Ulaşım ve Trafikle ilgili bir kaç husus

Okuyucularımızdan zaman zaman mesajlar geliyor. Çeşitli sıkıntılardan söz ediyorlar.

Bunlardan birincisi; ulaşım...

Vatandaş dolmuşları kaldırarak ulaşımda devrim yaratan Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım sorununu çözemediği aksine sorunun çok daha büyüdüğünü düşünüyor.

Otobüslerin çok geç geldiği, bir yerden geçen iki otobüs arasındaki zaman aralığının çok uzun olduğu, akşam çok erken saatlerde otobüslerin seferlerini durdurduğu, şehrin pek çok noktasına gece ulaşımın mümkün olmadığını söylüyorlar.

Şoförlerin zaman zaman yaşlıları otobüse almadıklarını iddia ediyorlar. Ulaşımın pahalı olduğu görüşü de çok yazılıyor.

Ne kadar haklılar bilmiyorum. Ulaşımla ilgili sıkıntılarınızı bu yazının altına yorum olarak yazarsanız ilgililere duyurabilir ve çözüm için çaba harcayabiliriz.

...

Çukurova, Ağcalı ve Kılavuzlu kavşaklarında devam eden ve yakın zamanda Köy Garajı kavşağında başlayacak olan çalışmalar nedeniyle trafik hayli sıkıntılı.

Özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafiğin durma noktasına geldiği yollar var. Bazı yerlerde uzun kuyruklar oluşuyor.

Yollarda bu tür çalışmaları yaparken alternartif güzergahların çok iyi planlanması gerekir.

Belli yollarda yoğunluk artacağı için oralarda trafik akışını hızlandıracak tedbirleri alınmalı.

Bir örnek: Ağcalı Kavşağından dolayı Kayseri yoluna girmeyen araçlar Orman Müdürlüğü Ağcalı Yolu arasındaki yolu kullanıyor. Ağcalı, Sümbüllü, Boğaziçi ve KSÜ kavşaklarından çıkmak isteyen hatta Üngüt'e gitmerk isteyenler için bilr bu yol iyi bir alternatif.

Ancak yolun gidiş geliş olmak üzere her iki yanında boydan boya iki sıra araç park ediyor. Aynı anda en az yüz aracın burada iki sıra park yaptığını görebilirsiniz. Bu yollarda ikinci sıra parka kesinlikle izin verilmemeli. 

Diğer alternatif yollarda da gereken tedbirler alınmalı ve vatandaş için eziyet haline gelen trafik sorunu acilen çözülmelidir.

...

Sağa dönüşleri kolaylaştırmak ve ışıkta bekleyen araç yoğunluğunu azaltmak için yapılan ceplerden kaçını kullanabiliyorsunuz. Cepler düzenlenirken amacına uygun planlanmadığı için hemen hemen tamamını kullanmak neredeyse imkansız. Zira doğru gidecek, dönmeyecek araçlardan dolayı sağa dönüşler kapalı oluyor ce cebi kullanamıyorsunuz.

Ben şehrimizde yapılan yüzlerce cepten sadece bir kaçını kullanabiliyorum. 

Şehrin trafiğpini düzenleyenlerin biraz daha dikkatli olması gerekiyor.

...

Şehrin çok büyük trafik sorunu yok bence. Sadece bir kaç ufak ama doğru dokunuş gerekiyor.

Yapılan yanlış dokunuşlar trafiği daha da çekilmez hala getiriyor.

Doğru planlama yapmak zor değil.

Bunun için bir gün arabaya binip şehrin tamamını gezmek yeterli.

Kağıt üzerinde yapılan düzenlemeler benim internetten izleyip baklava yapmama benzer.

O baklava nasıl olur tahmin edersiniz siz.

...

Şehrimizin sorunlarına zaman zaman değinmeye devam edeceğiz. 

Varsa görmediğimiz sorun yazın, yayınlayalım.

Bu şehir hepimizin.

Eminim sorunların yazılması Belediyelerimizin de işlerini kolaylaştıracaktır.

İşlerinizde ve yaşantınızda kolaylıklar diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
??
?? - 13 ay Önce

tekzen önünde bulunan kavşağı da dile getirseniz de bir çözüm yolu bulunsa

SİNAN
SİNAN - 13 ay Önce

şehrimizde ulaşımı zora sokan en büyük etken ikinci sıraya park eden araçlar özellikle manav market önlerine bakın adam iki adım öteye park etmiyor ikinci sıraya park edip dörtlüleri de yakıyor kendince trafiğe uygun hareket ediyor örnek çamlık çevre yolu ilerisinde ki market önleri tabi bir de trafik ışıklarının dibine park edenler var bunlarda ayrı bir milletten örnek tekzen aşağısına inerken sağa kervan kavşağı ışıklarında her zaman bir tane siyah reno dacia logan durur bu araç her zaman burda durur ve sağa dönüşlerde şeridi kapatır bir Allahın kulu da buna ses etmez velhasıl kelam bizim kural tanımaz şöförlerimiz oldukca bu trafik düzelmez sen beş şeritli yol yap inancın olsun 2 sırası kafadan işgal edilir

zeki
zeki - 13 ay Önce

şelale caddesinden tek araç zor geçiyor oraya çözüm bulacaklarına sola park yasak varken ücretli park yeri yapıldı herseyleri para

banner122

banner235

banner224

banner154

banner55