Dilenciler

Tezgâhlarını köşe başlarına, cami çıkışlarına, hastane önlerine, kendilerince stratejik gördükleri mekânlara kuruyorlar.

Dilenciler

Tezgâhlarını köşe başlarına, cami çıkışlarına, hastane önlerine, kendilerince stratejik gördükleri mekânlara kuruyorlar.

23 Mart 2011 Çarşamba 07:12
Dilenciler

Sektörel bir iş kolu olduğundan, dolmuşlarla şehre organizatörlerce getirildiklerinden ve planlı bir organizasyondan söz ediliyor. Kullandıkları argümanlara bakıldığında sanki toplu eğitim aldıkları, en etkili görüntü ve isteme konusunda eğitildikleri, yüz hatları ve iş dirençlerine bakıldığında sıkı bir denetime ve kontrole tabi tutuldukları izlenimi veriyor. Diğer taraftan soluk, yıpranmış simalar, çatlamış dudaklar, çaresiz bakışlar, bazen kucaklarda perişan bebeler ile 21. yy'da Müslüman bir ülkede dilenen insandan söz ediyorum. Pejmürde kıyafetler içinde en zor fiil olan istemeyi yapan, ürkek, mahcup ve ağlamaklı bir ses tonu ile “ne olur bir ekmek parası” diyen insanlar”¦ ya içlerinde gerçekten çaresiz olanlar, dilenmeye mecbur kalanlar varsa? Ya da aidiyetiyle mahkûm olduğu o topluluğun âdetiyle mecbursa dilenmeye ve az hâsılatı sebebiyle işkenceye tabii tutuluyorsa her akşam. Bildiğimiz gibi İslam dini dilenmeye pek sıcak bakmaz. Hadislerde dilenenlerin kıyamet gününde yüzlerinin etlerinin döküleceği belirtilmiştir. İhtiyacı olduğu halde istemeyen kimselerde övülmüştür. Ancak mecbur kalırsa da dilenmeye cevaz vardır. Dilenen kimseye ise at üstünde bile istese verilmesi yine tavsiye edilmiştir. Bununla beraber günümüzdeki sektörel dilencilik, sizden aldığı paralarla haram işler yapıyor olması, böyle bir gayri meşru sektörün varlığına sebebiyet verme endişesi, sorunun esas noktasıdır. Sizde mi benim gibi dilencilere para verip vermeme konusunda kararsız kalıyorsunuz. Ne yapılmalı o zaman. Bize düşen doğrudan tanıdığımız insanlara, en yakından en uzağa doğru, yardım noktasında gerekli hassasiyeti göstermek. Onları dilenmeye mahkûm etmemek. Eğer doğrudan tanıdığımız yoksa yoksul insanlara vakıf hizmeti yapan ve bu işi de düzgün yaptığından emin olduğumuz vakıflar vasıtasıyla ihtiyaçlarını gidermemiz. Birde olayın devlete düşen boyutu var. Her caddeye çıkışımızda içimizi parçalayan yalvarışlara mahkûm etmemeli bizi. Ben şahsen o yakarışlara çok üzülüyorum. Sosyal devletsek eğer, ihtiyaç sahibini tespit noktasında katili tespit çalışması kadar titiz bir anlayışa sahip olmalı, ona göre yapılanmalıyız. Onun gayrisi isteyeni de engellemeyi de suçluyu engelleyecek kararlılıkta engellemeliyiz. Aksi taktirde son yıllarda sayıları hızla artan dilenciler, insanların vicdan duygularını da törpüleyecek, toplumu “umursamaz toplum” haline getirecektir.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
canip 2011-09-02 23:14:11

dilencilerde insan bea!

Avatar
serdar 2011-08-23 13:51:07

k maraş belediyesi bir işe yaramasada özel sektörde çalışan çok yani her evde 1ve ya 2 kişi fabrikada çalışıyor maraşta aç insan yok o dilenenlerde evleri son model arabaları olan bankalarda hesapları olanlar toplum olarak bunlara kimse birşey vermese bunlarda bu şehirde yok olur

Avatar
Ahmet 2011-08-06 09:31:23

Bayram yaklaşıyor.Dışarıdan ve şehrin içerisinden çarşafa bürünenler,yırtık pırtık elbise giyenler,bebeklerini sırtına ve kucağına alan duygu ististmarcıları şehrin her köşebaşını tutacaklardır. K.Maraşa gelen yabancı ve yerli misafirlerimiz bu dilenenleri görecek ,şehrin her tarafında dilenci olduğunugörecekler ve gittikleri yerlerdede anlatacaklar,hafızalarındanda silinmiyecektir. Bu her yıl böyle oluyor. Peki Belediyemiz ne yapıyor ? Zabıta Müdürlüğü diye bir makamımız var bunlar niye hiç çalışmıyor ? Balık baştan korkar üst çalışmasa alt kadame çalışmaz.Bu dilenen duygu sömürücülerinı devamlı takip edip toplatılıp,ceza kesildikten sonra şehir dışına çıkarılması gerekir. Bu sorunun üzerine acaba niye gitmiyorlar ?Bunlarında arkasında dilenci mafyalarımı vardır.

Avatar
Eyyup KUMRU 2011-04-28 13:52:15

SOSYAL DEVLETTE;
SOSYAL YARDIMLARIN YAPILDIĞI, ÇOK BÜYÜK MEBLALARDA PARALARIN DAĞITILDIĞI BİR ÜLKEDE NEDEN SOSYAL HİZMET SUNUMU ÇOK KÖTÜ...BİLİMSEL BİR ZEMİNDE DEĞİL.. ÜNİVERSİTELER NEDEN AYAKTA(AYAKTA DEĞİL AKSİNE SÜRÜNEREK) UYUYOR...

Avatar
Mustafa Zincirkıran 2011-04-06 12:02:50

ismail hocam gündeme getirdiğiniz konu önemli. Çünkü, belki de ilk defa ve zorunluluktan yardım için el açan gerçek fakir de bu duygu sömürüsü yapan çoğunluk sebebiyle görülmemektedir. Kucaktaki bebek yaşta ve okul çağına girmemiş küçük çocuklar alet ediliyor ama bu çocuklar da maalesef çekirdekten ve uygulamalı olarak bir dilenci adayı olarak yatiştiriliyorlar. Bir başka özellik de hukuken bir yardım almışlar ki sadece dilenmiyorlar ve ellerinde bir selpak peçetesi satıyor kamuflajı ile icrai sanatlarına devam ediyorlar. Allah islah eylesin. Selamlar...

Avatar
abdulhamit 2011-03-29 12:51:39

hani derler ya 'tuz kokarsa 'diye...vermekten zevk alan bir millet,vermemek için bahaneler aramaya;istememek için her yolu deneyen insanlar istemekten zevk almaya başlarlarsa ne olur?..olaya biraz daha geniş bakınca göreceğiz ki;pahalı giysiler ze dolu cüzdanlarla mücehhez birçok modern dilenci var orta yerde.dilenmeyelim n'ooooolur...İsmail Hocam ,sosyal bir yaramıza parmak batırmışsın..teşekkür ederim.

Avatar
ahmet h. koç 2011-03-29 10:27:18

Vicdan nedir? İyiyi kötüden ayırt eder.Çoban kimdir? Sürüyü uçurumdan, kurttan koruyandır.Doktor, enfekte olmuş bir oganı, yarayı iyileştirir, hastayı eski sağlığına kavuşturur.Toplum doktoru yazar,yayıncı,kameraman,gazetecivb bir çok adı olabilir.Toplumda bir canlıdır. Canlı hasta olabilir, yaraları kanayabilir.Toplumun(özellikle maraşın) kanayan bir yarasına parmak bastğı için önemli,öncelikle idarecilerin dikkat çekmesi gereken bir yazı.Kayseri faciası gündemdeyken şu önereceğim konularda bence çok önemli: Kahramanmaraşta fuhuş ve evlilik.Geçen bekar bir arkadaş diğer bekar arkadaşının eve k.... attığını evliliği düşünmediğini anlatıyordu.Modernizm bataklığı bu toplumun sonu mu olacak.

Avatar
TIRPAN 2011-03-23 16:21:31

bu bir ülke sorunu hükümet işi ama bizimde söyleyecek sözümüz var ilimize gelen dilenciler trakya ve Denizlideki çingeneler bunlar türkiye genelinde organize bir şekilde çalışıyor bunları yerleşik düzene geçirmek yerleşik düzendekileri topluma kazandırmak hiçde kolay değil gerçi hükümet Roman açılımı yaptı hatta şu sıralar bir tane roman milletvekili aday adayı var akp nin hangi ırktan yokki dersen o da ayrı dava bunlar toplumun refahı içinmi yoksa oy içinmi dersen ben oy için derim yoksa bu adamların hangi fikrinden yararlanılacak bilemem ama şuda bir gerçek modern dilenciler daha tehlikeli

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126