Kaz Dağlarında Vicdan Buluşması Başladı

Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'na yapılmak istenilen altın madenine karşı doğa ve yaşam için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti'nde bugün büyük buluşma gerçekleştiriliyor. CHP'li vekillerin de destek verdiği buluşmaya 7'den 70'e binlerce vatandaş katılıyor.

Kaz Dağlarında Vicdan Buluşması Başladı

Çanakkale'nin tek su kaynağı Atikhisar Barajı su toplama havzasında sürdürülen metalik madencilik faaliyetlerine karşı başlatılan su nöbeti, ülkenin dört bir yanından gelen yurttaşlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

26 Temmuz’da başlayan Su ve Vicdan Nöbeti'nin büyük buluşması bugün gerçekleştiriliyor.

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Komitesi'nce düzenlenen buluşmaya, CHP’li vekiller, doğa dostu dernekler, sivil toplum kuruluşları, aktivistler ve yerel, ulusal, uluslararası basın temsilcileri, köşe yazarları, ünlü isimler ve çok sayıda vatandaş katılıyor.

Günlerdir alanda nöbet tutan eylemciler bu sabah büyük buluşma için uyandılar.

Vatandaşlar ağaçların kesildiği şantiye alanına gidip burada bir basın açıklaması yapacaklar.

KAZ DAĞLARI'NDA NE OLMUŞTU?

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinde yer alan Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesinde, ÇED raporunda 45 bin denmesine rağmen yaklaşık 195 bin ağaç kesildiği ortaya çıkmıştı. Çok sayıda tepki alan olay sonrası bir çok siyasi, ünlü isim ve vatandaşlar Kaz Dağları’nda yapılan katliamın durdurulması çağrısında bulunmuştu. Ayrıca 26 Temmuz’da Çanakkale Belediyesi öncülüğünde maden şantiyesinin yakın bir alanına kamp kurularak ‘Su ve Vicdan’ nöbetlerine başlanmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Maraşlı
Maraşlı - 4 ay Önce

bu vicdanlı arkadaşlar CHP nin orayı talan etmesine neden ses çıkarmamışlar acaba çok merak ettim villalar filan dikilirken neredelerdi de şimdi maden meselesi çıkınca çıktılar yuvalarından...

ACİVAN76
ACİVAN76 - 5 ay Önce

dünyada aynı şekilde maden çıkartılmıyormu sanki burda doga üstü bir olay yapılmıyor

Mb.
Mb. @ACİVAN76 - 5 ay Önce

Bu kadar devrik bir cümle kurulamazdı herhalde, Kaz dağlarının önemini araştırmanızı ve o bölgeye gidip bizzat deneyimlemenizi tavsiye ederim,
Ayrıca Ülkemizin bir çok bölgesinde altın vb. maden çıkartma işlemleri yapıldı ve yapılıyor ama çoğu ingilizlerin elinde bu bölge de Kanada (İngiltere kraliyetine bağlı bir ülkedir) şirketi çalışma yapmakta kazancın sadece %4 gibi düşük bir miktarı bize ait
Bu gibi küçük gelirle iş yaparak büyük ülke olunmaz
Son olarak yaklaşık 5 senedir bölgede gayri resmi çalışmalar yapıldığı bölge halkı tarafından bilinmekte ve bir çok bölgede toprağa yabancı madde aktarılarak arama çalışmaları yapıldı
Kaz dağlarının önemini araştırdıktan sonra bu bilgi ile o toprakta yaşanacak verim düşüklüğü ve tarıma etkisini düşünmenizi, düşünemiyorsanız da bir ziraatçi ile konuşmanızı tavsiye ederim (Toprakla yıllardır uğraşan bir kişi olarak düşünmem bana yetti)

bilgin
bilgin - 5 ay Önce

haber46'ya seslenmek istiyorum
bu şekilde yalan yanlış haber yapmaya utanmıyormusunuz sizin kaz dağları diye bahsettiğiniz alan kaz dağlarına kuş bakışı 40 km. uzaklıkta ki bir alandır. ayrıca orayı korumak için chp li vekiller diye haber yapıyorsunuz orada pkk nın siyasi uzantısı olan hdp li vekillerin olduğunu söylemiyorsunuz üstelik bu sene çıkan orman yangınlarını pkk kendi üstlendiği halde milyonlarca ağacı yok ettiklerini üstlendikleri halde buna hiç sesiniz çıkmıyor amacınızın ne olduğunu bu halka açıkça söylesenize.

SIRADAKİ HABER