Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden 90 bin dönümlük su projesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç: “Tarımsal alanda Kahramanmaraş’ın daha çok üreten bir şehir olması için her türlü desteği ve gayreti vermekteyiz” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinden 90 bin dönümlük su projesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç: “Tarımsal alanda Kahramanmaraş’ın daha çok üreten bir şehir olması için her türlü desteği ve gayreti vermekteyiz” dedi.

HABER FOTOĞRAFLARI - TIKLA

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından Kahramanmaraş genelinde bulanan 100 mahallede 90 bin dönüm arazi sulaması için 32 bin metre kanal, 211 bin metre sulama borusu, toplamda 10 milyonluk yatırım yapıldı.
TARIMSAL ÜRETİM BİZİM İÇİN HAYATİ NOKTA
Türkoğlu Kılılı mahallesinde bulanan tesislerde çitçilere verilen sulama borularının töreninde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç: “Tarım bizim için vazgeçilmez, tarımsal üretim bizim için hayati nokta. 80 milyon nüfusumuz var. Tarımsal üretimimiz yeterli mi değil. Tam hedeflediğimiz, istediğimiz yerde değil. Son 15 yıldan bu yana hükümetimiz çok önemli çalışmalara imza attı. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türk tarımına çok büyük destekler verildi ve çok büyük gelişmeler oldu. Ama bizim hedeflerimiz daha da yüksekte. İnşallah sulanmayan bir karış toprak kalmayana kadar çalışmalarımız devam edecek. Türkiye’nin her tarafına dev barajlar yapıldı, sulama kanalları açıldı. Şurada gördüğünüz arazilerin içerisinden dev sulama kanalları geçmekte Ceyhan Nehri büyüklüğünde ve araziler sulanmakta. Aynı zamanda buralar kapalı devre sulama sistemi de yapılmakta. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak hükümetimizin yanında bu çalışmalarımızı hızlandırdık. Kahramanmaraş yerel ekonomisini nasıl kalkındırırız, Kahramanmaraş ekonomisini nasıl daha güçlü hale getiririz gayret ve çabası içindeyiz.
ZEYTİN DÜNYANIN EN STRATEJİK VE EN ESKİ BİTKİLERİNDEN BİR TANESİ
Zeytincilik alanında yoğun destek vermekteyiz. Bu yıl dağıtacağımızla birlikte Kahramanmaraş’ta 550 bin zeytin fidesini toprakla buluşturuyoruz ki bu on binlerce dönüm arazi demek. Milli ekonomiye, şehir ekonomine ve aile ekonomisine çok büyük katkıları olmakta. Bir yandan da hükümetimiz kırsal kalkınmada zeytin yağı fabrikalarına ve zeytin işleme tesislerine destek vermekte. Zeytin üretiminde biz Kahramanmaraş’ı birinci hale getireceğiz inşallah.
İKİNCİ HEDEFİMİZ CEVİZ
Ceviz de stratejik bir bitki. Ülkemizde tüketilen cevizin bir kısmı ithal edilmekte. Kahramanmaraş’ta yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla bırakın ithal etmeyi ceviz ihraç eden bir ülke haline gelmek istiyoruz. Çağlayancerit ve Bertiz bölgesi bunun için çok önemli. Şimdi Elbistan bölgesinde de ceviz üretimiyle alakalı çalışmalarımız var. Çünkü Ekinözü-Elbistan arasındaki bölge de buna çok uygun. Bu konuda Sayın Valimizle de görüştük. Çağlayancerit’te dev bir ceviz işleme tesisleri yapıyoruz. 6 milyon TL’den fazla bir yatırımı olan bir tesis. Ama zeytinde olduğu gibi cevizde de fide dağıtımını artıracağız. Bazı hukuki problemler var o bölgeyle ilgili. Onları da hızlı bir şekilde çözerek yolumuza devam edeceğiz. Üniversitemizle görüşmelerimiz devam etmekte. Özellikle ceviz üretimiyle ilgili bir profesör arkadaşımız var. Her türlü desteği sağlamaya devam edeceğiz. 
GÖKSUN’DA ELMA FİDESİ DAĞITTIK
Bir de atmosferik kontrollü soğuk hava deposu yapıyoruz. Türkiye’nin en modern elma depolarından birisi. Bittiği zaman bölge ekonomisine çok büyük katkıda bulunacak. Yani tarımsal alanda Kahramanmaraş’ın daha çok üreten bir şehir olması için her türlü desteği ve gayreti vermekteyiz. İnşallah bir Şıra Hali düşünüyoruz. Şıra pazarını kurduğumuzda Kahramanmaraş’taki şıra ürünlerinin değerlendirilmesini sağlayacağız. Kahramanmaraş çekirdekli üzüm üretiminde Türkiye’de ilklerde yer alıyor. İnşallah Kahramanmaraş bu tarımsal üretimde çok önemli noktalara gelecek. Tarımsal üretim hepinizin bildiği gibi bir kültürdür. Yani kişide bilgi ve birikim yoksa mesela hiç ceviz yetiştirmemiş bir insana götürüp ceviz fidanı verseniz ona bakamaz, onu yetiştiremez. Kırmızıbiber üretiminde de fide dağıtımı yaptık. Verimi artırdık ve bunu daha da yaygınlaştıracağız. Biz bu projeleri örnek olsun diye yapıyoruz. İnşallah bunu çiftçilerimizin kendisi de yapacak. Yoksa bizim bu kadar fideyi dağıtma imkanımız yok. Bizim bu çalışmalarımızla üretim artışı oluyor ve ürün verimi iki katına çıktı. Kırmızı biberde rekoltemiz artacak. Kısacası yaptığımız ve yapacağımız çalışma ve desteklerle her alanda Kahramanmaraş’ımızın doğusunu, batısını, kuzeyini güneyini hep birlikte kalkındıracağız” dedi.
Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Mehmet Pişkin, Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretime verdiği destekleri anlattı.  Daha sonra kürsüye gelen Çağlayancerit Ziraat Odası Başkanı Ömer Çedene, yaptığı konuşmada Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretime verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal hizmetlerde kullanılmak üzere kurulan deposu gezilerek çiftçilere verilecek sulama boruları incelendi.
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bugün yapılan törenle çiftçilere 895 bin metre sulama borusu dağıtımı gerçekleştirdi. Daha önce de 211 bin sulama borusu dağıtan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışması ile Kahramanmaraş il genelinde 90 bin dönüm tarım arazisi suya kavuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 16:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
mak
mak - 6 ay Önce

ufak at kuşlara yem olsun

hacı
hacı - 6 ay Önce

VADİ Mahallesine 10 tirilyon dan yansıyan hiç bır hizmet yok .

Mehmet
Mehmet - 6 ay Önce

Köy yolları hala yarım duruyo ama.

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 6 ay Önce

La Fontaine den pardon ERKOÇ tan masalla masalla.Bu masalları yiyen var mı var.Var tabi ki.Onlar bu masalları dinleyince hipnoz oluyorlar

Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat
Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 6 ay Önce

Rabbim senden razı olsun inşAllah teşekkürler adam gibi adam fatih erkoç başkanıma selam olsun sizinle gurur duyuyorum başkanım burdan türkiye 1.devlet başkanıma vede devletime erkoç başkanıma selam olsun murat engizek kahramanmaraş TÜRKİYE

Bekir arikmert
Bekir arikmert @Murat ENGİZEK k.maraş onikişubat - 6 ay Önce

InşaAllah şehrimizin ismine yakışan güzel projelerinizin devamını diler çalışmalarda başarılarınızın daha yükselmesini temenni ve niyaz eyleriz ellerinize ve emeğinize sağlık güzel insanlar

TC'Lİ
TC'Lİ - 6 ay Önce

hal kavşağı da bitseydi hayırlısıyla. bi on sene de onu bekleyecez gibi

Ali degirmenci
Ali degirmenci - 6 ay Önce

K.marasin degerli insanlari fatih erkoc sayin baskanin yaptigi isler de kolay deyil fakat sayin 12 subat belediye baskanida bos durmuyor oda calisiyor secimlerde lutfen akli selim olalim

Bayram  46
Bayram 46 - 6 ay Önce

Selamünaleyküm cümleten MaşAllah Kahraman Maraş belediyemiz çok güzel çalışıyor Fatih beyi kutluyorum Allah ondan razı olsun Kahramanmaraş ımızın çehresini değiştirdi Ben de şu an İstanbul'dayım ama emekli olunca İnşAllah Memleketim Kahramanmaraş'a git gideceğim emeklilikte de maalesef yaş haksızlığına uğradım onu bekliyorum EYT mağduruyum

Ahmet Demir
Ahmet Demir - 6 ay Önce

Kahramanmaraşta tarım ve hayvancılığın sorunları çözüldüğünde ekonomik olarak çok daha ileride olunur. Üretici ürettiğini satarsa sıcak para akışı olursa her şey daha güzel olur .

Ejder
Ejder - 6 ay Önce

İnşAllah Fatih gider k Maraş'ın önü açılır


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224