Kahramanmaraş Abdulhamidhan Kavşağına dev lale yerleştirildi!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda hizmete sunduğu Abdulhamidhan Kavşağı’nın üzerine dev lale kaidesi yerleştirdi.

YAŞAM 30.07.2018, 15:22
Kahramanmaraş Abdulhamidhan Kavşağına dev lale yerleştirildi!
banner257
banner226

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz aylarda hizmete sunduğu Abdulhamidhan Kavşağı’nın üzerine dev lale kaidesi yerleştirdi.

Trafik yoğunluğunun önemli ölçüde azaltıldığı Abdulhamidhan Tünel Kavşak üzerindeki akıllı kavşağa yerleştirilen kaide şehrin görüntüsüne ayrı bir değer katıyor.

18.42 metre yüksekliğinde yerleştirilen kaidede Türkiye Cumhuriyetinin simgesi dev bir hilalin içinden bir lale yükseliyor.

Kaidenin en üstünde Abdülhamithan’ın altın rengi işlenmiş tuğrası bulunuyor.

Kaidenin üzerine; iki tarafa Abdülhamit Han’ın meşhur sözü olan; “bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!” sözü yazılmış diğer iki tarafa da Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin logosu işlenmiştir.

Kaidenin boyu 18.42 metre olarak yapılırken, bu rakamın Abdulhamidhan’ın doğum tarihi olan 1842’yi işaret ediyor.

İslam medeniyetinde lale kelime olarak ele alındığında Arapça “Allah” lafzına ait harfleri taşır ve tasavvufta da Allah’ın birliğini temsil eder. Harfi manası da Osmanlı bayrak ve sancağının sembolü olan hilal’e ulaşır. Lale, Osmanlı döneminde gerek şekli, gerekse anlamı sebebiyle özel ilgi görmüştür.

Lale figürü hilalin içinden yükselerek; tarihimizden – ecdatlarımızdan aldığımız güçle yükselişimizi vurgular.

Lalenin içinde iki taraflı Osmanlı arması rölyef olarak yer almaktadır.

banner261
Yorumlar (8)
Vatandaş 3 yıl önce
Birgünde cumhuriyet simgeleri içeren eserler görmek isteriz. Tarihimiz cumhuriyetten ibaret değil diyenler tarihimizi sadece Osmanlı'dan ibaret sanıyor!
Vatandaş 2 3 yıl önce
Bir günde "Osmanlı caddesi, Osmanlı meydanı, Osmanlı parkı" Gibi isimler duymak isteriz. 100 Tane isim 100 tane büst var arkadaş bunları unutmuş da gelip kavşaktaki OSMANLI simgesine takılmış, üstelik yetmezmiş gibi şundan bundan ibaret sanıyor demiş. Asıl bu topraklar cumhuriyetten ibaret değil, ders kitaplarının ilk sayfalarında II. Sultan Abdülhamid Han'ın, diğer padişahların veya Osmanlı'nın simgelerini de görmek isteriz, Osmanlı padişahlarının doğum veya ölüm yıllarında devletin etkinlikler düzenlemesini isteriz, devlet dairelerinde Osmanlı'yı anımsatacak bir şeyler görmek isteriz sonuçta bu topraklar cumhuriyetten ve atatürkten ibaret değil, bunu gelecek nesillere unutturmamalıyız, unutturulmasına da asla izin vermemeliyiz.
maraşlı 3 yıl önce
o zamanlar geçti vatandaş memleketin her taraf atanın heykelleri ile dolu , orayada bir atanızın heykelini dikseydiler , putçumusunuz nesinizi
OSMAN ÇALIK 3 yıl önce
lale yapmışlar, çok büyük başarı, size sarf ettiğim şu zaman ve değerli cümlelerim bile haram. yazık ülkeme, yazık halkıma.
maraşlı 3 yıl önce
Bari sağına soluna bir kaç tanede keçi heykeli koysaydınız , malumunuz memlekette keçi eti çok tüketilir vede insanımız keçi gibi inatçıdır , birazda bizi temsil ederdi , muhahaha
hökkeş 3 yıl önce
heyyyyyy yavrum heyyyyyy projeye bak yaparsa ak parti yapar diye boşa demiyorlar :))))))))))))))
cücük gibi düşünüyoruz vizyon sıfır
M Ali K 3 yıl önce
lale devrı, Allah sonumuzu hayreyleye
Hep Doğrusöyler 3 yıl önce
Küçük olmuş biraz daha büyük olsaydı da gelen araçlar hiç görünmeseydi.Biraz daha fazla kaza olurdu.Biraz daha fazla insan hastanelik olurdu.
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı