TOKİ ve Faiz Açıklaması Diyanet'in itibarını sıfırladı

Diyanet'in TOKİ'den ev sahibi olmak için yüzde 0,49 faizle alınan kredinin caiz olduğu açıklaması infiale neden oldu. Diyanet açıklama üstüne açıklama yapıyor ancak kimseyi ikna edemiyor.

TOKİ ve Faiz Açıklaması Diyanet'in itibarını sıfırladı

Diyanet'in TOKİ fetvası bir anda ülkenin bir numaralı gündem konusu oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) sosyal konut projesi ile ilgili görüşünün ardından tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Tepkiler dinmek bilmeyince önce Diyanet İşleri Başkanlığı bir kamuoyu açıklaması yaptı. Diyanet'in yaptığı kamuoyu açıklaması tepkileri daha da artırırken, bu defa da Diyanet TV'de programa katılan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Yaman ve Prof. Dr. Abdullah Kahraman'da  "Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeleri faize helal diyecek kadar şuursuz değildir." dediler

Ancak tüm bu açıklamalara rağmen vatandaşın tegpkisi giderek artıyor. Bu fetvanın ısmarlama bir fetva olduğu, Diyanetin çok yanlış bir kapıyı araladığı ve bunun önünün alınmasının mümkün olmadığı konuşuluyor.

Sosyal medyada yapılan yorumların neredeyse yüzde 90'dan fazlası Diyanetin verdiği fetvayı eleştiriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetvayı geri çekmesini, vatandaştan özür, Allah'tan af dilemesini isteyen pek çok kişi, Diyanet'e güvenlerinin kalmadığını söylüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 5 gün Önce

Güncellenmiş islamı vaad edenler vaadini gerçekleştiriyor. Ne var bunda? Yaparsaaaaaaa mağlum parti yapar.

ulubatlı
ulubatlı - 5 gün Önce

Atalar ne demiş ? İmamın dediğini yapın.Gittiği yoldan gitmeyin !

k.maraşk.maraş
k.maraşk.maraş - 5 gün Önce

reis duymuyor mu bu adamın ne söylediğini hani faiz haramdı biz bankaya faize para yatırımca haram faize para çekince helâli mi oluyor yoksa yoksa ....

Boos
Boos @k.maraşk.maraş - 4 gün Önce

Bilader bu fetva tokinin 100 bin yeni konut yaptırması ile ilgili "yeni ödeme sistemi" faiz sistemi değiildir diyor iyi anlayın.

Mehmet
Mehmet - 5 gün Önce

Allah sizi öyle bir çarpacakki

HUNULU:
HUNULU: - 5 gün Önce

Diyanet kurulduğu gibi varlığını sürdürmedi içi boşaltılıp boş şeylerle uğraşmaya başladı son açıklaması (Faiz caiz ) Demesi ne kadar içinin boş olduğunuda ispatlamış oldu Bu kurum kapatılıp Devletin sırtından inmeli vede çirkeflerden kurtulmalı.

birisi
birisi @HUNULU: - 5 gün Önce

kapatılsında öküzü hamuduyla yiyeceklere kalsın meydan değil mi. cemaat denen yapılar aptal ve tufeylilerin doluştuğu yer bunu bil. diyanetin bu konudaki tavrı yerinde ama eksik. bankacılık sisteminde alırken ve verirken alınan farkın kuranda haram kılınan faiz(riba) ile aynı şey olmadığını demesi gerekir. artık bu ekonomimizi bitiren batıl, islamla alakası olmayan yanlış ezberin bitirilmesi gerekiyor. batı ülkeleri tek kazanç kaynağı balıkçılık olan ülkelerde dahi biriken parayı nereye harcarız diye kaygılanırken biz zengin kaynaklarımıza rağmen faiz diye parayı bankalarda tasarruf etmiyoruz, eksi faiz olmasın diye adamların değerlendirecek yer aradığı paralarını yüksek faizlaerle çekmeye çalışıyoruz. durum bu. bu deli gömleğini atmamız gerekiyor.

İçki helal dese de bi kafayı çeksem
İçki helal dese de bi kafayı çeksem - 5 gün Önce

TOKİ’de alkol helal deseler de rahatça bi çakır keyif olsak...

HAHAHA
HAHAHA - 5 gün Önce

VUR DAVULCU DAVULA GÜMGÜM GÜMLESİN :

Memetsrka
Memetsrka - 4 gün Önce

Derhal istifa etmeli fakir yapın ca o
Zengin yapınca dost hayatı gibi bişey bu.
Toki ye gelince helal. Başka banka haram
Bu ne lahana turşusu....

Osmanlı Torunu
Osmanlı Torunu - 4 gün Önce

Diyanet cinayet hıyanet tek kelimeyle herkes bunu böyle bilecek artık ....

Metin
Metin - 4 gün Önce

peygamber efendimiz faizin her türlüsü ayağımın altında dır diye hadisi var buna ramen faize helal diyen diyanet halkın gözünde küçük düşmüştür açıkçası haşa kuranı inkar etmişlerdir Allah akıl fikir versin kıyamet bence hiç de uzakta değil hocalar bile siyasallaşmıştır para mevkii için dinlerini satan hocalara kaldık Allah sonumuzu hayır etsin

Boos
Boos - 4 gün Önce

Diyanet TOKİN'inin 100 bin konut projesi yeni ödeme sistemi hakkında fetva vermiştir. Kaldıkı diğer cemaatlerde yaklaşık bir ay önce yeni ödeme sisteminin caiz olduğunu söylemiştir. Bu fetva Diğer ödeme(Faiz) sistemleri hakkında değildir.

LllL
LllL - 2 gün Önce

"Faizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Lakin borcunuzun aslını vermeniz gerekir. Ne zulmedin, ne de zulme uğrayın. Allahü teâlânın emriyle, faizcilik artık yasaktır. Cahiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü, ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalib’in oğlu Abbas’ın faizidir"
Peygamber efendimiz son (veda) hutbesinde böyle buyurmuş,
YORUMUNU SİZLER YAPIN ARTIK

mehmet
mehmet - 2 gün Önce

normal standartlarda sadece oturma amacıyla alınacak tek konut için kredi çekilebilir. çünkü bu bir ihtiyaçtır. ancak yatırım amacıyla, lüks, 2.-3. ev için kredi çekmek caiz değildir.


SIRADAKİ HABER