Kahramanmaraş'ta Mevsimlik işçi yevmiyeleri belirlendi

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyeleri belirlendi.

Kahramanmaraş'ta Mevsimlik işçi yevmiyeleri belirlendi

Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyeleri belirlendi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, yaptığı açıklamada, oda yönetim olarak, ilçede 2018 yılı çalışma mevsiminin başlaması nedeniyle tarım işçilerinin bir günlük işçi yevmiyesinin çavuşluk da içinde 50 lira olarak belirlendiğini söyledi. 

Söz konusu paranın 48 lirasının işçiye kalan 2 liranın ise çavuşun olacağını ifade eden Bulut, işçi 8 saatten fazla çalıştırıldığı takdirde, her saat için 6,25 lira ücret ödeneceğini, 20 işçinin başında bir çavuş bulunacağını, çavuşun yevmiyesinin de işveren tarafından ödeneceğini kaydetti.

Tarlada 16 yaşından küçük işçi çalıştırılmasının yasak olduğunu hatırlatan Bulut, şunları kaydetti:

"Yatılı gelen işçi için getirme işverene, gidiş işçiye ait olacak. 16 yaşından küçük işçi çalıştırılamaz her gün gidiş, geliş yapan işçiler için işverenle işçiler kendileri, anlaşacak işçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. İşçiler, kamyonet kasasında taşınamayacak. Ayrıca sulu arazide çift sürümü dönüm başı 25 lira, kıraç arazide 21 lira, kültivatör çekimi 13 lira, koplu çekim 13 lira, kürümleme 11 lira, diskaron 11 lira, tarla zirai ilaçlama dönümü 7 lira, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 70 lira, 400 litrelik ilaçlama 40 lira olarak belirlenmiştir." 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan kabasakal
hasan kabasakal - 10 ay Önce

Bu şarta 50 tele bile az yazıda sabahdan aksama karadar çalışıp Bunu belirleyen kişiler 50 tly çalışır larmi yazzik fakir fukaranın hakini tam verin 60 tll elinizi ficdaniza koyun

Mehmet Görgün
Mehmet Görgün - 10 ay Önce

Bencede az en az 50 tl sağlam işçinin olmali

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224