Yedikuyular'da Acil Çözüm Bekleyen Yedi Sorun

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un en önemli projelerinden biri Yedikuyular Kayak Merkezi’ydi.

Geç oldu ama oldu sonunda…

Dün birinci etabı tamamlanan Yedikuyular Kayak Merkezi’ndeydik.

Yedikuyular’a “MAHAVK – Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü” derneği olarak etkinliklere renk katmak için gittik.

Pilotlarımız kayak yapılacak noktadan kalkış yaparak tesisler üzerinde yaptıkları uçuşlarla görsel bir şölen ortaya koydular.

Sabahın erken saatlerinden itibaren yola çıkan on binlerce kişi Yedikuyular’a akın etti.

Kilometrelerce uzayan araç kuyruğu, yol kenarlarında mangal yakan, semaverde çay pişiren, fotoğraf çeken binlerce insan…

Kahramanmaraş boşalmış, şehir adeta Yedikuyular’a taşınmıştı.

Bizim tahminimiz bir günde Yedikuyular’a gidenlerin sayısı 100 bin kişiyi aştı.

Bu, yapılan hizmetin Kahramanmaraş için ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Yedikuyular’da restaurant tamamlanmış yakında tam olarak hizmet vermeye başlayacak.

Tuvaletler tamam.

Vatandaşı kafeteryanın olduğu zirveye taşıyacak olan telesiyejler çalışıyor, yarın onay alındıktan sonra hizmet vermeye başlayacak. Kayakçılar buradan kaymaya başlayacaklar.

Yüzlerce kızak kiralanmaya başlamış bile.

Henüz kayak yapmak için fazla uygun ortam yok ancak çalışmalar çok hızlı yapılıyor ve yakın zamanda daha geniş alanda kayak yapılabilecek.

Gidenlerin büyük bir çoğunluğu leğenlede olsa kaymadan geri dönmediler.

Ulaşabilenler orada kaldıkları müddetçe keyifli saatler geçirdiler.

Yaza doğru Bertiz’in köylerine gittiğimde yollar çok bozuktu.

Sıcak asfalt dökülmüş, yollar gayet güzel.

Tesislerin tamamlanmasıyla birlikte buraya büyük bir akın olacağı bilindiği halde yollar zamanında neden genişletilmedi anlamış değilim.

45 dakikada gittiğimiz tesislerden dönüşümüz üç saat sürdü.

Biz şanslı olanlardandık sanırım zira gece boyu onlarca kişi arayarak perişan olduklarından söz ettiler.

Tesislerin olduğu yerde ve yol boyunca belli aralıklarla yol kenarlarına park alanları yapılmalıydı.

İleride mutlaka yapılacaktır… Ancak gelecek haftalarda bu yoğunluk çok daha artacak ve sıkıntı daha da büyüyecek.

Bir iki hafta içinde çözüm bulunacağını düşünüyorum…

ANCAK; YEDİKUYULAR KAYAK MERKEZİNİN ÇOK ACİL ÇÖZÜLMESİ GEREK ÖNEMLİ SORUNLARI VARi

Birincisi; Yol… Yol mümkünse hemen bu gün, şu saatten itibaren tüm ekipmanlar yönlendirilerek genişletilmelidir. Gerekiyorsa Kuzey Çevre Yolu’ndaki tüm makine ve iş gücü bu yola kaydırılabilir. Dün yolda saatlerce bekleyen vatandaşın, gelecek haftalardaki durumunu düşünmek bile istemiyorum…

İkincisi; Telefon Şebekesi… Her hafta on binlerce kişinin kullanacağı bir tesiste telefonlar çekmiyor. Vericilerin kurulması için tesisin bitmesini beklemenin ne gereği vardı. Acil, çok acil telefon şebekelerinin devreye sokulması gerekmektedir.

Üçüncüsü; internet… Tesisleri ziyaret edenlerin internete girmeleri, canlı yayın yapmaları, tesisleri sosyal medyadan paylaşmaları, tanıtım açısından çok önemli. İnsanların Wi-fi ile internete girmeleri acilen sağlanmalıdır.

Dördüncüsü; Araç Park Alanları: Tesislerin olduğu bölgede en az bin araçlık park alanı çok acil olarak yapılmalıdır. Ayrıca yol boyunca belli aralıklarla park alanları yapılmalı, tıkanan trafiği açacak çözümle geliştirilmelidir. Dün yola çıkanların büyük bir kısmı tesislere ulaşamadığı için yollarda konakladı bu da trafiği kilitledi.

Beşincisi; Kayak Merkezine gelenlerin yemek içmek gibi ihtiyaçlarını giderecek tedbirler alınmalı, tesislerin bulunduğu alana ve yol boyunca çöp bidonları yerleştirilmelidir.

Altıncısı; Geniş ibadet alanları yapılmalıdır. Mescit inşaatına acilen başlanmalıdır.

Yedincisi; Yol boyunca sucuk ekmek pişirenler, semaverde çay yapanlar, mangal yakanlar için yol dışında özel alanlar yapılmalıdır. Trafiğin tıkanmasının en önemli nedenlerinden biri de budur…

…..

Her şeye rağmen güzel bir hizmet…

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bunların dışında övmek ya da eleştirmek için biraz daha zamana ihtiyacımız var.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilirkişi
Bilirkişi - 4 ay Önce

yedi kuyulara girişte 1 km kala yolun sağ tarafında araçlar için yolun acil genişlemesi lazım

Hakkı yenen bir Polis
Hakkı yenen bir Polis - 4 ay Önce

Elinize sağlık hocam

mustafa bayır
mustafa bayır - 4 ay Önce

çok güzel analiz yapmışınız ağzına sağlık

sinan
sinan - 4 ay Önce

pazar günü itibariyle açılmış olan bir yere haddinden fazla eleştiri yapılmış (sizin yazınız için demiyorum) diğer sosyal medya ortamlarında çok ağır kıyasıya bir eleştiri yarışı var bugün Türkiyenin kayak merkezi denince akla gelen ilk yer olan bursa-Uludağa çıksanız aynı dar yollardan geçecek aynı sorunlarla karşılaşacaksınız üstelik uludağ'da tuvalet bile paralıdır çay 5 tldir sucuk ekmek yemek için bile bir servet ödersiniz
Kahramanmaraş'a böyle bir tesis kazandıran herkese teşekkür edelim onlar zaten eksiklerini mutlaka gidereceklerdir
not: bu tesisle komşu illere üstünlük sağlayacak bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum

maraşlı
maraşlı - 4 ay Önce

güzel bir hizmet, Bana deselerdi Kahramanmaraş kayak merkezi yapılacak, hadi ordan derdim, Büyükşehir belediyeyi takdir ediyorum. Ancak en önemli sorunlara hocam değinmiş eline sağlık sayın hocam. Biran önce özellikle yol mutlaka çözülmeli.

Güney
Güney - 4 ay Önce

Yapılanı eleştirmek çok kolay malesef. Kahramanmaraşa böyle bir tesis yapılacak dendiğinde hepsi hayal deniyordu. Şimdi ise hemen eleştiri yağıyor ve her şey dört dörtlük olsun isteniyor. elbette bazı aksaklıklar olacak zaten yanlışlar olmasa doğruyu nereden bulacağız. hepinize saygılar.

BERTİZLİ
BERTİZLİ - 4 ay Önce

sayın ali çam;yedikuyular kayak merkezine gidiş anayol'dan dönüş yolu ise kayak merkezi güneyinden yol vardır oradan yapılmalıdır.fakat güneyden gelen yol ham yoldur oranın asfalt yapılıp vatandaşı oraya yönlendirmek lazım.(kış sezonu için) not:o yolun da manzarası harikadır vatandaş orayıda görsün narlıdan bu tarafı görebiliyorsun

Bertizli
Bertizli - 4 ay Önce

Hocam kaleminize sağlık çok güzel yazmışsınız
Lakin bu işin kökten çözümü mümkün ve bu tesisten diğer ilçelerimizin de istifade etmesi için Bertiz Tünel projesinin gündeme alınması lazim
Bu proje gerçekleşirse Elbistan ile Kahramanmaraş arası 100 km ye düşer


banner124

banner122

banner224

banner191

banner154

banner126