Kahramanmaraş’ta 18 alan yayla olmaktan çıkarıldı

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Kahramanmaraş'ta 18 alan, 11 ilde ise toplam 14 milyon metrekarelik alan yayla alanı olmaktan çıkarıldı.

YAŞAM 09.03.2020, 08:19
Kahramanmaraş’ta 18 alan yayla olmaktan çıkarıldı

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 11 ilde toplam 14 milyon metrekarelik alan "yayla alanı" olmaktan çıkarıldı. 

Kararda, “Ekli listede adları belirtilen alanların ‘yayla alanı’ olarak ilan edilmelerine ilişkin aynı listede tarih ve sayıları yazılı Bakanlar Kurulu kararlarında yer alan hükümlerin yürürlükten kaldırılmasına, 6831 sayılı Orman Kanununun 17’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir” denildi.

Kahramanmaraş'ta18 Alan

Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesine bağlı Akifiye Köyünde 18 alan yayla olmaktan çıkarıldı.

Toplamda 126 alan

Yayımlanan listede Adana’dan 9, Artvin’den 1, Bolu’dan 3, Erzurum’dan 7, Eskişehir’den 3, Giresun’dan 35, Kahramanmaraş’tan 20, Kastamonu’ndan 1, Konya’dan 35, Kütahya’dan 7 ve Trabzon’dan 5 alan bulunuyor.

Kararda referans verilen söz konusu kanunun ilgili maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

"Savunma, ulaşım, enerji, haberleşme, su, atık su, petrol, doğalgaz, altyapı, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesislerinin; baraj, gölet, sokak hayvanları bakımevi ve mezarlıkların; Devlete ait sağlık, eğitim, adli hizmet ve spor tesisleri ile ceza infaz kurumlarının ve bunlarla ilgili her türlü yer ve binanın Devlet ormanları üzerinde bulunması veya yapılmasında kamu yararı ve zaruret olması halinde, gerçek ve tüzel kişilere bedeli mukabilinde Çevre ve Orman Bakanlığınca izin verilebilir."

Yorumlar (3)
Hep Doğrusöyler 1 ay önce
Yakında Kahramanmaraş il olmaktan çıkarılır.Bizim yedi uyurlar da alkış tutar.
46_ 1 ay önce
Yani insAllah imara acilmaz. Biz Milli parklar beklerken yaylalari statu disi yapmak olmadi.
batı köy 1 ay önce
haber46 olarak tapu ile ilgili bir haber yapsanız bu belediyenin el atacağı yok batı köyleri dediğimiz 20 den fazla mahallede tapular %80 oaranında birbirine girmiş dedesinin desinden kalanyerler le dolu bunları tapu kadostra ile belediye görüşüp çözse belediye de emlak vergilerini adam akıllı tahsil ederdi