Kahramanmaraş'ın gürültü haritası çıkarılıyor

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ, Mersin, Antalya, Malatya, Konya, Bolu ve Diyarbakır'ın gürültü haritaları çıkarılıyor.

Kahramanmaraş'ın gürültü haritası çıkarılıyor

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ, Mersin, Antalya, Malatya, Konya, Bolu ve Diyarbakır'ın gürültü haritaları çıkarılıyor.

21 Aralık 2017 Perşembe 07:52
Kahramanmaraş'ın gürültü haritası çıkarılıyor
banner208

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, yaptığı açıklamada, gürültünün teknolojik gelişmelerin yol açtığı çevre kirliliklerinin en önemlilerinden olduğunu bildirdi. 

Bakanlıkça hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği gereğince nüfusu 100 bini geçen ve nüfus yoğunluğunun kilometrekare başına bin kişiden fazla olduğu şehirleşmiş alanlar için gürültü haritalarının hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Öztürk, "Tüm Türkiye genelinde bu kriteri sağlayan 66 il bulunuyor. Bunlardan 25 ilin gürültü haritası hazırlandı, kalan 41 ilin gürültü haritasının 2019 sonuna kadar tamamlanması planlanıyor." diye konuştu.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Adana, Gaziantep, Manisa, Kayseri, Samsun, Balıkesir, Kahramanmaraş, Sakarya, Eskişehir, Erzurum, Trabzon, Sivas, Adıyaman, Elazığ, Mersin, Antalya, Malatya, Konya, Bolu ve Diyarbakır'ın gürültü haritalarının çıkarıldığını dile getiren Öztürk, 2019'a kadar çalışma yapılacak 41 ili şöyle sıraladı:

"Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Giresun, Hatay, Isparta, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Mardin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van, Yalova, Yozgat ve Zonguldak."

Gürültü haritası hazırlanması gereken öncelikli illerin belirlenmesi çalışmalarının 2018'de de devam edeceğini belirten Öztürk, "Bu değerlendirmede nüfus, gürültü kaynaklarının sayısı ve verilerin uygunluğu gibi kriterler göz önünde bulundurulacak. Bu kriterleri sağlayan 21 ilin Amasya, Aydın, Batman, Bingöl, Çorum, Denizli, Edirne, Erzincan, Hatay, Karabük, Karaman, Kütahya, Mardin, Muğla, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak ve Van olması planlanıyor." dedi.

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN YÜZDE 80'İ TRAFİKTEN

Öztürk, "Gürültü haritaları sonuçlarına göre, özellikle büyük şehirlerde ve trafiğin yoğun olduğu ana arterler civarında yaşayan insanların çok daha fazla gürültüye maruz kaldıkları görülüyor. Bununla birlikte yerleşim alanları içinde kalan havalimanları ve turizmin yoğun olduğu kıyı bölgelerde özellikle yaz aylarında eğlence yerleri diğer öncelikli gürültü alanları olarak karşımıza çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Özellikle büyük şehirlerde gürültüyü aynı anda yayan çok sayıda kaynağın bir arada bulunabildiğine işaret eden Öztürk, "Bu gürültü kaynaklarından en önemlileri ulaşım ve sanayi tesisleridir. Birçok ülkede yapılan etkilenme analizleri sonucunda insanları en fazla rahatsız ettiği belirtilen gürültü türünün ulaşımdan kaynaklanan gürültü olduğu ortaya çıkmakta. Bu yapılan araştırmalar, kentsel yerleşim bölgelerinde ortaya çıkan gürültünün yaklaşık yüzde 80'inin trafik kaynaklı olduğunu göstermektedir." değerlendirmesini yaptı. 

KONYA'NIN GÜRÜLTÜ EYLEM PLANI TAMAMLANDI

Şehirlerde akustik planlamanın yapılması, sessiz ve sakin alanların korunması için stratejik gürültü haritalarının hazırlanmasının önemine vurgu yapan Öztürk, harita sonuçlarına göre hazırlanacak eylem planlarının da imar planlarına esas teşkil edeceğini bildirdi.

Öztürk, "Bakanlık koordinasyonunda yürütülen gürültü eylem planı çalışmalarıyla ilgili olarak 2017 Aralık ayı itibarıyla Konya'nın gürültü eylem planı tamamlandı. İstanbul, İzmir, Mersin, Manisa, Bursa, Kocaeli, Sivas illerinde gürültü eylem planı çalışmaları halen devam ediyor. Antalya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Bolu illerinde eylem planı hazırlama çalışmalarına ise 2017 sonu itibarıyla başlandı." diye konuştu. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İskender YILDIZ 2018-02-12 23:19:33

-Caydırıcı önlemler alınmayacaksa, yaptırımlar uygulanmayacaksa bir anlamı kalmayacak, evraktan öteye gidemeyecek.
-Bozuk cami hoparlörleri, bozuk okul zilleri, bozuk egzozlu araçlar... Desibel ölçümü ile "gürültü" yayan ve bu tanıma uyan sesleri çıkaran gürültü kaynakları için işlem yapılsın.
-Kahramanmaraş'tan size, tüm dostlara, Kahramanmaraş Göksun Keklikoluk'a, Sivas İmranlı Doğançal'a (Yazıkoya Orté) selamlar.
-

Avatar
KÜRŞAT46 2017-12-23 08:55:35

Bir yetkili şehrin yüksek yerine çıkıp ta hava kirliliği nasıl diye bir baksın önce. Tabi yüreği yetip gerçeği söyleye bilecek ise. Ama nerede...

Avatar
balıkçı 2017-12-21 10:59:59

yaptırımı ne olduya gürültülü çıktık motorlar eksozsuz lar havayi fişekler silah atımları ( gecenin bir vaktinde)susacakmı bunlar için bir özel ekip kurulacaksa inşAllah birinci geliriz.

Avatar
şinasi 2017-12-21 10:55:17

olduya birinci olursak eksozcu esnafına madalya takıcakmıyız?

Avatar
üdürgücü 2017-12-21 10:53:37

türkiye şampiyonluğu yetmez avrupa şampiyonluğu istiyoruz,,,,,,,,,,

Avatar
akşamcı 2017-12-21 10:51:45

ölçüm istasyonu nu nereye kurdular acaba gece dirifcilerini oraya yönlendirirdik.

Avatar
olgun paşa 2017-12-21 10:49:41

şampiyonnnnnnnnn maraşşşşşşşşşşşşşşşş

Avatar
sanayi esnafı 2017-12-21 10:48:13

lider olursak eksozcu esnafımıza pirim varmı???????????

Avatar
yılma yüncü 2017-12-21 10:46:04

haydi motorlar haydi eksozssuz şahinler haydi düdük eksozlu servisler ha gayret el ele birinci liğe taşıyalım şu şehri.

Avatar
kurlar 2017-12-21 10:43:03

herhalde 1. çıkarız.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225