banner240

Diyanet'ten Midye, karides, yengeç yemek haram mı açıklaması

Deniz ürünlerinden hangilerini yemek haram? Midye yemek haram mı helal mi? İslam'a göre karides yenilebilir mi? Müslümanların yengeç yemesi dinen sakıncalı mı? Sosyal medyada bugün gündem olan konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı bir açıklama yaptı. İşte detaylar.

YAŞAM 28.08.2021, 22:39
Diyanet'ten Midye, karides, yengeç yemek haram mı açıklaması
banner257
banner226

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, "Kur'an ve sünnette yenilmeyecek olan hayvanlarla ilgili bir liste verilme yönüne gidilmemiş, domuz gibi ismi belirtilerek yasaklananların yanında diğer hayvanlar için ilke ve ölçüler konulmakla yetinilmiştir." dedi.

Haçkalı, Din İşleri Yüksek Kurulunun deniz ürünleriyle ilgili görüşüne yönelik bazı medya kuruluşlarında yer alan haberlere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Allah'ın, insanı dünyada başıboş bırakmadığını, ona doğru yolu gösteren hidayet rehberi kitaplar ve yaşantılarıyla örnek olan peygamberler gönderdiğini belirtti.

Allah'ın İslam ile insana öğrettiği esaslardan birinin de insanın, dünyevi veya uhrevi açıdan faydalı olan şeylere yönelmesi ve zararlı olan şeylerden de kaçınması olduğunu aktaran Haçkalı, bu nedenle İslam dininin insana maddi veya manevi yönden zarar verecek olan şeyleri yasakladığını ve faydalı olanları da helal kıldığını kaydetti.

Haçkalı, bu bağlamda yiyecek ve içeceklerin prensip olarak helal olduğu belirtilirken, az bir miktarının yasaklanmasının insanın beden ve ruh sağlığının korunması amacına yönelik olduğuna işaret ederek, Kur'an-ı Kerim'de Bakara ve Maide surelerinde insanın yiyeceklerinin kendi nezahet ve mükerrem bir varlık olma durumuna uygun olarak temiz ve nezih yiyecekler olabileceğinin ifade edildiğine dikkati çekti.

"KUR'AN-I KERİM'DE DENİZ AVLARININ HELAL KILINDIĞI İFADE EDİLMİŞTİR"

Yeryüzündeki nimetleri insanın istifadesine sunan Allah'ın yiyecek olarak haram kılınan hayvanlarla ilgili Kur'an-ı Kerim'deki hükümlerini paylaşan Haçkalı, şunları kaydetti:

"Bakara Suresi'nin 173. ayetinde 'Allah size murdar eti (leş), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olanı haram kıldı.' deniliyor. Bunun yanında En'am Suresi 145. ayet-i kerimede de aynı şeyler niteliklerine atıfta bulunularak sayılmıştır. Bunların yanında Kur'an-ı Kerim'de deniz avlarının helal kılındığı ayrıca ifade edilmiştir, 'Size ve yolculara geçimlik olmak üzere deniz avı ve yiyeceği helal kılındı.'

Kur'an-ı Kerim'de, Hazreti Muhammed'in helal ve haramları açıklama-bildirme hususundaki göreviyle ilgili olarak A'raf Suresinin 157. ayetinde şöyle bir ifade kullanılmıştır: Peygamber onlara iyiliği emreder ve onları kötülükten sakındırır, yine onlara temiz olan şeyleri helal ve pis olan şeyleri de haram kılar."

Yorumlar (8)
ede46 4 hafta önce
ilginctir ki harqac rusvet yolsuzluk yandas kayirma haram diyemiyor { tabiki bunlari derse aninda kapi disari edilir }
Bertizli bekir 4 hafta önce
Yengeç karides ahtapot midye karides tüm deniz ürünlerini beğenerek yiyk günlük tüketiyk haci
Selman karaca 4 hafta önce
Kıvırın bakalım.
Hanefi mezhebi içtihadı na göre şöyle, Şafi mezhebi içtihadı na göre böyle diyemiyor. Yüksek Lisans alimi.
Dinen haram sa haramdır. Sana göre bana göre olur mu. Tepki geldi diye kıvırmaya ne gerek var. Mezhep imamlarimiz içtihad etmiştir. İnsanların kendi hür iradesi var. Dileyen yer dinlemeyen yemez.
Diğer önünde prof. Yazan biride çıkar paça haram derse nolacak.
Simdi 5 vakit namaz Allah'in emri. Hani emre uyanlar. Simdi bunlar dinsiz mi oldu.
Dünya hayatı söylede böylede geçiyor.
Eda46 4 hafta önce
Edem , Adam kayırma , torpil , 4-5 yerden maaş alma helal mi oliy ?
Ökkeş Tanrıverdi 4 hafta önce
Şeker ,tansiyon, kalp hastasıyım doktor deniz ürünlerinden ve taze sebzeden başka hiçbirsey yeme dedi.
Tuğba 4 hafta önce
Rakı balık tansiyona sekere iyi geliyor dayı
Memduha17 4 hafta önce
Karides tava,ahtapot salatası, kalamar,yengeç ızgara , midye dolması , ıstakoz dünyanın en lezzetli ve 5 yıldızlı restaurantların baş yemekleridir.
bahtiyar 3 hafta önce
anlaşıldı deniz ürünleri yemek haram ok peki devletin mallarını satıp yandaşlara peşkeş cekmek yada itibardan tasarruf olmaz diye diyanet işleri iki milyonyonluk arababaya binmesi her türlü masrafı devlete bi köşkte oturması helalmi millet elektirik parasını ödeyemiyor bu helalmi sizi Allaha havale ediyorum
34°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:51
Güneş 06:12
Öğle 12:30
İkindi 15:57
Akşam 18:39
Yatsı 19:54