banner230

Ali Çam! Son ağaç kesilmeden, son keklik ölmeden Ahır Dağı'nı kurtaralım

Haber46 başyazarı Ali Çam'ın daha önce yazdığı ''Ahır Dağı Ölüyor, duyuyor musunuz'' yazısını lüzumu üzerine yeniden yayınlıyoruz. Kahramanmaraş suyunu da, ovasını da, dağını da kaybediyor. İşte acı gerçekler:

YAŞAM 01.02.2021, 09:30
Ali Çam! Son ağaç kesilmeden, son keklik ölmeden Ahır Dağı'nı kurtaralım
banner257

Başyazarımız Ali Çam'ın 24 Nisan 2019 tarihinde yazdığı yazıyı lüzumu üzerine yeniden yayınlıyoruz. Zira Kahramanmaraş'ta değişen bir şey yok! Ahır Dağı'nın neredeyse tepesine kadar imar izni verilmeye devam ediliyor. Ormanın ortasında devasa beton binalar yükseliyor. Kahramanmaraş ölüyor!

''Ahır Dağı Ölüyor, duyuyor musunuz''

Maraş omuzlarını dağa yaslayan, eteklerini ovaya bırakan ender şehirlerimizden biridir. Kış mevsiminde dışarıdan Maraş’a gelenler Maraş’ı gündüzleri dünyalar güzeli bir geline, geceleri ise Maraş Edesi bir damada benzetebilirler.

Baharda ve yazda ise geceleri Ahır Dağı’nda bağ evlerinde ışıl ışıl parlayan ışıklar, bu güzide şehri gelinliğindeki incileri pırıl pırıl parlayan bir gelin edasına büründürüverir.

Maraş sırtını dayadığı Ahır Dağı’yla, Nurdağı’na kadar uzanan ovasıyla, avuçlarından dökülen Aksu Çayı’yla Maraş’tır… Ve bunlara ruh veren kalesi, Ulu Camisi, Kapalı Çarşısı, Uzunoluk Caddesi, tarihi konakları ile Maraş, Kahramanmaraş olur.

Kahramanmaraş’ın avuçlarından ovalarına dökülen Aksu Çayı, biliyorsunuz uzun zamandır kapkara akıyor. Adana istikametinden Kahraman şehrimize girenleri artık çiğdem kokuları değil, Aksu’nun pis kokuları karşılıyor.

Aksu’yu kaybedeli bir 20-30 yıl oldu. On beş yıldır çırpınıp durduk bu köşelerde, Aksu’yu kurtaralım diye ama kimse oralı olmadı.

Gazeteci arkadaşlarımızın önceki yıllarda olmasa da, son yıllarda Aksu konusunda gösterdikleri yüksek hassasiyetten dolayı haklarını teslim etmeliyiz.

Aksu’nun kurtulması için sesini yükselten gazeteci arkadaşlarımızın ve çok az sayıdaki Sivil Toplum Kuruluşlarının baskıları sonuç verecek gibi görünüyor.

Kaybettiğimiz Aksu’yu yeniden kazanmak için bir umut ışığı belirdi. Ya o ışığı daha kuvvetli yakacak, ya da her zaman olduğu gibi iç çekişmelerin rüzgarıyla söndürecek ve süreci yeniden karanlığa terk edeceğiz.

Derdimiz sadece Aksu değil elbette. Kahramanmaraş’ın omuzlarına, Ahır Dağı’nın zirvelerine basıp yönümüzü güneye çevirdiğimizde, önümüzde serili yemyeşil bir halıya benzeyen ovalarımız nerede? O güzelim tarım arazilerinde yükselen beton yığınlarını kimse görmüyor mu?

Biz, Kuş Cenneti hayalimizi öldürmemişken henüz, bu beton yığınları hem tarım arazilerimizi, hem Kuş Cenneti umutlarımızı boğup boğup Aksu’nun kara sularına bırakıyor.

Ve Ahır Dağı… Kahramanmaraş’ın omuzlarını yasladığı bin bir çeşit bitki örtüsünün süslediği muhteşem güzellik. O Maraş kızının gerdanında, Maraş delikanlısının omuzlarında beton yığınlarının işi ne?

Ahır Dağı’nda 10-15 katlı binalar yükseldikçe, Maraş küçülüyor görmüyor musunuz? Kahramanmaraş beton binaların arasında kaldı, bu görünen şehir Maraş değil başka bir şey.

Ahır Dağı’nı inşaat sektörünün hırslarına kurban etmeye kimsenin hakkı yok. Bu Kahraman şehir, gözleri maddeden başka bir şey görmeyenlerin insafına terk edilemeyecek kadar kıymetlidir.

Aksu, ama illa da Ahır dağı bu şehrin Kurtuluş Mücadelesinin devamı niteliğindedir. Ahır Dağı’ndaki “son ağaç kesilmeden, son keklik ölmeden, son göl kurumadan, son orkide solmadan” gözümüzü de gönlümüzü de açmalıyız.

Ahır Dağı’nda yükselen binalara bir an önce son verilmelidir. İmar Planı yeniden gözden geçirilmeli ve doğa ile uyumlu yeni bir imar planının hazırlığı bir an önce yapılmalıdır.

Gazeteci arkadaşlarımız başta olmak üzere, bu şehrin ileri gelenlerine, iş adamlarına, Maraş’tan başka her şeyi dert edinen ama Kahramanmaraş’a karşı üç maymunu oynayan Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kahramanmaraş Platformuna, her iki üniversiteye, Sayın Mahir Ünal, Celalettin Güvenç ve Ahmet Özdemir başta olmak üzere milletvekillerine, tüm siyasi parti temsilcilerine;

Ama en çok da 10 yıldır Belediye Başkanlığı için adı geçen, adı her geçtiğinde şehirde büyük heyecan uyandıran Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e çağrımdır…

Halâ fırsat varken Kahraman şehrimizi bu beton yığınlarından, çarpık kentleşmenin pençelerinden kurtarın.

Ahır Dağı’nı yeşil bırakarak, sizlere güvenen bu halkın umutlarını yeniden yeşertin.

Aksu’yu kurtarın ve şimdiki bir milyon, gelecekteki milyonlarca Kahramanmaraşlının “su gibi aziz ol” duasını alın.

Bu şehir sizlere güveniyor. Milletvekillerinin ve Belediye Başkanlarımızın uyum içerisinde, Kahramanmaraş’ı daha yaşanabilir bir şehir yapacaklarına olan inancımız tamdır.

Biz sabırla bekliyoruz. Ama Ahır Dağı’nın sabredecek mecali yok biliyoruz. Bir milyon Kahramanmaraşlının gözü önünde kurtarılmayı bekleyen Ahır Dağı’nı kurtarma sorumluluğuyla hareket edeceğinizden zerre şüphem yok.

Biz sadece bu adımı Ahır Dağı ölmeden önce atmanızı bekliyoruz.

Yoksa bir gün Ahır Dağı öldüğünde mezar taşında şu yazıyı okuyacağız:

“Öleceğim öleceğim dedim inanmadınız bak ne oldu?”

Saygılarımla…

YORUMLAR MOBİLDEN GİRENLER İÇİN SAYFANIN EN ALTINDADIR

Yorumlar (7)
Selçuk Ülger 1 ay önce
Kahramanmaraş'ın kanayan yarasına dikkat çektiğiniz için teşekkürler.Kimse neden yagmur yağmıyor, kuraklık oluyor diye sormasın sadece çevresine baksın yeter. Bu vebal hepimizin boynunda , gelecek nesiller bizi hayırla yad etmeyecek.
46 1 ay önce
Hocam bu kadar apt dairesine arabaya bağ evine mala mülke çocuğa yemeye içmeye kısaca dünya ya tapmış bu Maraşlılar bu toplum sizce bunu düşünür mü dert edinir mi çok haklısınız ama insanoğlu bu artık ne yazık ki gerçek bu
Mt 1 ay önce
Emin olun maraş bugün yerleştiği arazinin yarısına bile sığardı. Bu kadar ormanı ağacı katletmeye gerek yoktu.
ahmet hıdır 1 ay önce
son ırmak kuruduğunda son ağaç yok olduğunda son balık yok olduğun da beyaz adamlar paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacaklar
MEHMET YİNANÇ 1 ay önce
Önceden yol geçecek yerleri belirle, buraları ucuz yollu kapat. Daha sonra yol geçir, paran binlerce katlasın. Haaa bunların için de gariban, fakir-fukara yok. Ben ise hiç yokum. Allah cc bana 1,5 metrekare yer nasip eylerse yeter.
Ahır dağı sevenleri 1 ay önce
Ali Hocam çok güzel bir konuyu gündeminize almışsınız, bunla ilgili ben de bir iki bilgi vereyim size karagöl den yukarı büyük göle kadar olan hazine ve ormanın binlerce dönüm yerleri bazı çeteler tarafından istila edildi. İşin garip tarafı akşama kadar orman görevlileri bu manzarayı gördüğü halde sessiz kalmaları bizleri üzüyor. O güzelim kevenler, ağaçlar bir bir yok edildi. Oralar parsel parsel eşkıyalar tarafından paylaşıldı ağaçlar dikildi. Allah rızası için bunu gündeme getirsenizde bir devlet büyüğümüz yetkililere talimat versede oraları bir görseler.Ne olduğu belirsiz ucube klübeler konuldu oralara.
Ökkeş46 1 ay önce
Kentimiz göçmen kuşlarının güzargahında olan bir yerdi. hatta bazı kuşlar için barınma alanlarıydı. Çocukken hatırladığım Türkoğlu tarafında adını yanlış bilmiyorsam Gavur gölü vardı. Leylekler bu göl için şehrimize gelirlerdi. Sonra şikatçi olduk bu gölden, sivri sinekler yüzünden, kurudu ya da kuruttular. Oysa anlıyoruz ki bu gayet doğalmış. Şimdi kim hatırlıyor? Bu hızla şehrimiz talan edilmeye devam edilirse Ahır dağımızı da ilerde sadece hatıralarda yer alacak. Sonraki nesiller burada bir dağ olduğuna bile inanmakta güçlük çekecelerdir. Derdiment Dede türbesinin bulunduğu yerlerin üst tarafları için bir bölge adı vardı, şimdi hatırlamadım. Ben bile unuttum. Oralar dağın bir parçasıydı. Şimdi yerleşim yerleri oldu. Zaman neleri kaybettiğimizi gelecek nesiller için kayıt ediyor.
banner112
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 08 Mart 2021
İmsak 05:27
Güneş 06:47
Öğle 12:48
İkindi 16:04
Akşam 18:39
Yatsı 19:54