Türkiye'nin havası en kirli ili yine yeniden Kahramanmaraş

Türkiye'nin havası en kirli ve en temiz illeri açıklandı. Kahramanmaraş yine havası en kirli iller sıralamasında birinci sırada yer aldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan oldu.

Türkiye'nin havası en kirli ili yine yeniden Kahramanmaraş

Türkiye'nin havası en kirli ve en temiz illeri açıklandı. Kahramanmaraş yine havası en kirli iller sıralamasında birinci sırada yer aldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan oldu.

Kahramanmaraş her sene olduğu gibi bu sene de havası en kirl iller sıralamasında birinci sıradaki yerini korudu. Havasıyla, suyuyla, doğasıyla, yeraltı su kaynaklarıyla türkiye'nin gözde şehri olarak bilinen Kahramanmaraş artık eski Kahramanmaraş değil. Kahramanmaraş zehir solumaya devam ediyor.

Haber46 olarak bu haberi utancımızdan yapmayacaktık ancak okuyucularımızdan UYUMAYIN mesajları geldi. Oysa daha önce yaptığımız onlarca haber sonrası bu olay çok sıradan hale gelmişti.

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun raporuna göre 2018'de Türkiye'deki 81 ilin 56'sı uluslararası standartlar açısından kirli hava soludu. Hava kalitesi en kötü şehirler Kahramanmaraş, Iğdır ve Mersin olurken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan.

'KİMYASALLARA, FABRİKA BACALARINA İZİN VERMİYORUZ'

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun raporunu değerlendiren Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, "Bu bizim için büyük bir şans. Bizler bunu biliyorduk. DSÖ'nün verileri, Türk TORAKS Derneği'nin ilan ettiği veriler. Bunu belgelemiş oldu. İlimizde kademeli olarak doğalgaza geçiyoruz. Kışın uzun oluşu sebebiyle doğalgaz haricinde kömürde kullanıyor ama 1-2 sene içerisinde tamamen doğalgaza geçeceğiz. Kent içi ağaçlandırma çalışmalarına hız vereceğiz. Mümkünse fabrika bacalarına, kimyasallara ve kimyasal gübre kullanımına da izin vermemeye çalışıyoruz. Artık gelecek sağlıklı beslenmede. Bizim tüm yiyeceklerimiz organiktir. Ardahan bu coğrafyada, Anadolu coğrafyasında üzerinden uçak dahi geçmeyen, kimyasal salgının ve kimyasal gübrenin, kimyasal beslenmenin, kimyasal üretimin olmadığı tek kenttir" diye konuştu.

‘RUSLAR, ARDAHAN'I YAŞANABİLİR YER OLARAK BELİRLEDİ’

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Küçük, “Dünya Sağlık Örgütü bu açıklamayı yeni yapıyor. Ama buna paralel bir bilgi olarak, 19'uncu yüzyılın sonlarında Kars-Ardahan-Batum vilayetleri Rus hâkimiyetine geçti. Ruslar da bu vilayetleri aldıktan sonra burayla ilgili detaylı araştırmalar yaptılar. Bu araştırmalardan biri de bölgenin iklimi ile ilgili. Özellikle Ardahan ikliminin oldukça sağlıklı olduğundan, bu iklim nedeniyle Ardahan'ın yaşanılabilir bir ortam olduğundan bahsediyorlar. Hayvan hastalıklarının ve salgın hastalıklarının olmadığından bahsediyorlar. Rusya'dan gelen bilim adamları buraların iklim koşullarının sağlıklı yaşam için elverişli olduğunu belirtiyor. Hatta Rus çarlarının belki de ikametleri olarak da buralar belirleniyor" dedi.

Ardahan Kent Konseyi Başkanı ve aynı zamanda Ardahan Güzelleştirme Derneği Başkanı Burak Taştan ise şunları söyledi: “Küreselleşen dünyada sanayileşme ile birlikte, çevresel etkilerle beraber, iklim değişiklikleri ile beraber ciddi bir hava ve çevre kirliliği söz konusu. Ülkemizde de bu durum yüksek bir seviyede. Ancak serhat şehrimiz Ardahan'ın bu durumdan çok uzak, bakirliğinin koruması ve bununla beraber Türkiye'nin en temiz havası olan kent olması sevindirici bir olay."

DOĞALGAZLA BİRLİKTE PARTİKÜL MADDE DÜŞTÜ

Ardahan eski Belediye Başkanı Orman Mühendisi Faruk Köksoy, “Ardahan coğrafyası Sarıçam ekosistemi ve binbir çeşit çiçeklerle, bitki deseniyle kaplı bir coğrafyaya sahip. Ardahan Yukarı Kura havzasında yer alıyor. Kışın serin ve soğuk iklim kuşağına sahip. Uzun süre ısınma ihtiyacı olduğundan, geçmişte katı atıklar çok kullanıldı. Yaklaşık 8-9 ay yakıt süresi içerisinde de sıcaklık terslemesi dediğimiz inversiyon olduğu dönemlerde, rüzgârsız havalarda, havaya çıkan katı yakıtların emisyonları hapsoluyor ve şehir içerisinde ciddi bir kirli hava kirliliği oluşuyor. Bu durum lokaldir. Bazı zamanlar tekrar eder. Rüzgârlı havalarda bu ortadan kalkardı. Son yıllarda yapılan doğalgaz çalışmalarında şehrimizin yüzde 80'i 90'ı doğalgaza kavuştu. Bu çerçevede de Ardahan şehir merkezi bu sürüm ve katı atıktan kaynaklanan bu tür partikül maddeler minimum seviyeye düştü. Türkiye'de en temiz illerden birisi olarak tespiti yapıldı. Özellikle bitkinin canlı olduğu vejetasyon mevsiminde Ardahan'da ciddi bir oksijen üretimi de var. Tükettiği karbondioksit var. Bundan dolayı da Ardahan güzelliği, panoramik manzaralarının yanı sıra temiz bir havaya sahip" diye konuştu.

DOĞU'NUN ÇUKUROVASI EN KİRLİ İL

Sahip olduğu 'mikro klima' iklimi ve bereketli topraklarıyla Doğu Anadolu Bölgesi'nin Çukurova'sı olarak değerlendirilen Iğdır ise en kirli havaya sahip il olarak açıklandı. Denizden yüksekliği 890 metre olan Iğdır'da hava kirliliğinin en büyük sebebinin hava sirkülasyonu azlığı olarak gösterildi.

Iğdır Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Muhammet Bektaş, hava kirliliğinin geçen yıllara oranla azaldığını bildirdi. Iğdır'ın topoğrafik olarak çukur bir bölgede olduğunu belirten Bektaş, "Bundan dolayı hava sirkülasyonunda azalmalar meydana gelmektedir. Rüzgâr hızındaki azalmalar neticesinde de zaman zaman hava kirliliğinde artışlar gözlenmektedir. Bizler de valiliğimizin ve bakanlığımızın verdiği emirler doğrultusunda hava kirliliği ile ilgili çalışma yapmaktayız. Bu çalışmalarla hava kirliliğinde azalma meydan gelmektedir. İlimizdeki hava kirliliği ile ilgili olarak valiliğimizle yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde geçmiş yıllara nazaran hava kirliliğindeki parametrelere baktığımızda hava kirliliğinde düşüş gözlenmektedir. Bu da ilimizin diğer illere nazaran kalitesinde artışa neden olmaktadır" diye konuştu.

KOAH HASTALIĞI İLDE ARTIŞ GÖSTERDİ

Iğdır'da yaşanan kirli havayla ilgili vatandaşlar da değerlendirmede bulundu. Iğdır'a doğalgaz gelmesiyle birlikte hava kirliliğinde önemli bir azalma yaşandığını ifade eden vatandaşlardan Göksel Gölbey, doğalgazın daha fazla kullanılması halinde hava kalitesinde artış olacağını söyledi. Hava kirliğinde Ermenistan sınırındaki Metsamor Nükleer Santrali’nin olup olmayacağı yönünde tartışmalar olduğunu belirten eczacı Nazım Karadağ, bunu konunun uzmanı hocalara ilettiklerini söyledi. Kirliliğin en büyük sebebinin kullanılan kalitesiz yakıt olduğunu vurgulayan Karadağ, "Gelir düzeyi düşük insanların yakıtları devletin dağıttığı kömürden oluşuyor. Bu yakıtlar Iğdır'ın havasını kirletmektedir. Kışın Iğdır'da hava almanın imkânı yoktur. Ben bir eczacı olarak diyorum ki KOAH hastalığı çok artmıştır. Bu da kirli havanın etkenlerinden biridir. KOAH hastalığı ile ilgili yaptığımız araştırmada devletin 11 milyona yakın parası kirli havadan dolayı KOAH hastalarının ilacına gitmiştir. Hava kirli olduktan sonra yapacak bir şey yok hava kirliliği azalırsa hastalık ta azalır. Astım ve bronşit hastalığı da azalmış olur" dedi.

Doğalgaza rağmen kirliliğin devam ettiğini ifade eden Serdar Ünsal, "Çünkü Iğdır nüfusunun yoğun olarak yaşadığı kenar mahallerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın verdiği kömürler kullanılıyor. Bu da ister istemez hava kirliliğine neden oluyor. Ayrıca Ermenistan'da ki Metzamor Nükleer Santrali'nden yayılan radyasyon da kanser hastalığını gittikçe arttırmaktadır. Hava kirliliği ve Ermenistan'daki santralden yayılan radyasyon Iğdır'daki hastalık miktarını gittikçe artırmaktadır. Doktorlarla yaptığımız konuşmada da hava kirliliğine bağlı hastalıkların artığını söylemektedirler. Bunun için en kırsal ve kenar mahallerine doğalgaz verilmelidir. Buradaki, vatandaşlar doğalgaz kullanmalıdır" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
drsn
drsn - 4 hafta Önce

utanmak ne kelime manşetten hiç indirmemelisiniz...paralı poşet rantçıları belki gerçek kirliliği görür...

Cevreçi
Cevreçi - 4 hafta Önce

Hava kirliliginin en büyük sebeplerinden biride devletin dagıttıgı kalitesiz kömürdür.kömür dagıtılan mahalle ve sokaklarda nefes almak bile güc durumda

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 4 hafta Önce

30/35 YILDIR KAHRAMANMARAŞ ' I YÖNETENLER UTANSIN.BİZE DE KAYYUM ATAYIN!!!

mehmet
mehmet @RAMAZAN P. - 4 hafta Önce

onun da suyunu çıkarırlar. vekillerden belediye başkanı, valilerden vekil, belediye başkanlarından bakan yardımcısı.... bu gidişat insanın aklına başka şeyler getiriyor... anlayan anladı.

Sema
Sema - 4 hafta Önce

Bütün suç belediyenin en adi kömürü dağıtıyor onlarda beleş diye odun bile almayıp evde eski kıyafet halı ne varsa onlarla o kömürü yakıyorlar özelliklede namıkkemal tekke bölgesinde...

TARAFSIZ
TARAFSIZ - 4 hafta Önce

Şehre Doğal gaz geleli nedeyse yirmi yıl olmuş daha kömür kullanan apartmanlar var bunları doğal gaza geçmeye mecbur edeceksin birde denetimlerin göstermelik değil tam layıkıyla yapılması lazım...

evvelallah
evvelallah - 4 hafta Önce

bu tür konularda birinciliği kimseye kaptırmayız. eğitimde sağlıkta ekonomide ulaşımda hep geriden birinciyiz. bu sahipsizlik bu anlayışla birinci olmayada devam edeceğiz.

Hasan Kısa
Hasan Kısa - 4 hafta Önce

Daha dün Aksu-Karacasu arası
Tam bir kara dere oluşmuş. Yetkililer karalığına bakmayın temizdir diyor.
Peki bu kokmuş balık kokusu neci. Utanın. Kmaraşlı olmaktan utanıyorum. Çünkü her gün yabancılardan bu pislik hakkında serzenişleri dinliyorum

cank
cank - 4 hafta Önce

bizim çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü uyuyormu ne işe yarar bu müdürlük

çevreci, iktisatçı ve milli
çevreci, iktisatçı ve milli @cank - 4 hafta Önce

Kahramanmaraşlı olupta şehir dışında görev ifa eden donanımlı, ehliyetli , liyakatli ve memleketine ve milletine sevgi ve sadakatli biz gençler heder olup gidelim.Neyse çiftçi dayılarımın ellerinden öperim. Allah'ım onlara sağlıklı ve hayırlı ömürler nasip etsin.

ilbey kutluğ
ilbey kutluğ - 4 hafta Önce

ilin hangi önemli problemlerini çözdü siyasiler.Ancak kendilerine rakip olur diye başarılı çalışkan müdürleri görevden aldırmada birleşirler.

muhammer yılmaz
muhammer yılmaz - 4 hafta Önce

Havası en kirli ilmiş, bence sade havası değil bir çok şeyi en kirli il

HUNULU
HUNULU - 4 hafta Önce

YAŞASIN ÖKKEŞLER YASASIN MARAŞ

mehmet
mehmet - 4 hafta Önce

bence bütün belediyeleri ve muhtarlıkları kaldırıp yerine ankara dan atama yapmak lazım. .

Maraslı
Maraslı - 4 hafta Önce

En kirli il demesek de en kirli ilçe desek daha doğru çünkü hava kirliliği en kirli ilçe elbistan dan bahsediyor bence ilin merkezinin havası bence iyi elbistanında termik santralden kaynaklanan bir hava kirliliği var orjinal verilere bakarsanız elbistandan bahsedildiği apaçık belli.

Gerçekler
Gerçekler - 4 hafta Önce

Şu anki hava temizliği verilerine göre Kahramanmaraş ın havası iyi seviyededir. 2018'in verileri ile bugünün verileri farklıdır.

terslik
terslik - 4 hafta Önce

yazıya göre iğdır'ın en kirli hatta en riskli olması lazım. bu sıralama kasıtlı olmuş.

musa
musa - 3 hafta Önce

kahramanmaraş nasıl 1 nci sırada cahiller yalan saçma haber yapmayın cahillAArrrr

yavuz selim
yavuz selim - 3 hafta Önce

Yaz gününde bu denli hava kirliliği olduktan sonra kışın vay halimize! BUGÜNLERDE OSMANİYE'DE YAKILAN MISIR ANIZLARININ KOKUSU VE DUMANI GARBİ İLE KAHRAMANMARAŞ'A KADAR ULAŞIYOR.


SIRADAKİ HABER

banner122