Nüfus Kağıdı kaybolunca ne yapmalı?

Nüfus Kağıdınızı kaybederseniz başınıza her türlü iş gelebilir. Bunu engellemeye kayıp ilanı da yetmez. İşte yapılması gerekenler. Dikkatlice okuyun.

Nüfus Kağıdı kaybolunca ne yapmalı?

Nüfus Kağıdınızı kaybederseniz başınıza her türlü iş gelebilir. Bunu engellemeye kayıp ilanı da yetmez. İşte yapılması gerekenler. Dikkatlice okuyun.

15 Şubat 2010 Pazartesi 21:51
Nüfus Kağıdı kaybolunca ne yapmalı?
banner208

Haberler, Nüfus Cüzdanı'nı kaybedip başına onlarca iş gelmiş kişilerin hikayeleriyle dolu... Kiminin adıyla fuhuş yaptırılmış, kiminin adıyla da sahte şirketler açılıp milyonlarca borçlandırılmış... Hatta birçoğu davalık olmuş, mahkum olmuş... Yani Nüfus Cüzdanı kaybolunca kayıp ilanı vermek yetmiyor. Peki başımıza iş açılmasın diye ne yapmak gerekiyor? Bu sorunun cevabını Şükrü Kızılot Hürriyet'teki köşesinde verdi. NE YAPILMALI? Nüfus cüzdanınız kaybolunca ya da çalınınca, gazeteye ilan ve emniyet makamlarına haber vermek yeterli değil. Emniyet biriminden, “nüfus cüzdanının kaybolduğuna ya da çalındığına dair yazı veya tutanak” almak da yeterli değil. Kaybolan ya da çalınan nüfus cüzdanı nedeniyle, çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Sözgelimi, cüzdanı çalan ya da bulan kötü niyetli kişiler; - Bu kimlikle, şirket ya da şirketler kurabiliyorlar, - Borç taahhütlerine girebiliyorlar, - Sahte fatura düzenlemek suretiyle, yasa dışı gelir elde edebiliyorlar, - Cep telefonu hattı alıp tehdit, şantaj, terör vb. amaçlı kullanabiliyorlar. - Akla gelmeyecek bir çok olumsuz işte ya da faaliyette kullanabiliyorlar. İşin acı tarafı, nüfus cüzdanı kaybolan ya da çalınan kişi, çoğu kez açılan davalardan haberdar olmamakta, hüküm giyebilmekte ve itiraz etmediği daha doğrusu edemediği kararlardan dolayı mağdur olabilmektedir. Hakkında çıkan arama kararı üzerine yakalanması sonucu da ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Şimdi diyeceksiniz ki; “Peki nüfus cüzdanı çalınınca veya kaybolunca başka ne yapacağız?” Hemen yanıtlayalım; “Vergi dairesine bildirimde bulunacaksınız.” BİLDİRİMİN ŞEKLİ Çok kişi farkında değil. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın “Vergi Kimlik Numarası” 2007/1 No.lu İç Genelgesi var. Bu genelgeye göre; Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler. Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek. SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR Maliye Başmüfettişi Ahmet Ozansoy'un, Yaklaşım Dergisi'nin Şubat 2010 sayısında yayımlanan makalesine göre; kayıp veya çalıntı nüfus cüzdanı bilgisinin, vergi dairesi sistemine girilmesiyle birlikte, bu nüfus cüzdanına dayanarak yapılacak mükellefiyet işlemleri engellenmiş oluyor. Kayıp ya da çalıntı nüfus cüzdanı ile işlem yapıldığının sistem tarafından tespiti halinde, bilgisayar ekranında bununla ilgili “uyarı” gözüküyor. Nüfus cüzdanına da el konuluyor. Aman dikkat! Nüfus cüzdanınız kaybolduğu ya da çalındığında, vergi dairesine acilen başvurun. Yoksa çok zor durumlarda kalabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225