Başkan Poyraz: Doğukent'e kardeş geliyor

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv'de yayınlanan Şehre Dair Programı'nda yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

Başkan Poyraz: Doğukent'e kardeş geliyor

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv'de yayınlanan Şehre Dair Programı'nda yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

05 Mart 2013 Salı 00:00
Başkan Poyraz: Doğukent'e kardeş geliyor
BAŞKAN POYRAZ: ADANA GİRİŞİ YAPILMAZSA BİZ YAPACAĞIZ

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv'de yayınlanan Şehre Dair Programı'nda karayolları yetkililerine seslenerek; “Adana girişi yapılmazsa biz yapacağız” diye konuştu.
Mesut Tuğrul Moderatörlüğünde Aksu Tv'de canlı olarak yayınlanan Şehre  Dair Programına katılan Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, halktan gelen soruları cevaplandırdı.

ABDULHAMİD HAN CAMİİ BİR ŞAHESER
İlk olarak Türkiye'nin üçüncü büyük camisi olan Abdulhamid  Han Camii'nin sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Abdulhamid Han Camii günümüzün bir şaheseri. Tamamen Kahramanmaraş Halkımızın destekleri yapılmış bir camiidir. Kiminin 5 lirası kiminin 5 bin lira yardımı ile yapıldı. Bazıları avizesini bazıları halısını alarak yardımda bulundular. Biz de belediye olarak çevre düzenlemesi ile  3 D boyutlu videosunu hazırlattık. Bu hazırlattığımız videoyu da cd ortamında ülkemiz genelinde dağıtımını yaptık. Abdulhamid Han Camiimiz tamamen bir şaheser. Osmanlı ve Selçuklu mimari özelliklerinin kullanıldığı bir sanat yapısı olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

TURİZMİ CANLANDIRACAĞIZ
Turizm konusunda çarşıların restorasyonlarının devam ettiğini ve ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Şu anda çarşılarımızın tamamında restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bunun yanı sıra Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından da Taşmescit, Arasa Camii ve Taşhan'ın bir kısmında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Bunun haricinde Çukur Hamam'da restorasyon çalışmalarında sona doğru gelindi. 1,5 ay gibi bir zaman zarfından hizmete açacağız. Katiphan ”˜da da çalışmalar devam ediyor. Bizim hedefimize göre bu restorasyon çalışmaları Haziran sonuna kadar bitirilmiş olacak” dedi.

YAYA ULAŞIMI SORUN OLACAKTI

Kent Meydanı düzenleme çalışmaları konusunda yolun düz olarak değil de eskisi gibi yay şeklinde devam ettiğinin sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Başlangıçta biz de öyle düşündük. Yukarıdan beri gelen yolu, Bayrak Olayı Kaidesini kaldırıp yolu düz olarak indirelim istedik. Ancak burası çok hareketli bir bölge olduğu için yayaların karşıdan karşıya geçişleri sorun olacaktı.  İnsanlarımız neden üst geçit yapılmıyor diyorlar ama Ulucami civarı ve Kıbrıs Meydanı'ndaki kaldırımlarımıza bakarsanız 3 metre genişliğinde. Üst geçidin ayaklarını konduracağımız alanların en az 7 metre olması gerekiyor. Dolayısıyla bu bölgeye yayalar için bir üst geçit yapamayacağımız için mecburen yolun o şekilde devamına karar verdik” diye konuştu.

DOĞUKENTE KARDEŞ GELİYOR
Toplu konut yapımında belediyenin çığır açtığı ve bunun devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine konuşan Başkan Poyraz: “Toplu Konut meselesinde 6 Mart Çarşmaba günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde noter huzurunda çekiliş yapılacak. Kılavuzlu bölgesine yapılacak olan 560 konut için rekor başvuru var. Bana ulaşan bilgilere göre 19 bin 323 kişi müracaat etmiş. 560 kişinin belirlenmesi için kura çekilecek. Bunun yanı sıra da 1500 kişi fazla çekilecek. Sebebine gelince de birinci kur'a da belirlenen kişiler finans kuruluşuna gittiler ve onay alamadılar. O zaman bu kişinin başvurusu düşmüş olacak. Başvuru düşmesi olacağı için de yerine yedek üye olması gerekecek.  6 Mart'ta yapılacak kur'a çekiminde isimleri çıkanlar gidip finans kurumu ile anlaşacaklar. Finans kurumu kredi vermeyi uygun bulur ve krediyi onaylarsa o zaman hak sahipleri kooperatifin belirteceği banka hesabına en aşağı 15 bin lira olmak üzere peşinatları yatıracaklar.

Bu arada bir müjdeli haber daha vereyim. Doğukent'in ilerisinde 80 dönümlük bir alan vardı. Orada görüşmelerimiz devam ediyor. 60 bin metre karesini kamulaştırdık. Geriye 20 bin metrekare kaldı. O da tamamlandığı zaman 1000-1500 konutluk bir proje de orada başlayacak. Doğukent'e kardeş geliyor diyebiliriz. Doğukent'i geçince ileride bir su var. Dolmuşların bekleme yaptığı bölge. Yolun alt kısmında değil üst kısmında kalıyor. Orada da sanıyorum2-3 aya kalmaz çalışmaları başlatırız” diye konuştu.

ORTAHALDE 3 EYLÜL'DE KAZMAYI VURACAĞIZ
Yıkılan Belediye Pasajı ile bir süreç başladığını ve orada bulunan esnafların ortahale taşındığını ortahalin akıbetinin sorulması üzerine Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “Biz ortahâle Kültür Park yapacağız. Projemiz hazır. İhaleye çıkacaktık ancak, AK Parti Grup Başkanvekilimiz ve Milletvekilimiz Mahir Ünal Bey, İl Başkanımız Fatih Erkoç beyle birlikte oradaki esnaflarla bir araya geldik ve bizden süre istediler. Yeni bir mutabakat imzaladık. 2 Mart'tan başlamak üzere 2 Eylül'e kadar süre verdik. Bu süre zarfı içerisinde orayı boşaltacaklar. Boşaltmazlarsa da biz 3 Eylül'de kazmayı vuracağız. Yeni Belediye Pasajı'nı yaptık. İhalesi yapılıyor. İsteyen esnaf kardeşimiz gider orada ihaleye girer, ister satın alır, ister kiralar. O onların bileceği bir iş. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık” dedi.

BELEDİYESPOR'A BİR KURUŞ YARDIM ALMADIK

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nın Kahramanmaraş Belediyespor'a yardımda bulunmak istediğini, ancak bunun kabul edilmeyip Kahramanmaraşspor'a yönlendirildiğini sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Biz kimseden bir kuruş yardım almadık. Kemal Karaküçük kardeşimiz ve arkadaşları böyle düşünmüşler biz de Kahramanmaraşspor'a yapılması daha uygun olur” diye konuştu.

OTOBÜS FİRMASI İFLAS ETİİ
Toplu taşıma konusunda sorunlar yaşandığı ve belediyenin otobüs alıp almayacağı konusunda konuşan Başkan Poyraz: “Biz ihaleyi yapmıştık. İki tanesi körüklü olmak üzere 10 otobüs alacaktık. Ancak otobüsü üreten firma işi geciktirdi ve sonunda da iflas etti. Bundan dolayı bu sorun yaşandı. Şimdi yeniden ihaleye çıkıyoruz. Bu soruna da en kısa sürede bir rahatla getireceğiz” dedi.

HAKSIZ BİR DURUM VARSA DÜZELTİLİR

Yol katılım payları konusunda haksızlıklar yapıldığı şeklinde gelen bir soruya Başkan Poyraz: “Öncelikle halkımızın şunu bilmesi lazım. Yol katılım payı biz kendimiz çıkarmadık. Bütün belediyeler kanunlar çerçevesince alıyorlar. Binevler Bölgesinde yolların geniş olmasından dolayı belki farklılık olabilir. Bu konuyu arkadaşlarımız tekrar araştırırlar, bir eksiklik, haksızlık var ise durum elbette düzeltilir” diye konuştu.

DOĞALGAZDA BELEDİYE TARAFINDAN SIKINTI YOK
Bazı mahallelerde doğalgaz konusunda sıkıntı yaşandığını, doğalgaz firmasının belediye müsaade etmiyor gibi serzenişlerde bulunduğunun sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Buradan bir kere daha tekrar ediyorum. Doğalgaz için belediyenin hiçbir sıkıntısı yok. İstedikleri mahalleye, istedikleri bölgeye çekebilirler. Bizim de kulağımıza geldi belediye izin vermiyormuş gibisinden. Ama hiç surette biz karşı çıkmıyoruz, istedikleri mahalleye doğalgaz çekebilirler. Burada şöyle bir sorun olabilir. Doğalgaz firması 3 kilometre hat çekiyor ve bu hattan hiç kimse doğalgaz almazsa firma elbette zor durumda kalır. Belki de böyle bir sorun yaşanıyordur” dedi.

KUMAŞIR GÖLÜNÜ ELE ALIYORUZ
Kahramanmaraş Belediyesi'nin park ve yeşil alan konusunda bir hayli ilerlediğini ve başka projelerin olup olmadığının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Şimdi Kumaşır Gölü çevresinde çalışma yapacağız. Projesini hazırladık. Orada Malik Ejder Türbesi ile bütünleşecek Kumaşır Gölü ve çevresindeki köye yeni bir konsept kazandıracağız. Tamamen sıra dışı bir mesire alanı haline getireceğiz. Bunun yanı sıra Kılavuzlu'da Rekreasyon çalışmalarımız başlayacak. Orası bambaşka farklı bir yer olacak” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM SADECE MERKEZDE DEĞİL
Şehrimizde kentsel dönüşümün başladığını ancak ilçelerde veya beldelerde bir çalışma olup olmayacağının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Kentsel dönüşüm sadece şehir merkezini kapsamıyor. İlçelerimizde de çalışmalar yapılabilir. Şehir merkezinde eski sanayi diye bilinen Menderes Mahallesi'nde çalışmalarımızı başlatmıştık. Projeleri de çizildi. Burada şunu da belirtmek istiyorum. İnsanlarımız kesinlikle tedirgin olmasınlar. Kentsel dönüşüm başladı gelip evimizi yıkacaklar diye endişe etmesinler. Şu anda oturdukları evden daha güzel bir şekilde yapılıp teslim edilecektir. Bu konuda bir endişeleri olmasın” dedi.

ADANA GİRİŞİ ACİLEN YAPILMALI

Şehir girişlerinde bir çalışma yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Adana girişinin Karayolları tarafından yapılması gerekiyor. İnsanlarımız bunu bilmiyorlar ve bizim yapmadığımızı sanıyorlar. Aksu Mahallemizin oraya bir kavşak düzenlemesi ile refüjlerin yapılması karayollarının işi. Buradan bir kere daha sesleniyorum. Buraya acilen el atın. Geçenlerde bir çocuk daha öldü. Eğer yapmazlarsa biz yaparız. Oraya da kocaman tabela dikeriz. Bu memleket sadece Göksun-Kayseri arasındaki yoldan ibaret değil. Daha önce defalarca görüştük karayollarına durumu izah ettik. Bir kere daha söylüyorum. Aksu Mahallesi ile Otogar arasındaki refüjlerin yapılması ve Aksu Mahallesine bir kavşağın acilen yapılması lazım” diye konuştu.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali terli 2013-08-12 13:07:21

doğukent projisi hala açıklanmadı. gölkent projesi en uygun finans kuruluşu deniyordu. hiç bir uygunluk yoktu.özel şirkettende alsan daireyi banka aynı faizi alıyor du. gölkent finans ve konut olarak cazip değildi. doğukent nasıl olur

Avatar
ALİ 2013-03-11 14:21:51

DOĞUKENTİ 5 YIL DEDİNİZ 12 SENE SÜRDÜ MİLLETE LÜKS ARABAYA BİNECEĞİNİZE BORCUNUZU ÖDEYİN DEDİ SAYIN POYRAZ SANKİ SANKİ DOĞUKENTE ÜYESİ VATANDAŞ LÜKS ARABAYA BİNİYORMUŞ BİZ BUNLARI UNUTMADIK SAYIN POYRAZ AH BİR SANDIK GELSE İNŞALLAH SENDE APO PİCİ YANDAŞI PARTİNDENDE KURTULACAK BU K.MARAŞ

Avatar
hasan 2013-03-07 00:35:22

asfalt katılım parasını için sizi şiddetle kınıyorum.....ve soruyorum neden başka illerde bu bedel alınmıyor heee?

Avatar
misafir 2013-03-06 15:01:44

zengin sitelerin önüne yol,site kenarına kaldırım döşeyen belediye yolun karşısına neden kaldırım yapmaz acaba (hürriyet mahallesi)

Avatar
hasan 2013-03-06 14:41:50

He..he..Her evden su, atık, asfalt, emlak vs..400 500 tl alırsam bu şehri kaldırır Newyork'u kondururum..

Avatar
misafir 2013-03-06 13:28:49

Yol katılım payı varsa oy yokkkkkk!!

Avatar
misafir 2013-03-06 12:51:04

yorumcuya lafım birilerine yaranacağım diye söylediğini zannettim ama isim yazmamışın ama bizden olsun biz yaptıysak doğrudur mantığından lütfen uzaklaşalım mantık çerçevesinde konuşalım aynısını sana yapılsaydı sanırım herkesten evvel sen bağırırdın birne 250 birine 1250 mantıklımı.

Avatar
Celiloğulları 2013-03-06 12:25:02

Sayın Poyraz siz burada yazı yazıp yorum yapanlara aldırmayın AKP hükümeti var oldu müddetçe siz ve sizin gibi başkanlar eksik olmayacak buna inanabilirsiniz.Bu memlekette partizanlık vardır ve böylede gidecektir.Sorun kesinlikle sizde değil şahsınıza bir lafım yok olamazda.Değil siz koltuk koysak başkan olur onun için hata benim hemşehrilerimde.Buradan halkımıza sesleniyorum lütfen partiye değil şahıslara oy verelim ve Başbakanımza güveniyorum hak eden kişiyide aday gösterecektir saygılarımla...

Avatar
Ali 2013-03-06 12:03:06

Bu başkanın bir iş yapamayacağını anlamak için daha kaç yıl gerekiyor ey Kahramanmaraş Halkı.

Avatar
misafir 2013-03-06 10:52:39

başarı radikal çözümlerle,özgün projelerle ve büyük yatırımlarla olur.gerisi göz boyama...

Avatar
k kuru 2013-03-06 08:43:02

çok güzel bir düşünce bizim istediğimizde budur.

Avatar
murat 2013-03-06 08:20:12

sayın başkan bu halk sizi istemiyor Allah için kendinize güveniyorsanız urfa belediye başkanı gibi bağımsız adaylığınızı koyarsınız halk nazarında itibarınız neyse görürsünüz..
fakı baba gerçekten hizmet etti halk onu tayyip erdoğana karşı yine başkan seçti sizde artık çıkın bende partinin altında değil hizmet ettim bağımsız adyım deyin bu iş vebal işi

Avatar
HACI KARACA 2013-03-06 08:04:29

SAYIN BAŞKANIM MUSTAFA POYRAZ BEYEFENDİ BELEDİYE PASAJI İŞYERLERİNİ AŞAĞI HALLER BÖLGESİNE TAŞIYORSUNUZ . ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK. AMA BURADA GÖRMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ HATIRLATMAK YADA BİLGİLENDİRMEK İSTİYORUM. BELEDİYE PASAJI ESNAFLARI CAN ÇEKİŞİYOR .BİR ÇOĞU SERMAYEYİ KEDİYE YÜKLEDİ. ESNAFIN NABZINI TUTTUĞUNUZ ZAMAN YENİ YERLERDEN DÜKKAN ALMAMAYI VE GÖÇMEMEYİ DÜŞÜNÜYORLAR. BU İNSANLAR BİZİM İNSANIMIZ BİZİM ESNAFIMIZ ŞEHRİMİZİN ESNAFI DEVLETİNE VERGİ VEREN İNSANLAR .NETİCEDE BU ESNAFIMIZI AYAKTAT TUTMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. YENİ YAPILAN PASAJ DÜKKANLARININ BİR YADA İKİ YIL DÜŞÜK KİRA İLE OTURTULMASINI VE ORANIN BİR İKİ SENE İÇERİSİNDE CANLANDIĞINDA YENİDEN FİYAT BELİRLENMESİNİN GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR SAYGILARIMI SUNUYORUM.ESNAFIMIZI SOKAĞA ATMAYALIM HEM ŞEHRİMİZ KAZANSIN HEM ESNAFIMIZ KAZANSIN...

Avatar
asım 2013-03-05 23:11:02

yol katılım payını kınıyorummm....oy moy yokk..

Avatar
misafir 2013-03-05 19:18:30

Şu emlak beyan değeri ile asfalt katkı payını eşleştiren arkadaşa sormak lazım, tapu değerine göre mi yol yapıyorlar. Yoksa her yere standart mı? Öyle saçma sapan şey mi olur? Emlak değeri yüksek evlere daha fazla yol katkı payı kesiliyor. Yuh artık. Şakşakçılığın da bu kadarı fazla. Ona bakarsanız yamaçtepede oturanlara 32 TL yol katkı payı geldi. Bilmeden abuk sabuk yorumlar yapmayın. Yolun genişliği ve cephe ile ilgili bir hesaplama vardır.

Avatar
ekrem bozkurt 2013-03-05 18:05:45

sevgili k. maraşlı hemşerilerim sabredein az kaldı hep beraber inşallah poyrazdan kurtulacağız.

Avatar
bir tek eser 2013-03-05 15:14:33

Şu kahramanmaraş taziye evi ve çakma parkların dışında poyraz yönetiminden ne gördü arkadaşlar?? şuda benim belediyeciliğimde bir eser diyeceği bir tek şey gösterin bana? olmaz böyle belediycelik olmaz yazık şu şehirin insanlarına.

Avatar
misafir 2013-03-05 14:04:03

emlak beyan değerin yüksektir. Geniş , pahalı evde oturursan daha fazla verirsin, bence oldukça adil. Yok karşımdaki az veren benimle aynı değerde diyorsan, emlak beyanını yanlış vermişsindir. Bir tek sizin ki mi hatalı olucak bu memlekette?

Avatar
Kahramanmaraş 2013-03-05 13:37:35

Keşke denk gelse de programı izleme fırsatım olsaydı basın cesaret edemyor ben sorardım peki maraa neden hiç üst geçit yapmıyorsunuz madem meydanı yıktın genişliği ona göre ayarlayıp insan üst geçit yapmazmı otogar neden bu kadar yetersiz Kahramanmaraş sadece kaldırım mı hak ediyor kentsel dönüşüm yapılıyor deniyo bunun için ne kadar para harcanıyor ihaleyi iflas edecek frmaya neden veriliyor bölge hastanesi dendi ne oldu neden yapılmadı Kahramanmaraş il değilmi neden başbakan birgün ziyaret etmiyor cumhurbaşkanı her ile gitt neden Kahramanmaraşı seçiyor gelmiyormadem kentsel dönüşüm var bu çerçevede neden tranvay hattı yapılmıyor bizm basın uyuyor birgün halkın sorunlarını dle getirmiyor madem poyraz geldi bu sorular neden sorulmadı ve AÇIKÇA SORUYORUM BAŞKA İLDE OLSA KENDİNE MUHTARLIK VERİLİRMİYDİ: CEVAP HAYIR. çünkü halk kendini sevmiyor ş bilmiyor çevresinde de kendi gib iş bilmezler olunca Kahramanmaraş heryı gerilyor Kahramanmaraş şuan Türkiynin yaşanablir 67. kenti bunun sebebi kim basın uyuma yeter bunları sor tarafsızsan.....

Avatar
Ramazan Yirci 2013-03-05 12:55:30

Sayın belediye başkanı belediye çalışanları tarafından sanırım yanlış bilgilendiriliyor. Çünkü yol katılım payı ile ilgili yanlışlık varsa düzeltilir diyor ancak BİMER yazı yazmama rağmen düzeltme için hiç bir şey yapılmadı. Biz Haydarbey mah. 32089 sok. Nilüfer Sitesi sakinleri olarak daire başı yaklaşık 1.250 TL yol katılım payı ödemek zorundayız. Düşünün sadece bir daireden 1.250 TL para alındığını... Ayrıca yolun karşısındaki dairelerden sadece 250 TL civarında yol katılım payı alınırken bu oran Nilüfer sitesinde yaklaşık 6 katı kadar fazla para alınıyor. Adalet bunun neresinde???

Avatar
Ali 2013-03-05 12:32:24

Sayın başkanım şu bizim duraklı mahallesinin yollarına bir el atsanız yol medeniyettir yolumuz çok bozuk sokaklar berbat

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126