Kahramanmaraş en kirli iller arasında yer aldı! Şok araştırma sonucu

Çevre Mühendisleri Odası, Türkiye’de hava kirliliğinin krize dönüştüğünü açıkladı. Açıklamaya göre Kahramanmaraş, İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun. en kirli iller olarak belirlendi.

Kahramanmaraş en kirli iller arasında yer aldı! Şok araştırma sonucu

Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 2017 yılı Hava Kirliliği Raporunu açıkladı. Bozoğlu, “Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece altı ilimizin havası standartlara uygun. En kirli illerimizin başında ise  İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa geliyor. Türkiye’de hava kirliliği problemi krize dönüşmüş durumda. Valilik ve belediyeler acil önlem almalı” dedi.

YAŞAMI TEHDİT EDİYOR
Bozoğlu, Türkiye’nin havasının gittikçe kirlenerek yaşamı tehdit ettiğine dikkat çekti. Bozoğlu, kirli havanın solunum enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere neden olduğunu anımsattı. 

DSÖ PARAMETRELERİNE GÖRE
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşarak kirli kabul edilen iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütayha, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun. 


EN KİRLİSİ HASTANE BÖLGESİ 
Baran Bozoğlu, üç büyük kentte havası en kirli yerleri sıraladı ve  bunların nedenlerini şöyle açıkladı: Ankara’nın en kirli yeri hastane bölgesi olan Sıhhiye. Yurttaşlar, sağlık hizmeti almaya, şifa bulmaya gittikleri yerde aslında zehirleniyor. Ankara’daki hava kirliliğinin trafik ve ısınma kaynaklı olduğunu görüyoruz. Bunda kalitesiz kömür kullanımının etkisi büyük. Kayaş’ta da yüksek tonajlı araçlardan kaynaklı kirlilik yaşanıyor. Keçiören’de ise kirlilik her geçen gün artarak devam ediyor.

BAŞKENT’TE TEMİZ YER YOK
Başkentin kirli olmayan bölgesi ise bulunmuyor. Bunun temel kaynağının Ankara’nın ulaşım politikası olduğu, yani trafik kaynaklı olduğunu görüyoruz. Başkentteki diğer sorun ise kalitesiz kömür kullanımı.

İSTANBUL’DA EN TEMİZ ŞİLE
İstanbul’da sınır değerlerin tüm istasyonlarda yoğun biçimde aşıldığını görüyoruz. İstanbul’un en yüksek nüfusa sahip olan ilçesi Esenyurt, en yüksek hava kirliliğinin de olduğu yer. Yılın 248 günü burada vatandaş kirli hava soluyor. Yine Şirinevler, Aksaray, Başakşehir ve Göztepe havası en kirli yerlerin başında geliyor. İstanbul’un havası en temiz ilçesi ise Şile. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM, İSTANBUL’U KANSER EDEBİLİR
İstanbul’un temel kirlilik kaynağının ise kentsel dönüşüm olduğunu söyleyebiliriz. İnşaattan kaynaklı toz miktarı artıyor. Kentsel dönüşüm, çevre sorunlarının çözümü için çok iyi planlanması gereken bir süreç. Kentlerin planlanması, hava koridorlarının açılması, az enerji tüketen, kirliliği az olan yeşil binaların yapılması için önemli bir süreç. Ancak biz bu fırsatı kaçırmak üzereyiz. Belediyelerin tozumayı önlemek için gerekli yerlerde ıslatma çalışması yapması, bariyerler kullanması gerekiyor. Aksi durumda kentsel dönüşüm bölgelerinde kanser tehlikesi ortaya çıkıyor. 

İZMİR’DE NEDEN SANAYİLEŞME
İzmir’de de ölçüm yapılan bütün istasyonlarda sınır değerlerinin aşıldığını görüyoruz. Gaziemir ve Bayraklı’da hava kirliliği 2017 yılında pik yaptı, diyebiliriz. Vatandaşlar 365 günün 228’inde kirli hava solumak zorunda kaldı. Karşıyaka’da da yine ciddi bir hava kirliliği artışı görüyoruz. İzmir’in hava kirliliğinin sebebi bölgedeki sanayileşme, trafik ve kalitesiz kömür.

ÇÖZÜM TOPLU TAŞIMA, DENETİM, DOĞALGAZ
Kentlerde toplu taşıma ve raylı sistemler geliştirilmeli. Hava kirliliğinin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde sokağa çıkılmasın. Ayrıca hava kirliliğin yoğun olduğu günlerde Valilik ve Belediyeler yurttaşları bilgilendirmeli. Kentsel dönüşüm devletin sıkı denetimi altına alınmalı. Yoksul yurttaşlara kalitesiz kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı yapılmalı.

TERMİK SANTRALLER
Kocaeli merkezde yılın yarısından fazlasında kirli hava solunmuş. Bu bölge de sanayi bölgesi ve kömür kullanımı yoksul mahallelerde artıyor. Kahramanmaraş, Kütahya, Zonguldak, Manisa Soma gibi yerlerde ise termik santrallerden kaynaklı hava kirliliği yaşanıyor.

YATAĞAN’DA 301 GÜN ÖLÇÜM YOK
Muğla Yatağan’da hava kirliliği açısından ölçüm yapılmayan gün sayısı 301 gün.  Yatağan konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı açıklama yapmaya davet ediyoruz. Bu illerde  özelleştirilen termik santraller var. Bu santrallere çevre mevzuatına uyum yani bacalarına filtre takma zorunluğu açısından kanun değişikliğiyle 2020 yılına kadar muafiyet sağlandı. İşte sonucunu görüyoruz. Onlar da sonuna kadar kirletme hakkını kullanıyor. İnsanların sağlıklı çevrede yaşama hakkını tesis edecek politikalar ve süreçler yürütülmeli.

AYM İPTAL ETSİN
Bu kanun değişikliğinin Anayasa Mahkemesi  tarafından iptal edilmesini talep ediyoruz. Edirne Keşan, Manisa Soma, Amasya Suluova, Hakkari, Tekirdağ, Ordu Fatsa ve Konya Meram’da kükürt dioksit sorunu devam etmekte. Belediyeler, kalitesiz kömürün vatandaşa verilmesini engellemeli. Yoksul mahallelerde zehir saçan kömür yardımı değil de doğalgaz yardımı yapılmalı.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 1 yıl Önce

belediyelerin dağıttığı kalitesiz kömürlerden kaynaklanıyor...

Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Bende aha birinci olduk dedim oysa kirli hava da birinci olmuşuz. Yakışır benim memleketime

adsız
adsız - 1 yıl Önce

sizden bir konu hakkında yardım isteyecegim.
geçenlerde istanbulda kimyasal atıgı kanalizasyona döküldügü için türkiye ayaklandı Allah rızası için bir gün k.maraşadana yolu üzerinde matesa fabrikası bulunutyor adamlar her gün bütük atıkları kanalizasyona brakıyor kokudan kimyasaldan geçilmiyor peki buna neden kimse dur diyemiiyor o kadar yerleşim yeri var ken hemde

mak
mak - 1 yıl Önce

belediye başkanlarımız bu kirli hava ile birlikte giderler sanırım,

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 1 yıl Önce

Akşamları balkona çıkınca genzim yanıyor, zor nefes alıyorum. Doğalgaz da olmasa halimiz nice olurmuş acep

Kenan
Kenan - 1 yıl Önce

Koskoca aksu çayı oldu fabrika çayı boya lüsü matesa nın yanından geçmeye korkar olduk nefes alamiyoz

KÜRŞAT46
KÜRŞAT46 - 1 yıl Önce

Hava kirliliği ile mücadelede yetkili (!) kurum kişi her neyse şehrin yüksek yerine bir çıkın bakın yada şehir merkezine akşam 5 -9 arası bir girin ne söyleyeceksiniz çok merak ediyorum. Tabi yüreğiniz yetiyorsa

metzel
metzel - 1 yıl Önce

Elbistan'daki Hava kirliliğini görmek gerek. Kirliligin ne boyutta olduğunu ifade için. Ben yaşadığımı bilirim. Gerisi lafu güzaf...

hilmi
hilmi - 1 yıl Önce

kardeşim bu kadar araba sayısı olursa eksoz gazından hava kirliliği olur 2000 modelin altındaki arabaları trafikten men edin bk bakim hava kirliliği trafik yoğunlu ve kazalar olurmu....

HATA FON DA
HATA FON DA @hilmi - 1 yıl Önce

FONUN DAĞITDIĞI KÖMÜR DEN DOLAYI O KADAR BERBAT Bİ KÖMÜR DAHA GÖRÜLMEDİ HERKEZ BİLİYO BUNU AMA SES ÇIKARAN YOK.

mustafa
mustafa @hilmi - 1 yıl Önce

o zaman 2000 model ve altı demeyelim çıtayı yükseltelim 2008 model ve altı araçları trafikten men edip sahiplerine 20 ila 100 bin lira arasında maddi destek sağlayalım herkesin arabası son model olsun sobalı evlere doğalgaz dönüşümü için 5 ila 10 bin lira arası maddi destek sağlayalım en önemlisi fabrika bacalarına filitre taktıralım fabrika kimyasal atıklarını farklı bir yerde toplayıp imha ettirelim...


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner235

banner154

banner224