Pardus nedir nasıl kurulur nasıl edinilir? Pardus ücretli mi kim üretti güvenli mi?

Milli işletim sistemi Pardus nedir? Pardus adı ne anlama geliyor? İstanbul'da 9 ilçe belediyesinin Pardus'a geçmesiyle Milli işletim sistemimiz yeniden gündeme geldi. Peki Pardus nasıl bir yazılımdır? Pardus'u kimler yazdı? TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus ücretli mi? Pardus ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde.

Pardus nedir nasıl kurulur nasıl edinilir? Pardus ücretli mi kim üretti güvenli mi?

Milli işletim sistemi Pardus nedir? Pardus adı ne anlama geliyor? İstanbul'da 9 ilçe belediyesinin Pardus'a geçmesiyle Milli işletim sistemimiz yeniden gündeme geldi. Peki Pardus nasıl bir yazılımdır? Pardus'u kimler yazdı? TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus ücretli mi? Pardus ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde

Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.Pardus, ilk sürümden 2011.2 sürümüme kadar herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirildi. 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü ile beraber kendine özgü uygulamaları ve üslubu olan Debian tabanına geçilmiştir. 2011 yılı son aylarından itibaren TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tasviye edilmiştir. 2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar geliştirici istihdam etmiş ve o güne kadar Pardus projesi kapsamında geliştirilmiş olan PİSİ paket yönetim sistemi, ÇOMAR yapılandırma yöneticisi, YALI kurulum aracı, Müdür açılış sistemi, Kaptan ilk ayar sihirbazı ve diğer irili ufaklı tüm projeler terk edilerek Debian tabanına geçildi. Kararlı sürümü 25 Ocak 2013'te yayınlanan "Pardus 2013 Anadolu Parsı" sürümüyle beraber artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı haline gelmiştir. Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüllüler tarafından yürütülen Pisi Linux projesi kapsamında sürdürülmektedir.

Ayrıca yine gönüllüler tarafından yürütülen Pardus Topluluk Sürümü projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğü ve kullanılması mümkün olan bazı araçların ileride Pardus Topluluk Sürümüne dahil edilebileceği bildirilmektedir.Pardus, 2013 sürümü ile beraber artık bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürüm yayınlamamakta, Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi sürümü olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanmaktadır. Pardus 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmamakla birlikte TÜBİTAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, TÜBİTAK'tan bağımsız bir topluluk tarafından Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü yayınlanmaktadır.Kaynak: Pardus Nedir? Nasıl Edinebilirim? 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2017, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126