İklim aktivisti Greta Thunberg, COP26'nın 'başarısız' olduğunu savundu

Bugün, COP 26 devam ederken Kahramanmaraş Afşin'den İzmir'e, Adana'dan Bartın'a, Eskişehir'den Balıkesir'e, Muğla'dan Çanakkale'ye, Türkiye'nin dört bir yanında yaşam savunucuları karar vericilere fosil yakıtları bırakma çağrısında bulundu.

YAŞAM 06.11.2021, 22:44
İklim aktivisti Greta Thunberg, COP26'nın 'başarısız' olduğunu savundu
banner257
banner226

İskoçya'nın Glasgow kentinde iklim krizine çözümler aramak amacıyla yapılan COP26 zirvesinin altıncı gününde "Cuma Okul Boykotu" geleneğini sürdüren binlerce genç iklim aktivistinin protesto yürüyüşü konuşmaların yapıldığı George Meydanı'nda sona erdi.

İklim aktivisti Greta Thunberg, burada yaptığı konuşmasında COP 26 zirvesinin "başarısız" olduğunu savundu.

Karbon emisyonlarının güçlü ve acil bir biçimde azaltılması gerektiğini ifade eden Thunberg, "COP26'nın başarısız olduğu bir sır değil. Bir krizi, bizi içine sokan yöntemlerle çözemeyeceğimiz açık" dedi.

"Gelecek İçin Cuma" hareketi, dünyanın dört bir yanında okul çocuklarının, hükümetleri iklim krizi karşısında adım atmaya çağırmak için Cuma günleri okulu boykot ettikleri bir eylem geleneği yaratmıştı.

Hareket 2018 yılında İsveçli öğrenci Thunberg'in okula gitmeyerek İsveç Parlamentosu önünde "İklim için okul boykotu" döviziyle oturma eylemi yapmasıyla başlamıştı. O günden bu yana bazı eylem günlerinde okul boykotuna katılan çocukların sayısı yüz binleri buldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı