Mevlit Kandilinde yapılacak dualar

Bu gece dinimizde en önemli gecelerden birisi olan Mübarek Mevlit Kandili... Bu mübarek gecede nasıl ibadet etmeli? Hangi dualar okumalı? İşte cevabı...

Mevlit Kandilinde yapılacak dualar

Bu gece dinimizde en önemli gecelerden birisi olan Mübarek Mevlit Kandili... Bu mübarek gecede nasıl ibadet etmeli? Hangi dualar okumalı? İşte cevabı...

23 Ocak 2013 Çarşamba 00:00
Mevlit Kandilinde yapılacak dualar
banner208
Remziye Karakuş'un haberi
Bu gece Mevlit kandili. Yüce Allah'ın; ''Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım'' diye hitap ettiği Peygamber Efendimiz Hz Muhammed (S.A.V)'nin doğduğu gece...
Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramı olan Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir.
İslam alemi bu gece, getirdiği mesajlar ve yaşadığı hayatla tüm insanlığın huzuruna vesile olan o yüce nebinin doğduğu geceyi kutlayacak. İnsanlar onun doğduğu gece tıpkı Hz Adem gibi dualarına onu vesile ederek, yüce Rabblerine el açıp ondan mağfiret dileyecekler.
Belki kimimiz camilerde sabaha kadar ibadet edecek, kimimiz evlerinde o yüce Rasulün yüzü suyu hürmetine edeceği duaların kabulü için secdelere kapanacak ve seccadelerini gözyaşlarıyla ıslatacak. Yapılacak ibadetler, edilecek dualar ve çekilecek salavatlarla o yüce Nebi'nin sevgisinin etrafında birleşecek kalpler.
Peki bu gece en güzel şekilde nasıl idrak edilebilir? Ünlü ilahiyatçılar  Doç.Dr Mustafa Karataş,  Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan ve Sultanahmet Camii eski imamı Emrullah Hatipoğlu Mevlit Kandili'ni daha güzel geçirebilmek için şu tavsiyelerde bulunuyor.
DİYANET İŞLERİ ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI NECMETTİN NURSAÇAN: 

Bugün Peygamber Efendimizin dünyamıza teşrif edişinin ay yılı itibariyle 1442. Yıldönümü...
Peygamberimiz bize ne yaptı? Allahı öğretti ve gönün huzurunun, aile mutluluğunun, toplumsal uzlaşmanın, barışın yollarını gösterdi. Dünyamızı bir cennet ahiretimizi ayrı bir cennet haline getirdi.
Ona karşı görevimiz ne? Onu tanımak, onu sevmek onun ahlakıyla ahlaklanmak. Ona bağlılık mektubu niteliğinde salat-u selamlar göndermek. Bu gece Allaha karşı bir nefis muhasebesi yapabiliriz. Günahlarımızdan, kusurlarımızdan istiğfar edebiliriz, sadakalar verebiliriz. Peygamber efendimizin hayatıyla ilgili eserler okuyup ona salat-u  selamlar gönderebiliriz. Mümkünse camilere gidip yapılacak dualara iştirak edebiliriz.
Bu geceye özel yapılabilecek bir dua yok. Yüce Allah Peygamberimizi bize model olarak gönderdi. Mutlu aile reisi olmak isteyen peygamberimize baksın. Başarılı öğretmen olmak isteyen ona baksın. Doğru tüccar olmak isteyen ona baksın. Muzaffer komutan olmak isteyen ona baksın. Etkin din görevlisi olmak isteyen ona baksın. Şükreden zengin olmak isteyen, sabreden fakir olmak isteyen ona baksın. Herkes için en güzel örnekler ve en beşeri münasebet modelleri vardır efendimizde. İşte bunun muhasebesini yapmalıyız onun ahlakıyla ahlaklanmalıyız.
DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ: 

Bugün peygamberimizin doğduğu günün yıldönümünü kutluyoruz. Bugün özel bir ibadet günü değil. Bugüne has bir ibadet yok. Ama peygamberi hatırlamak ona salat-u selam getirmek bir ibadettir, dua yerine geçiyor.
Allah rasulünün  hayatını yeniden hatırlamak ona salat getirmek, Allahümme Salli, Allahümme Barik dualarını okumak. Bugün onun hatırasına mevlit okutmak, onun getirdiği mesajları insanlığa iletmek bugün yapılacak güzel şeylerdir. Bugüne özel bir namaz, özel bir etkinlik dinde yok. Mevlit kandili kutlaması sonradan ortaya çıkmış bir şey. Ama bu hayra vesile oluyor diye Peygamberi yad etmek, getirdiği mesajları insanlığa iletmek için bir etkinlik olarak kutluyoruz. Peygamberin sevgisini doruk noktaya ulaştıracak zikirler, dualar ve salavatlarla onu yad etmiş oluruz inşallah.
EMRULLAH HATİPOĞLU ( Sultanahmet Camii eski imamı)
Hz peygamberin kutlu doğumu insanlar arasında şöhreti olan tarihe mal olmuş, herhangi bir kişinin doğumu gibi değil. O hayatın merkezindedir...Allahın onunla ilgili bize sorumluluk yükleyen görevlerimiz devam ediyor. Allah (c.c);  Allah'a ve rasulüne iman edin buyuruyor. Bu iman keyfiyeti devam ediyor.
İtaat görevimiz devam ediyor. Rasulullahsız bir hayat yok. Hz peygamberi anarken onun Allah'ın bize en büyük iyilik olduğunu bilerek anmamız lazım. Allahın rızasına götüren en büyük rehber o'dur. Kutlu doğum sadece bir hatırlama değildi, yılın bir gününde anmak değildir.O hergün evimizde, aramızda. Son zamanlarda peygambersiz İslam  gibi bir paropaganda başlatıldı. Bu çok tehlikeli bir durumdur. Hz peygamberin sünnetleri yok sayılıyor. Peygambersiz bir İslam olamaz, peygambersiz Müslümanlık olamaz.
Bu gece; Allaha layık kul, Peygambere layık olma niyazında bulunmalıyız. Namaz  boçlarımızla ilgili Allah söz vermemiz lazım. Şeytanın şerrinden Allaha sığınmalı. Kur'an okumalı. Bol bol salavat getirmeli. Allahı zikirle dilimizi ıslatmamız lazım. ''Kim inarak La İlahe İllallah derse cennete girecektir'' buyuruyor efendimiz. Allahın bize verdiği nimetleri tefekkür etmeli ve Allahı çok anmalı... Bu gece İstiğfar da etmek gerekir.
Kaynak: Haber7
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225