LGBT nedir ne demektir? LGBT'nin açılımı nedir? LGBT üyeleri kimlerdir?

LGBT üyelerinin yurdun pek çok yerinde ve özellikle İstanbul'da yapacağı yürüyüşe tepkiler çığ gibi büyürken LGBT nedir sorusu da sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri oldu. Peki LGBT (Lezbiyen,gay,biseksüel,trans) nedir ne demektir? LGBT üyeleri kimlerdir? Detaylar haberimizde.

LGBT nedir ne demektir? LGBT'nin açılımı nedir? LGBT üyeleri kimlerdir?

LGBT üyelerinin yurdun pek çok yerinde ve özellikle İstanbul'da yapacağı yürüyüşe tepkiler çığ gibi büyürken LGBT nedir sorusu da sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri oldu. Peki LGBT (Lezbiyen,gay,biseksüel,trans) nedir ne demektir? LGBT üyeleri kimlerdir? Detaylar haberimizde.

18 Haziran 2016 Cumartesi 22:59
LGBT nedir ne demektir? LGBT'nin açılımı nedir? LGBT üyeleri kimlerdir?

LGBT nedir?  LGBT üyelerinin yurdun pek çok yerinde ve özellikle İstanbul'da yapacağı yürüyüşe tepkiler çığ gibi büyürken LGBT nedir sorusu da sosyal medyada en çok tartışılan konulardan biri oldu. Peki LGBT (Lezbiyen,gay,biseksüel,trans) nedir ne demektir? LGBT üyeleri kimlerdir? Detaylar haberimizde.

LGBT nedir? LGBT bir kavram mıdır? LGBT bir kurum adının kısaltılmış hali midir? Nedir bu LGBT? LGBT hareketlerinin amacı nedir? LGBT'liler İslam dinine hakaret ediyorlar mı? LGBT'liler Türkiye'de genellikle Beyoğlu'nda yaşarlar.

LGBT, "lezbiyen", "gey", "biseksüel" ve "transgender" kelimelerinin baş harfleridir. 1900'lerden itibaren kullanılmaya başlayan "LGBT", eşcinsel hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir. 

Eşcinsel hareketi olarak adlandırılan LGBT hareketi, eşcinsel kelimesinin travesti, transeksüel ve biseksüelliği kapsamıyor oluşu nedeniyle çatı kelime olmaktan çıkmıştır. Hareket GLBTT kelimesini kullanmaya başlamış ancak lezbiyenlerin toplumda "yok" sayılıyor düşüncesi sebebiyle, L harfi başa alınmış ve kadınlara bir tür pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Yurtdışındaki bazı örgütler bu çatı kelimeye daha sonradan interseksüelleri temsilen I ya da queeri temsilen Q harflerini eklemişlerdir.

LGBT hareketi Türkiye'de son yıllarda etkisini artırmış, eylemlerini yaygınlaştırmıştır. Her hareketleri Türkiye'de gündem olan LGBT hakkında olumsuz bir cümle kuran kişiler de yoğun şekilde eleştiriye maruz kalıyor. 

Türkiye'de genellikle İstanbul'da örgütlenen LGBT hareketi, daha çok Beyoğlu'nun İstiklal ve çevresinde etkin hareket edebiliyorlar.
Geçtiğimiz günlerde, Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti. Bu haber hem Türkiye'de hem de dünyada LGBT'liler arasında büyük bir sevinçle karşılandı. 

LGBT hareketi yaklaşık iki haftadan beri dünyanın her yerinde "Onur Yürüyüşü" adı altında eylemler gerçekleştiriyor. Dün gün boyu İstiklal Caddesi'nde yürüyüş ve eylem gerçekleştiren LGBT üyeleri İslam'ın kutsallarına karşı da saygısızlıkta bulundu. 
Bütün Bu Bilgilerden SOnra 2016 yılı Haziran ayında yapılacak etkinliklerle ilgili olarak:

İstanbul'da LGBT üyeleri tarafından 19-26 Haziran'da yapılması planlanan yürüyüş, toplumun çeşitli kesimlerinden tepki görüyor. Bu kapsamda farklı görüşlerden 40'tan fazla Sivil Toplum Kuruluşu, yazılı bir açıklama yaptı.

Yayınlanan bildiride, "Bu çirkin ve ahlak dışı faaliyeti meşrulaştırmak için yürüyüşe 'Onur' kelimesi eklenerek eşcinsellik ve eşcinseller yüceltilmekte, yürütülen algı operasyonu ile toplum zihinsel olarak bu hareketi kanıksamaya hazırlanmaktadır" vurgusu yapıldı.

Açıklama kapsamınca, "Devletin yetkili makamlarını İzinsiz Tüm Etkinlik, Gösteri ve Yürüyüşü Engellenmesi konusunda göreve çağırıyor, sorumluluğa davet ediyoruz" çağrısı da yapıldı.

Bildiriye imza atan 40 STK şöyle;

Adalet Gönüllüleri Derneği (Adalet Der), Anadolu Eğitim Kültür Ve Bilim Vakfı, Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu, Araştırma Ve Kültür Vakfı, Aydost Eğtim Kültür Ve Dayanışma Derneği, Aydost Spor Ve Gençlik Kulübü Derneği, Biriz Derneği, Birlik Vakfı, Diyanet-Sen Kadın Komisyonu, Eğitim – Bir Sen, Ekin Ve Nesil Derneği, Ender, Genç İHH (İnsan Hak Ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı), Genç Memur-Sen Ankara, Gönüllü Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Ve Kültür Derneği, Hayat Boyu Eğitim Derneği, Hukuk Ve Değişim Derneği, Hukukçu Kadınlar Platformu, Hukukçular Derneği, İGEDER– İnsani Gelişim Derneği, İHH Ankara, İLKDER– İlke Kadın İlim Kültür Ve Dayanışma Derneği, İnfak Vakfı, Kardelen Vakfı, Mahrumlarla Ekonomik Ve Kültürel Dayanışma Vakfı –MEKDAV, Memur-Sen Kadın Kolları, ODTÜ MEBİVA – ODTÜ Mezunları Birliği Vakfı, ÖĞDER - Şuurlu Öğretmenler Derneği, ÖNDER Ankara - İmam Hatip O. Mezunları Ve Mensupları Derneği, Öncüler Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği, Süreyya Eğitim Kültür Ve Dayanışma Derneği, Stratejik Düşünce Enstitüsü, Şehir Ve Medeniyet Derneği, T.KAD.BİR – Türkiye Kadınlar Kültür Ve Dayanışma Birliği Derneği, Türkiye Kadınlar Kültür Ve Dayanışma Derneği, Uluslararası Ekonomik Ve Kültürel İşbirliği Konfederasyonu, Uluslararası Gençleri Topluma Kazandırma Ve Eğitim Derneği, Vahdet Vakfı, Vefa İlim Kültür Derneği.

'Ramazan ayında yapılıyor'
Eşcinselliği bir yaşam felsefesi ve hayat tarzı olarak gören bu gruplar, bireysel tercihlerini toplumda geniş kitlelere yaymak ve normalleştirmek için dünyada uzun yıllardır yapılan bir eylemi Türkiye'de de gerçekleştirmekte; üstelik bu eylem Müslümanlarca kutsal sayılan Ramazan ayında yapılmaktadır. Ramazan ayının 15. Gününe denk gelen 21 Haziranda eşcinsel haftası başlatılması 26 Haziranda da eşcinsel yürüyüşü yapılması planlanmaktadır.

Bu çirkin ve ahlak dışı faaliyeti meşrulaştırmak için yürüyüşe Onur kelimesi eklenerek eşcinsellik ve eşcinseller yüceltilmekte, yürütülen algı operasyonu ile toplum zihinsel olarak bu hareketi kanıksamaya hazırlanmaktadır.

Sürekli olarak müzik, sinema, basın ve çeşitli ticari araçlarla eşcinsellik özendirilmekte, gençlere yönelik sosyal medya başta olmak üzere kullanılan yoğun propaganda dili ve rol modeller üzerinden eşcinsel olmak teşvik edilmektedir.

'Dayatma yapılıyor'

Nitekim bu çevreler Aile kurumunun içini boşaltarak değersizleştirmekte, bireyi ilahlaştırarak, bireysel her türlü hazzı teşvik etmekte, desteklemektedir. Kendilerini üçüncü cins ilan eden Lgbt (Lezbiyen,gay,biseksüel,trans) grupları bu çalışma ve gayretlerin sonucunda ortaya çıkmış; Türkiye başta olmak üzere tüm İslam coğrafyasında silahsız güçlerin ürettiği fuhşu teşvik eden sakıncalı örgütlenmelerdir.

İnancını yaşamak isteyen gençlere ise, özgürlük diyeti olarak eşcinselleri ve onların yaşam tarzını kabul etme dayatması yapılmakta; birlikte yaşama kültürü, farklılıkları kabul ve temel hak ve özgürlükler; günah işleme özgürlüğü, harama tahammül ve Anayasada yer almayan sınırsız bir hak ve özgürlükler manzumesi olarak dikte edilmeye çalışılmaktadır. Anayasa başta olmak üzere hiçbir yasal düzenleme, hiçbir inanç ve ahlak anlayışı toplumun temel dinamiklerini yıkmaya yönelik bu tür eylem ve faaliyetleri temel hak ve hürriyetler, sivil toplum hareketleri veya birlikte yaşama kültürünün bir tezahürü olarak kabul etmemektedir.

Netice itibariyle, bizler her kesimden sivil toplum temsilcileri olarak Türkiye toplumunu kendi milli manevi değerlerinden uzaklaştırmaya dönük eşcinsellik haftası ve yürüyüşü gibi yıkıcı ve tahripkar faaliyetleri onaylamıyoruz. Devletin yetkili makamlarını İzinsiz Tüm Etkinlik, Gösteri ve Yürüyüşü Engellenmesi konusunda göreve çağırıyor, sorumluluğa davet ediyoruz."Yükleniyor...
Son Güncelleme: 20.06.2016 08:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126