Turist rehberleri gastronomi uzmanlığı için Kahramanmaraş'ta

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odasınca (GARO) başlatılan "Gastronomide Uzmanlık" projesi kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleri Kahramanmaraş'ı ziyaret etti.

Yemek 16.11.2015, 22:38 16.11.2015, 22:40
Turist rehberleri gastronomi uzmanlığı için Kahramanmaraş'ta
banner257

 Proje kapsamında belirlenen 39 turist rehberi, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün davetlisi olarak kente geldi.

Yöresel konularda uzman Hacı Ali Özturan'ın verdiği seminere katılan rehberler, kentin yemek kültürüne ilişkin bilgi aldı. Turist rehberleri, daha sonra Germanicia mozaik alanını gezdi.

Severoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenledikleri 7 günlük gezi kapsamında Kahramanmaraş'a geldiklerini söyledi.

Kahramanmaraş, Malatya, Hatay, Gaziantep ve Kilis'i kapsayan gezide, bölgede turizmde yaşanan sıkıntıları gözlemlediklerini anlatan Severoğlu, şunları kaydetti:

"Dünya terörle uğraşıyor. Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır bölgesinde turizm neredeyse durmuş halde. Amacımız yalnız turizmi canlandırmak değil, bir kültürü de ortaya çıkarmaya çalıştık. Özellikle gastronomi konusunda 5 ilin muhteşem mutfakları ve tarihi geçmişleri var. Bunları biraz işlemek gerekiyordu. Rehberlerimizin, gelen misafirlere bunu anlatması önemliydi. Biz önce rehberlerimizi eğitelim dedik. İllerdeki kurumlarla görüşerek, iş birliğine gittik."

İllerdeki gezi ve incelemelerin ardından rehberlere sınav yapacaklarını ifade eden Severoğlu, böylece rehberlerin kendi işlerinin yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turist Rehberleri Birliği onaylı sertifikayla "gastronomi uzmanı" olarak görev yapmaya başlayacağını bildirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Semih Gemci ise köklü geçmişe sahip, doğası, yemekleri ve turizmiyle öne çıkan kenti rehberlere anlatmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Yorumlar (2)
Salih 6 yıl önce
Tanıtım için güzel bir çalışma olmuş. Böyle çalışmaların devamını bekliyoruz. Böyle çalışmalar maraşın geleceği için önemli. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.
EFSUS HABER 6 yıl önce
KAHRAMANMARAŞA GELEN TURİST REHBERLERİ NEDEN AFŞİN ESHAB-I KEHFE GETİRİLMİYOR EFSUS HABER OLARAK BU SORUYA CEVAP İSTİYORUZ.
banner255
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:35
Güneş 05:14
Öğle 12:34
İkindi 16:24
Akşam 19:44
Yatsı 21:15