Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan Valilik Meydan Projesi

Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon Bulvarı’nda Valilik binasının ve Özel İdare İş Merkezinin de bulunduğu adaya yapılması planlanan ‘Valilik Meydan Projesi’yle ilgili çalışmalarını sürdüren Kahramanmaraş Mimarlar Odası, üyelerinden gelen öne çıkan projelerden birinin sunumunu yaparak, yapılacak projenin mutlaka ortak fikirle konsensüs sağlanan bir proje olması gerektiğine dikkat çekti.

YAŞAM 07.02.2021, 12:16 07.02.2021, 12:24
Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan Valilik Meydan Projesi
banner257

K.Maraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Valilik Meydan projesiyle ilgili çalışmalarını sürdüren Kahramanmaraş Mimarlar Odasında, üyeleri tarafından çizilen bir fikir projesinin sunumu yapıldı. Kahramanmaraş Mimarlar Odası hizmet binasında gerçekleşen proje sunumuna; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları Züver Çetinkaya, Mehmet Ertürkmen, Nihat Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Saylak, Hanifi Toptaş, Fatma Zehra Aslantaş, Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Fahri Torun’un en ince ayrıntısına kadar anlattığı projeyle ilgili bir açıklama yapan Kahramanmaraş Mimarlar Odası Bakanı Yunus Emre Kaçamaz; “Üyelerimizin hazırladığı 12 fikir ve maille de bildirilen 20’ye yakın projemiz vardı. Bunların arasında bir projeyi seçerek üzerinde yoğunlaştık ve o projenin sunumunu Büyükşehir Belediyemizin üst yönetimine yaptık. Tabiki sunulan proje üzerinde ileriye dönük yeni revizeler olabilir.” Dedi.

Kahramanmaraş Mimarlar Odası olarak tek hedeflerinin kente katkı yapmak olduğunu, Mimarlar Odası olarak kendi hazırladıkları projenin uygulanması tarafında kesinlikle olmadıklarına da vurgu yapan Başkan Kaçamaz, şehrin kalbine yapılacak projenin ortak fikir ile ortaya çıkması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Kaçamaz; “Tabiki bu projede Mimar Odasının daha etken olması gerekiyor ama Mimarlar Odasıyla birlikte Mühendislerin, Şairlerin, Edebiyatçıların, Esnaf Odalarının ve kısaca kent insanının bütüncül olarak bu projeye katkı sunması gerektiğine inanıyoruz.” Diye konuştu

HABER FOTOĞRAFLARI

Valilik meydanına yapılacak projenin çok geniş bir konsensüsle onaylanması gerektiğine de dikkat çeken Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, gerekirse aday projelerin görsellerinin stantlar kurularak vatandaşların beğenisine sunulması, anketler düzenlenerek oylanmasının en doğru karar olacağını dile getirdi. Sunumunu yaptıkları projeye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcıları ve Belediye meclis üyelerinin sıcak baktığını da ifade eden Başkan Kaçamaz; “Biz şehrin kimliğini ve kişiliğini yansıtan bir proje olmasını istiyoruz. Şehrin hafızası olacak bir kent meydanı olması tarafındayız. Burada yapılan projenin kentin siluetini belirlemesi gerektiğini, eski ile yeniyi harmanlayıp bir şeyler yapılması gerektiğini ve insanların buraya baktıklarında şehirde nasıl bir mimarı yapı olduğunu, daha önceden nasıl bir mimarı yapılaşma olduğunu görüyor ve anlayabiliyor olabilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” Dedi.

Yorumlar (12)
maraşlı 12 ay önce
İçtigimiz su boruları asbesli boru bunları degiştirinde zehirli su içmeyelim boş işlerle uraşmayın
Ali 12 ay önce
DSİnin yerine mezarlık dediler petrol oldu. Bir petrol de buraya açarlar mı?
EDE 12 ay önce
Çokkatlı bina bildigim kadarıyla dokuz şiddetinde depreme dayanıklı bina yapılalı 20 yıl oldu yazık beyler kime ne menfaat saglayınıcınız başka yapacak iş kalmadımı
DİLEK 12 ay önce
Trabzon caddesinin yüz karası olan ve dünyanın en saçma binası gösterilen SARI RENKLİ ÖZEL İDARE BİNASININ yıkılmasını halkın çoğu istiyor.
Ss 12 ay önce
Şahsi fikrim hiç bir şey yapılmasın oturma alanları ağaçlar ve çimler ekilsin kısacası yeşil alan olusturulsun özel idare binası kalsın valilik yıkılacak da yıkılsın yerli yabancı turist Eyfel kulesi gibi önünde fotoğraflar çekilsin nasıl fikir ?
Mahmut 12 ay önce
Madoya sordunuzmu aman ha
Fişekçi 12 ay önce
Kültürpark faciasından ve eminiyet beton meydan projesi gibi olsun. Maraşa beton çok yakışıyor.
ÖNCE VATAN 12 ay önce
ERKOÇ Trabzon caddesini animasyon yaparak çizdi yaptı sonuç rezalet. Şimdi de güngör... ya Allah aşkına bir insanlara sorun.değişik projeler yapıp istişare yapmak halka sormak çok mu zor...bırakın bu herşeyi biz biliriz ayağını.Yıllar önce özel idare yapılırken 16/17 yaşlarındaydık.Bu bina bu şehrin ortasına olmaz dedik .Yıllar sonra yıkmayı düşünüyorsunuz.Geri dönülmez işler yapmayın.BETONA HAYIIRRRR...
Şehit 12 ay önce
Bu şehir öksüz mü yoksa yetim mi arkadaş kentsel dönüşüm neden yapılmaz yarın bir gün bu şehirde çok büyük deprem bekleniliyor Kahramanmaraş halkı insan değil mi illa ölüm olacak ondan sonra mı harekete geçeceksiniz neyse söylenecek çok söz var ama yazık
Dsi gibi olacak mı? 12 ay önce
Devlet su işlerini yıktılar petrole verdiler. Valiliği yıkıp kime verilecek acaba?
BEREKET 12 ay önce
24 saat açık içinde kütüphane, kafeterya sinema salonları vb aktivitelerin yapılacağı ve şelale den mado önüne araç girişinin yasak olduğu millet bahçesi gibi bir projelazım meydana...
OKUMUŞ 12 ay önce
KAHRAMANMARAŞ 'IN EN COK YOLA İHTİYACI VAR VALİLİK MEDANI YERİNE ULU CAMİ İLE MÜFTÜKÜK ARASI TRANSİT GEÇİLECEK ALT GEÇİTLER YADA ÜST GEÇİTLER YAPILSIN ÜSTELİK DEMOKRASİ MEYDANI DİYE MEYDAN YAPILDI Bİ İŞE YARAMIYOR ULU CAMİİ ÖNÜ 4 ŞERİT YOL 3 ŞERİTTE PARK YAPILIYOR BİR YETKİLİ YOK TRAFİK TEK ŞERİT YANİ REZİLLİK DİZ BOYU BU DÜZEN SÜRDÜKÇE BU REZİLLİKLER BİTMEZ ANCA BİRİLERİ ZENGİN OLUR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı