Turist rehberleri gastronomi uzmanlığı için Kahramanmaraş'ta

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odasınca (GARO) başlatılan "Gastronomide Uzmanlık" projesi kapsamında, ülkenin farklı bölgelerinde görev yapan turist rehberleri Kahramanmaraş'ı ziyaret etti.

Turist rehberleri gastronomi uzmanlığı için Kahramanmaraş'ta

 Proje kapsamında belirlenen 39 turist rehberi, GARO Başkanı Mehmet Severoğlu eşliğinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün davetlisi olarak kente geldi.

Yöresel konularda uzman Hacı Ali Özturan'ın verdiği seminere katılan rehberler, kentin yemek kültürüne ilişkin bilgi aldı. Turist rehberleri, daha sonra Germanicia mozaik alanını gezdi.

Severoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenledikleri 7 günlük gezi kapsamında Kahramanmaraş'a geldiklerini söyledi.

Kahramanmaraş, Malatya, Hatay, Gaziantep ve Kilis'i kapsayan gezide, bölgede turizmde yaşanan sıkıntıları gözlemlediklerini anlatan Severoğlu, şunları kaydetti:

"Dünya terörle uğraşıyor. Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır bölgesinde turizm neredeyse durmuş halde. Amacımız yalnız turizmi canlandırmak değil, bir kültürü de ortaya çıkarmaya çalıştık. Özellikle gastronomi konusunda 5 ilin muhteşem mutfakları ve tarihi geçmişleri var. Bunları biraz işlemek gerekiyordu. Rehberlerimizin, gelen misafirlere bunu anlatması önemliydi. Biz önce rehberlerimizi eğitelim dedik. İllerdeki kurumlarla görüşerek, iş birliğine gittik."

İllerdeki gezi ve incelemelerin ardından rehberlere sınav yapacaklarını ifade eden Severoğlu, böylece rehberlerin kendi işlerinin yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turist Rehberleri Birliği onaylı sertifikayla "gastronomi uzmanı" olarak görev yapmaya başlayacağını bildirdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Semih Gemci ise köklü geçmişe sahip, doğası, yemekleri ve turizmiyle öne çıkan kenti rehberlere anlatmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 22:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 4 yıl Önce

Tanıtım için güzel bir çalışma olmuş. Böyle çalışmaların devamını bekliyoruz. Böyle çalışmalar maraşın geleceği için önemli. Emeği geçenlere teşekkür ederiz.

EFSUS HABER
EFSUS HABER - 4 yıl Önce

KAHRAMANMARAŞA GELEN TURİST REHBERLERİ NEDEN AFŞİN ESHAB-I KEHFE GETİRİLMİYOR EFSUS HABER OLARAK BU SORUYA CEVAP İSTİYORUZ.

SIRADAKİ HABER

banner122