Kahramanmaraş'ta akarsulardaki büyük tehlike! Vatandaş tedirgin...

Kahramanmaraş'ta bazı fabrikalardan akarsulara bırakılan kimyasal maddeler; çevreyi tehdit, vatandaşları ise tedirgin ediyor.

Kahramanmaraş'ta akarsulardaki büyük tehlike! Vatandaş tedirgin...

Kahramanmaraş'ta bazı fabrikalardan akarsulara bırakılan kimyasal maddeler; çevreyi tehdit, vatandaşları ise tedirgin ediyor. 

Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Osmanbey Mahallesi’nde vatandaşlar, bölgeden geçen kirli akarsuyun temizlenmesini ve yetkililerin önlem almasını istedi. Özellikle Aksu, Karaçay ve Erkenez akarsularına bırakılan fabrika atıklarının hem çevreyi hem de suyu kirlettiğine değinen bölge sakinleri, ayrıca çevreye yayılan pis kokudan rahatsız olduklarını bildirdi. 

Mahalle sakinleriyle birlikte Osmanbey Mahallesi'ndeki kirli suyu inceleyen MHP Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Mustafa Akpınar, kentte düzenlenecek Çevre Çalıştayı'nda konunun ele alınmasını istedi. Akpınar, “Kahramanmaraş’ta çevre felaketi kapıda. Kahramanmaraş’ta baraj sularına karışan kimyasal atıklar nedeniyle tedirginiz. Özellikle fabrikalardan baraj sularına karışan atıklar nedeniyle bir çevre felaketi yaşanabilir. Maalesef Kahramanmaraşımızdaki fabrikalarda arıtma tesisleri olmadığı için bugün Dulkadiroğlu ilçemizde üç mahallemizin bulunduğu bir akarsuda, fabrika atıkları çevreye rahatsızlık veriyor. Bu akarsular, çocuklarımıza ve hayvanlarımıza üstü açık bir şekilde tehdit oluşturuyor. Aksu, Karaçay ve Erkenez suları Sır Barajı’na kavuşmakta. Özellikle Sır Barajı'nda da çok sayıda canlı bulunmaktadır” dedi. 

Osmanbey Mahallesi olarak hem pis sudan hem de kokudan rahatsız olduklarını söyleyen muhtar Latif Simsar ise “Bu akarsu on yıl öncesine kadar temizdi ve tarım arazisinde kullanılacak su vardı. Ama fabrika atıklarından çıkan bu akarsu adeta pislik içinde hem koku hem de hastalık saçıyor” diye konuştu. 

HABER FOTOĞRAFLARI

Mahalle sakini Bekir Simsar da, “Bu akarsudaki kimyasal atıklar kanserojen maddeler içermektedir. Bu akarsu barajlara akıyor oralardan çıkan balıkları yiyoruz. Bu çevre kirliliğinin en kısa zamanda ele alınmasını yetkililerden bekliyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Önder
Önder - 1 hafta Önce

Kim bu doğa katliamına dur diyecek

hakan kızıltaş
hakan kızıltaş - 1 hafta Önce

nasıl olduda duyarlı olabildiniz sayın haber46 bunun yıllardan beri böyle aktığını sizde bizde tüm KAHRAMANMARAŞ halkıda biliyordu.yinede duyarlılığınızda dolayı teşekkürler.

KÜRŞAT 46
KÜRŞAT 46 - 1 hafta Önce

Bu konuda bir vatandaşın başvurusuna verilen cevab bir açıklansa sitenizde.
Kargalar bile kahkahadan kendinden geçer.

EDE 46
EDE 46 - 1 hafta Önce

HABER 46 TEBRİK EDERİZ UMARIM BUNUN TAKİPÇİSİ OLURSUNUZ ALLAH RAZI OLSUN
ÇEVRE MÜDÜRÜNUN KULAKLARI DUYSUN

ALi
ALi - 1 hafta Önce

Belediye Halk için değiş esnaf için hizmet veriyor zaten

Notucug ede
Notucug ede - 1 hafta Önce

Babayiğitlerse eğer durdursunlar da görelim.Bu şehre ne katkıları olduki boşuna yorulmuşlar oraya kadar.Maksat birşey yapıyor görünmek.Haber sitesinden ricam 1 yıl sonra aynı haberi geri yayınlayın yerinde saydığını göreceksiniz

SARI
SARI - 1 hafta Önce

O kirli atık suları temiz lettirecek baba yigit maraşta yok onlar faprika törlerin kariban mahalle nin degil

Ali
Ali - 1 hafta Önce

Sadece akarsular kirlenmiyor ki Aksu bölgesinde, Aksu mahallesinde özellikle geceleri nefes almak güç o berbat koku varya insan nefes almakta güçlük çekiyor. Umarım yakın zaman da bu kirlilik giderilir.


SIRADAKİ HABER

banner124

banner122

banner112

banner227

banner224

banner191

banner154

banner126