Öğretmenlere Erozyon Ve Çevre Eğitimi Semineri

Millî Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Tema Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen ve Kahramanmaraş Millî Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğini yaptığı öğretmenlere yönelik “Erozyon ve Çevre Eğitimi Semineri” başladı.

Öğretmenlere Erozyon Ve Çevre Eğitimi Semineri

Millî Eğitim Bakanlığı Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığınca Tema Vakfı'nın katkılarıyla düzenlenen ve Kahramanmaraş Millî Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğini yaptığı öğretmenlere yönelik “Erozyon ve Çevre Eğitimi Semineri” başladı.

13 Ekim 2009 Salı 21:57
Öğretmenlere Erozyon Ve Çevre Eğitimi Semineri
banner208

Tema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin KARACA, Prof. Dr. Orhan DOĞAN, Celal ERGÜN, Prof. Dr. Lütfü BAŞ ve Ahmet AYDEMİR'in eğitim görevlisi olarak katıldığı toplantının açış konuşmasını Eğitim Yöneticisi Adil TUNCER yaptı ve şu ifadeleri kullandı. “Bugün başlayacak olan “Erozyon ve Çevre Eğitimi” seminerimiz; erozyon ve çevre ile ilgili temel kavramları, erozyonu ve çevre kirliliğini oluşturan nedenleri açıklayabilme, erozyonun önlenmesi için alınması gereken tedbirleri sıralayabilme, çevrenin birey ve toplum açısından önemini kavrayabilme, çevre kirliliği alanlarını sınıflandırabilme, iklim değişikliklerinin sebebini, doğa ve çevre sorunlarına karşı duyarlı olabilme, TEMA Vakfının amacını ve işlevini öğrenebilme, çevre sorunu ile ilgili öğretmenin görev ve sorumluluklarını anlayabilme ve doğayı korumada etkili olabilme açısından yararlı olacaktır.” Dedi. Daha sonra Tema Kahramanmaraş İl Temsilcisi Cafer KALALI ve İl Millî Eğitim Müdürü Sebahattin AKGÜL birer konuşma yaptılar. Akgül konuşmasında seminerin Kahramanmaraş'ta verilmesinin önemine dikkat çekerek şöyle seslendi. “Kahramanmaraş, yalçın dağları, engin ovaları, iklimi ve muhteşem bitki örtüsüyle Türkiye'de önemli bir konuma ve doğaya sahip. Bu nedenle bu seminerinin çok faydalı olacağına inanıyoruz, önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi. Açış konuşmalarının ardından seminer programı başladı. Celal Ergün, tarımdan sanayiye, üreticiden tüketici topluma insanlığın geçirdiği evreler üzerinde durarak etkileyici sunumuyla çevre bilinci uyandırdı. Celal ERGÜN, doğayı korumanın insanlığın geleceğini korumak olduğu mesajını verirken bilinçli bir kamuoyu baskısı oluşturmanın şart olduğunu belirtti. Daha sonra Tema Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan DOĞAN, erozyon ve erozyondan korunma konusunda seminer verdi. Prof. Dr. Orhan DOĞAN; “Ülkemizde en önemli çevre sorunu niteliğinde olan ve insanımızı açlığa, yoksulluğa, susuzluğa ve göçe zorlayan toprak erozyonu çok önemli bir ekolojik sorundur. Her yıl ortalama kaybolan 500 milyon tona yakın verimli topraklarla birlikte yaklaşık 9 milyon ton bitki besin maddeleri de yitirilmektedir.” Dedi. Katılımcılar tarafından büyük ilgi gösterilen TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hyarettin KARACA da “Toprak geleceğimizdir.” Konulu konuşmasını yaptı. Seminerin ikinci gününde Prof. Dr. Orhan DOĞAN, “Türkiye Topraklarının Sorunları ve Çözüm Yolları”, Celal ERGÜN, “Küresel İklim Değişikliği” konularında bilgi aktaracak. Seminerin üçüncü ve son gününde Ahmet AYDEMİR, “TEMA'nın ve Eğitim Materyallerin Tanıtımı”nı yapacak. Prof. DR. Lütfü BAŞ, “İnsan ve Çevre”, “Erozyonla Mücadelede Bir Model” konulu seminerini verecek. Seminer, Katılım Belgesi Dağıtım Töreniyle sona erecek.

Anahtar Kelimeler:
Erozyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225