Kahramanmaraş'tan sökülen Bayrak Tutan Bozkurt heykeline o il sahip çıktı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kahramanmaraş’ta yaptırdığı ve daha sonra yerinden sökülen Bayrak tutan Bozkurt heykeli Burdur'un Tefenni ilçesinde yeniden hayat buldu.

Kahramanmaraş'tan sökülen Bayrak Tutan Bozkurt heykeline o il sahip çıktı

Ücretsiz ulaşım hizmetini uygulayan Türkiye’deki ikinci ilçe olarak gündeme damga vuran Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz, bu kez tarihe ve manevi değerlere sahip çıkarak gündem yarattı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kahramanmaraş’ta yaptırdığı, Bayrak Tutan Bozkurt Heykeli, Antalya-Muğla Karayoluna dikildi.  Tefenni Belediye Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri ile 1936 yılında Kahramanmaraş Kalesinde yaptırılan Bayrak Tutan Bozkurt Heykelinden esinlenerek yaptırmış olduğumuz Anıt Heykel, ilçemiz Antalya ve Muğla karayolu döner kavşakta uygulanmıştır” dedi. 

BAYRAK TUTAN BOZKURT HEYKELİ

İşgal yıllarında, 28 Kasım 1919 Cuma günü Maraş Kalesi'ndeki Türk bayrağı indirilerek yerine Fransız bayrağı asılmıştır. Avukat Mehmet Ali Bey, bu duruma tepki amacıyla "Alemi İslama Hitap" beyannamesini yazarak şehrin muhtelif yerlerine dağıttırmıştır. Ulu Cami'de cuma namazı öncesi bir araya gelen büyük bir kalabalık Ezan okunduktan sonra, "Bayraksız namaz kılınmaz" diye bağırarak topluca kaleye hücum etmiş, indirilen bayrağı kale burçlarına tekrar dikerek cuma namazını orada kılmıştır. 1936 yılında da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle o günün anısına Kahramanmaraş Kalesine Bozkurt Tutan Bayrak Heykeli diktirmiştir. Anıtın altındaki plakada "28 Teşrini Sani 335 (28 Kasım 1919) Cuma Günü Türk Maraş, Silah Gücü İle İnen Bayrağını İman Gücü İle Yeniden Dalgalandırdı" Yazmaktadır

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ökkeş46
Ökkeş46 - 12 ay Önce

Bu olayı haberleştirdiğiniz sizlere çok teşekkür ederim. Bulalım bozkurt heykelimizi bir 12 Şubat günü kalemize dikelim. Ayrıca bozkurt heykelini ilk ortaya çıkaran araştırmacı gazeteci merhum Kemal Çaprazı' da rahmetle analım.

Kahraman Maraşlı Vatandaş
Kahraman Maraşlı Vatandaş - 12 ay Önce

Şehrimiz pek sevmez ama mekanı cennet olasıca ne güzel bir anıt yaptırmış , şehre Kahraman diye hitap etmiş , şehrin kendisine istiklal madalyası verdirmiş.

Ahmet Eyicil'in "Maraş Mücadelesinde Atatürk" araştırmasını okuyan Maraş'lılar Atatürk'ün kıymetini iyi bilir.

Uğur
Uğur - 12 ay Önce

Bizim heykelimizin neden başka ilde

Vatandaş
Vatandaş - 12 ay Önce

Neden kaldırıldı peki?

sebo
sebo @Vatandaş - 12 ay Önce

İsmet İnönü tarafından yıktırılmış. Kendisi bilindiği üzere Türkiyeye zarar verenlerin başında gelmektedir

YUMURTA KAFA
YUMURTA KAFA - 12 ay Önce

ZAMAN ÖYLE OLMASINI GEREKTİRMİŞŞŞŞŞ

SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224