkmış olması şaşırtıcı değil.”

‘‘Hatıratlar Milli Mücadele’nin Kurgusunu Değiştiriyor’’

Armağan, Çerkez Ethem’in hatıratlarında Atatürk’e karşı ağır eleştiriler bulunduğunu belirtti. Belgelerin Milli Mücadele’yi farklı anlattığını vurgulayarak ‘‘Çerkez Ethem, Milli Mücadele’nin kurgusunu tamamen değiştiriyor. Yani diyor ki; ‘19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı falan bunlar hikâye.. Daha sen İstanbul’da Padişah’ın kızıyla evlenmeye çalışırken, Hükümet’e girmeye çalışırken, biz Ödemiş’te Milli Mücadele’nin Yunanlar’a karşı ilk kurşununu sıktık’ diyor’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224