Side'de ilkbahar yüzünü gösterdi

Dünyaca ünlü Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kent'te ilkbahar yüzünü erken gösterdi. Cemrenin suya düşmesiyle papatlayarın uzunluğu 15 santime ulaştı. Side Antik Kent'te dağ laleleri(anemon) açmasıyla Psikoposluk Sarayı...

YAŞAM 27.02.2015, 12:03
Side'de ilkbahar yüzünü gösterdi
banner257
Dünyaca ünlü Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Side Antik Kent'te ilkbahar yüzünü erken gösterdi. Cemrenin suya düşmesiyle papatlayarın uzunluğu 15 santime ulaştı. Side Antik Kent'te dağ laleleri(anemon) açmasıyla Psikoposluk Sarayı ve M.S. 2'nci yüzyıldan kalma Devlet Agorası ve Anıtsal Kütüphanesi avlusu kırmızıya büründü. Antik kentte de badem ağçalarının çiçek açması tarihi ören yerinde renkli görüntüler oluşturdu. Antik kentte papatyaların boy göstermesi evlenen çiftlerinde hatıra fotoğrafı çektiren çiftlerin uğradıkları mekanlar haline geldi.

Toros Yörükleri Kültür, Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Ömer Gürler, Yörüklerin, eskiden kıştan bahara geçişi cemrenin havaya, suya ve toprağa geçişlerine göre belirlediğini söyledi. Cemre ile bahara geçişin Anadolu'da 10 asırlık bir bahar sevinci geleneği olduğunu belirten Gürler, cemrenin ilk 20 Şubat'ta havaya, 27 Şubat'ta suya ve 6 Mart'ta da toprağa düştüğünü kaydetti. Gürler, "Cemre Yörükleri bahar geçiş takvimidir. Bu gelenek asırlardır Orta Asya'da günümüze değin sürmüştür. 6 Mart'ta toprağın ısınmasıyla bahar yüzünü daha yakından gösterecektir. " diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?