Başkan Poyraz: Hizmetin En İyisini Yapmaya Gayret Ediyoruz

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv'de yayınlanan Şehre Dair Programında yaptığı açıklamada hizmet için yola çıktıklarını ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.

Başkan Poyraz: Hizmetin En İyisini Yapmaya Gayret Ediyoruz

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Aksu Tv'de yayınlanan Şehre Dair Programında yaptığı açıklamada hizmet için yola çıktıklarını ve bunda da başarılı olduklarını söyledi.

05 Kasım 2013 Salı 12:42
Başkan Poyraz: Hizmetin En İyisini Yapmaya Gayret Ediyoruz
Modaretör Mesut Tuğrul'un sunduğu programa Gazeteciler Mehmet Taş, Mehmet Fiskeci ve Ali Eskalen katılırken, Başkan Poyraz sorulara içtenlikle cevap verdi.

Siyasetten, alt yapı hizmetlerine, yollardan konuta kadar birçok konunun irdelendiği Şehre Dair Porgramı'nda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz; “Öncelikle bütün hemşehrilerimizin Hicri yıllarının başlangıcını kutluyorum. Peygamberimizin Mekke'den Medine'ye hicretinin 1435. Yılının ilimize, ülkemize ve İslam Alemi'ne hayırlar getirmesini ve dünya üzerinde akan kanların durması temennisinde bulunuyorum. Biz hizmetlerimizde ne yaptığımız değil, ne için yaptığımız önemli düsturu ile hareket ettik. Biz hizmette maddiyata değil maneviyata bakarak duaya talip olduk” diye konuştu.

Toplu Konut konusunda gelen bir soruyu cevaplandıran Başkan Poyraz: “Gölkent Konutlarında temeller atıldı ve birinci katlar çıkılmaya başlandı. Karkas şeklinde çalışmalar devam ediyor. Bu arada Doğukent'in ilerisine yapacağımız 1400 konut için çalışmalar tamamlandı. 7 Kasım 2013 Perşembe günü Şazibey Halk Pazarı'ndaki kayıt bürosunda müracaatlar başlayacak. Bu sefer kayıt bürsunda finans kuruluşunun yetkilileri de bulunacak. Kayıt için giden vatandaş 17 bin 500 TL peşinat yatıracak. Evli olanların eşi ve kendisi üzerinde herhangi bir gayrımenkul bulunmayacak. 18 yaşını tamamlayan ve üzerinde gayrımenkulu bulunmayan herkes müracaat edebilir. Burada yapacağımız konutlar brüt 123 metrekare yani 3+1 olacak” diye konuştu.

Aynı konu içerisinde kamuda çalışan ve evi olmayan engelli vatandaşlar için de görüşmeler neticesinde imkan verilebileceği irdelendi.

Seçim konusunda Belediye Başkan Yardımcılarının çekip gittiler, gemiyi terk ettiler şeklinde yöneltilen bir soruya Belediye Başkanı Mustafa Poyraz: “ kafasında hizmet etmek isteyen düşünceler oluşmuşsa biz insanların önüne engel koyamayız. Kendilerini hizmet etmek için yeterli gören herkese biz saygı duyarız. Kaldi ki bir başkan yardımcısı arkadaşımıza ben kendim söyledim. Demokratik bir haktır bu. Bunu öyle gemiyi terk ettiler veya Mustafa Poyraz'ı yalnız bıraktılar gibi algılamayın. Mustafa Poyraz'ın elinin altında 2500 personel var. Birileri gitti diye belediyede işler durmaz, hizmetler aksamaz. Yasal olarak istifa zorunlulukları yokken bir arkadaşımız istifa etti. Diğeri de bugün yarın istifa eder” diye konuştu.

Siyasi hareketliliğin yaşandığı  şu günlerde dedikodu kazanının kaynadığı ve özellikle Ak parti içerisinde Mustafa Poyraz'ın daha çok eleştirildiği şeklinde yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “2009 seçimlerinde de aynı durum olmuştu. Biz yılmadık. Bir taş üstüne bir taş daha, bir tuğla üstüne bir tuğla daha fazla koymak için çalıştık.

Bakın size bir anket sonucu vereyim. AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 70'i Mustafa Poyraz'dan memnun, yüzde 30'u memnun değil, MHP'ye oy verenlerin yüzde 43'ü memnun, diğerleri memnun değil, CHP'ye oy verenlerin yüzde 42'si memnun diğerleri değil.

Burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Belediyeyi hiçbir zaman AK Parti'nin arka bahçesi dedirtmedim. Teşkilattaki arkadaşlarımız da dahil hiçbir kimsenin aykırı bir işine göz yummadım. Vatandaş kaçak bina yapıyorsa ve biz bunu mühürlüyorsak, bizi severler mi elbette sevmezler.
Benim siyasi hiçbir kaygım yok. Yörükselim Mahallesi'nden birisi çıkmış ve Allah(cc) bu  kişiye 11 sene halka hizmet etme lütfunu göstermiş. Olayın özeti bu” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi halinde 2014'te projeniz nedir? Şeklinde yöneltilen bir soruya Başkan Poyraz: “ 2014 yılı hedefimiz ilk önce ilçelerimizin bir fotoğrafını çıkaracağız. Sırasıyla beldelerimizin, köylerimizin birer fotoğrafını çıkararak aciliyet durumuna göre köylerimiz, beldelerimiz ve ilçelerimiz olmak üzere topyekün bir çalışma başlatacağız. Kimse kusura bakmasın. Siz Ekim-Kasım ayında gider köyün yoluna sıcak asfalt dökerseniz, ilkbahar yağmurlarıyla beraber o asfalt gider. Özel idarenin imkanları da belediyelere devredileceği için köylerimiz, beldelerimiz ve ilçelerimizle komple bir çalışma başlatacağız” diye konuştu.

Çok katlı otopark ve Kültür park projelerinin sorulması üzerine Başkan Poyraz: “Çok katlı otopark için ihaleye çıktık ve 20 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile yapacaktık. Talipli çıkmadı. Şimdi 25 yıllığına ihaleye çıkacağız.

Kültür Park için 9 milyon liraya ihalesi yapıldı ve yer teslimi yapıldı. Önümüzdeki günlerde çalışmaya başlanacak ve en kısa zamanda bitirilecek” diye konuştu.

Cüceli Köyü'ne yapılacak köprüye ilişkin sorulan bir soruya Başkan Poyraz: “Şu anda köprünün projesi hazır. Aynı Ceyhan Köprüsü gibi olacak. Ancak şu anda bizim o bölgede planlama yapmamız söz konusu değil. Büyükşehir olunca o bölgede planlama yapıp, alt yapısını tamamladıktan sonra yerleşime açacağız. Aksi takdirde orası gece kondu bölgesi olur. Köprünün yapımı 2014 yılında başlanacak ve bir yılda bitecek” dedi.

Yeşilvadi ve Çamlıca restaurantların zarar ettiği yönünde sorulan bir soruya Başkan Poyraz: “Bakın biz Halk ekmeği ne için hizmete açtık. Şu anda Halk ekmek zarar ediyor ama şehirde ekmeğe bir kalite geldi. Eğer biz halk ekmeği hizmete açmasaydık, bugün ekmek 1 TL idi. Halk ekmeği açınca ne oldu? Bütün ekmek fabrikaları kendilerine çeki düzen verdi ve daha hijyenik bir ortamda ekmek üretimine başlandı. Biz şu anda ekmek büfelerinden zarar ediyoruz. Yarın bir gün özelleştirdiğimiz zaman alanlar gece saat 10'a 11'e kadar çalıştırır mı çalıştırmaz mı bu onların işi olur. Bugün Kahramanmaraş'ta 350 bin ekmek üretiliyorsa bunun 20 bin tanesi halk ekmeğin. Öyle çok büyük satışlar felan da yapmıyoruz. Yeşil Vadi ve Çamlıca Restaurantlara gelince ben arkadaşlara kâr amacı gütmeyin dedim. Şu anda sokakta oralardan şikayet eden kimse var mı? İnsanlar ailesiyle birlikte gidiyorlar ve yemeklerini yiyorlar. Şehir dışından gelen misafirlerimizi alıp götüreceğimiz güzel iki tane mekan oldu. Ama üçüncüsünü açmayacağız. Şu anda da herhangi bir zarar etme söz konusu değil” diye konuştu.
Serintepe Mahallesi'nde bazı konut sahiplerinin birleştikleri ve kentsel dönüşüm istedikleri şeklinde gelen bir soruya Başkan Poyraz: “Bakın onlar bize geldiler. Üç blok anlaşmışlar gelmişler. Ancak kentsel dönüşüm bu şekilde olmaz. Üç-beş blok değil o bölgenin o adanın tamamının anlaşması lazım. Ada bazında anlaşılır ve bize müracaat edilirse biz de gerekeni yaparız” diye cevap verdi..
Amerikan Koleji olarak bilinen ve eski kışlada er alan binanın belediyeye devredildiği şeklinde yöneltilen bir soruyu Başkan Poyraz: “Evet Sayın Valimizle birlikte oturduk konuştuk ve devir işlemleri tamamlandı. Orasını Kent Müzesi şeklinde hizmete açacağız. Bu arada siz sormadan ben söyleyeyim. Restorasyonu biten Cumhuriyet Han'da da benzer bir müze oluşturacağız. Orada şehrimizi tanıtacak şekilde eserlerimiz yer alacak” diye cevaplandırdı.

Yerel seçimler sonrasında oluşacak Büyükşehir Belediye Meclisi'nde merkezin ilçelere göre daha az meclis üyesi ile temsil edileceği ve bunun sıkıntı oluşturabileceği şeklinde gelen bir soruya Başkan Poyraz: “Böyle bir şey olması mümkün değildir. Büyükşehir Belediye Meclisine ilçelerden gelecek olan meclis üyeleri kendi bölgelerine hizmet götürmek için çalışacaktır. Dolayısıyla uyum içerisinde çalışmak zorundadır. Kaldı ki bizim şehrimizde kavgacı zihniyette olan kimseler olacağını da sanmıyorum. Herkes uyum içerisinde çalışır. Eğer uyum içerisinde olmazsa zaten bölgesine hizmet götüremez” diye cevap verdi.

Yusuflar ve Gayberli Mahallelerinde kentsel dönüşüme ilişkin yöneltilen bir soruya ise Başkan Poyraz: “Gayberli mahallemizde kamulaştırma çalışmalarımıza başladık. İnsanların paralarını ödemeye başladık. Orada şu andaki gibi mevcut bir yapılaşma olmayacak. Bazı bölgelerinde konut bazı bölgelerinde de iş merkezleri şeklinde yerleşim olacak.

Yusuflar Mahallesi'nde ise projeler yapılıyor.  Bakanlıktan karar çıkacak ve ondan sonra kamulaştırma başlayacak. Orası şu andaki gibi mevcut bir yapılaşma olmayacak. Daha çok dubleks veya tripleks şeklinde binalar yer alacak” diye cevap verdi.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet haşim 2013-11-13 21:21:13

istanbulda yaşadığın belli kardeş sen maraşı istanbulda bir semt sanıyosun heralde.maraş yada senin gözler kaç derece kardeş bi muayene ol bizce maraşta hizmetmi hizmet ne ya

Avatar
GÖREN GÖZ 2013-11-11 13:58:10

Bunlar niçin tv proğramlarına yalnız çıkıyorlar muhalefetle çıkmaya veya tarafsız ellerine verilen soruları sormayan birileri ile çıkmaya cesaretleri yokmu.Şimdi buradan başkana ve diğer iktidar vekillerine il,ilçe başkanlarını muhalefet yöneticileriyle açık oturuma davet ediyorum.Şehrimizin insanlarınıda bu konuyu destekleyip ekranlara davet edelim kendilerinin düzenlediği toplantılara değilde burada tartışmalarını ak veya kara buradan herkesin seyradip tercihlerini yapma fırsatını sağlamaktır.Hodri meydan cesareti olan çıkar eteğindeki taşları dökme fırsatı bulur.

Avatar
ömer46 2013-11-07 14:36:13

sayın mustafa b. istanbulda yaşıyorsun buraya yorum yazmaya hakkında yok. buradakileri eleştirmeyede hakkın yok. boş boş yazıp milleti eleştirme kardeşim.

Avatar
Mustafa B 2013-11-07 10:13:06

Istanbul'da yaşıyorum ve pek çok şehre gidip geliyorum. Şunu söylemek adil olacaktır: Maraş çok güzel gelişiyor. Maraş'ta çok güzel şeyler oluyor. Mevcut ekonomik gelişim, zaman içinde sosyal ve kültürel gelişimle tamamlanacaktır. Bu bir gecede olmaz. Elbette eleştireceğiz ama bu yapıcı ve gerçekçi olmalı. Kulaktan dolma klişelerin bu şehre zerre faydası olmaz.

Avatar
Mustafa B 2013-11-07 10:10:10

Eleştiride bulunurken "Antep kıyaslaması (Antep gavur şehri değil, onlardan öğreneceğimiz çok şey var, dahası Antep'le işbirliği iki şehir için de faydalı olacaktır), üst geçit, kaldırım muhabbeti, yok doğu - güneydoğu bizden çok daha gelişmiş (olabilir de niçin olmasın) ve son olarak AKP Maraş'ı çantada keklik olarak görüyor (Bu Maraş halkına hakarettir)" gibi klişeleri artık bir tarafa bırakın. Gerçekten ne istiyorsunuz veya istemiyorsunuz?

Avatar
Mustafa B 2013-11-07 10:04:08

Yorumlara bakınca insanların ne istediklerini, ne istemediklerini anlamakta güçlü çekiyorum. Çoğu kendiyle çelişiyor. Bazıları ısrarla üst geçit istiyor. Böyle bir fetiş mi var Maraş'ta benim bilmediğim? Ya da İstanbul'daki üst geçitle onların kafasındaki üst geçit aynı değildir. Üst geçit bana göre matah birşey değil. Hele hele gelişmişliğin bir göstergesi hiç değil. Üst geçitler zaman alıcı ve çirkin yapılar. Trafik lambaları çok daha kullanışlı.
Başka bir yorumcu "artık park bahçe istemiyoruz" demiş fakat aynı yorumunda "şehrimizi güzelleştirmenizi" istiyoruz demis...

Avatar
k.maraşlı 2013-11-07 06:57:14

sayın başkan hiç makam koltugunda otururken düşündünüzmü bu şehrin ne eksigi var diye, üst geçit istiyoruz bir tane olsun şehir merkezine üst geçit istiyoruz....

Avatar
misafir 2013-11-06 20:43:21

dogru söze ne denir ? yazdiklarina tamamen katiliyorum

Avatar
drdu 2013-11-06 16:28:04

dediklerinize aynen katılıyorum. ama daha iyi bir aday olursa neden olmasın ama başvurular içinde en iyisi açık ara yine mustafa poyraz

Avatar
ömer46 2013-11-06 13:27:35

ben memnun degilim arkadaş kim memnunsa oyunu versin. yalnız birde şunu düşünün. bir lafa bakarım lafmı diye birde adama bakarım acaba bu laflarını yapabilirmi diye. bence belediyede partiye degil şahsa verilmesi lazım. ve ayrıca artık akp maraşı keklik gibi görmemesi ve hizmet yapabilmesi için kesin ve kesin bu seçim ya kaybetmesi yada en azından oyları 20-25 puan düşmesi lazım lütfen artık bunu görün ve ona göre oy verin. saygılar..

Avatar
necati avcı 2013-11-06 08:49:41

her tarafın hikaye olmuş başkan gelde sebze halinin arka tarafına bır bak pislik kaçıncı sözün bu yarım bırakıp kaçmak ancak sana yakışır hala şunu yaptık bunu yaptık ne yaptın ne anlatıyorsun kime yutturuyorsun ki sanada kalmaz bu koltuk sırası geliyor yazıklar olsun eczanene dön bizde kurtulalım yeter başkan

Avatar
ramazan dalkıran 2013-11-05 23:27:55

ya arkadaş anlayın artık belediyeciler insanlar üst geçit köprülü kavşak ulaşım moderenliği istiyor şehre güzellik istiyor siz hala devam edin park bahce kaldırım devam edin bukadar dip dibe kırmızı ışıklar dur kalk dur kalk en basiti belediyenin önünden ki o yolu muhtemelen belediyenin başkanıda amiride şefide kullanıyordur belediye kavşağından kiler kavşağına kadar kaçdefa durup kalkıyoruz bunudamı görmüyorsunuz güya namık kemalin oraya bi köprülü kavşak yapıldı saçma sapan kardeşiimm dedeiğim yere yapacaksın belediyenin oraya bayındırlığın önünden karşı aşağı inen caddeye kültür anıtının ordan antep istikametine buralara şart girişi çıkışı düzenle şart daha ne dimmm ben

Avatar
Şehri okuyan 2013-11-05 21:34:00

Proğramı izledim Soru soran gazeteci arkadaşlar sürekli sayın başkanı övecek sorular sordular ama ben beklerdim ki syn. başkana neden yeni arter yollar yapmadınız neden şehir içi toplu taşımayı modern hale getirmediniz neden kaldırımlar yürünecek halde değil esnafın bütün malları kaldırımda neden çevre yollarında köprülü kavşak yok bazı okulların üst geçiti yok öğrenciler ecelle boğuşuyor neden yol temizlik araçları gece çalışmıyor sanayi kavşağı neden plansız yahya kemal mah. imar planı olmayan bir mahalle rast gele evler yapılmış diye sormaları lağzımdı şehri tanımak için şehri gezmek lağ

Avatar
Mustafa b 2013-11-05 20:39:19

Baskanı ben de begeniyorum. Sehrin cehresini degistirdi. Halktan biri, kibirli degil. Onu elestirenlerin "kaldırımdan baska birsey yapmıyor" sozunden baska bir argümanı yok. Cahil söylemi bu. iyi degilse nicin iyi degil onu acıkla nedenleriyle. Mesela ne yapmasını beklerdiniz, neleri yapmadı. atalarımız ne demis yigidi oldur ama hakkını yeme. Mustafa baskan bence gayet basarılı olmustur. oyum yine ona. akp baska bir aday gosterirse iki kere dusunurum.

Avatar
Vahit46 2013-11-05 18:54:21

Mustafa Poyraz, AKSU TV'ye çıkmak için kaç para verdin belediye bütçesinden, lütfen bir de bunu açıklar mısın?

Avatar
ak partili 2013-11-05 18:27:31

madem sen bu maraşa gercekten hizmet ettin elinden gelenin fazlasını yaptın..ak parti degilde bagımsız olara seçime gir halk versin ozaman senin notunu..madem hizmet ettin karşılıgını alırsın elbet..ben hizmet ettim demekle hizmet etmiş olmuyor sayın başkan..ama park ve kaldırım konusunda da hakkını yememek lazım..seçim ankati mustafa bey hiç hizmet etmedi diyor bu ne demek lazım şimdi..bende akp li olarak ak partiyi desteklemeyecegim bu dönem..bakalım ne olacak kayber inşallah akp maraş o zaman bir yerlere gelir maraşlım saf degil..hakkını veriri elbet

Avatar
ömer46 2013-11-05 17:54:49

sayın başkanım sen bir maraşa bakamıyordun şimdi köyler-ilçeler-beldeler. onlara nasıl bakacaksın. onu söyle bakalım. elbette takdir ettigimiz hizmetlerin var. ama yetersizsin. belediyenin beş kuruş borcu yok diyorsunuz. olmaz tabi hizmetin alasını yapacaksın borç olsun. diger belediyelerin borcu var. hizmetin hasını yapıyorlar sende borçlan sende yap merak etme kimse borcun var diye bogazına yapışmaz sayın başkanım.

Avatar
Birbilen 2013-11-05 16:03:07

-Doğru Söze Ne denir!
SAYIN VEKİLİMİZ Sevde Bayazıt KAÇAR'ın Ağzından “Mustafa Poyraz başkanımı çok seviyorum, onu başarılı buluyor, bunu yürekten söylüyorum. Bu söylediğimi okuyanlar bana kızacaklar belki ama, şehre indiğiniz zaman, dışarıdan gelen dostları gezdirdiğimizi zaman, ne kadar temiz, ne kadar düzenli olduğunu söylediklerinde, başkanımızla bir kere daha gurur duyuyorum.”

Avatar
maraşlı 2013-11-05 15:28:58

sayın poyraz lütfen bagımsız bir aday ol. akp karşına hiç aday bile çıkarmasın. bakalım ne kadar oy alacaksın merak ediyorum...

Avatar
Ramazan G. 2013-11-05 13:40:21

Akşam TV de izledim Belediye başkanımıza sorulan soruların hepsini içtenlikle cevaplayan sayın Mustafa POYRAZ 'A bu kadar doğru söze ne gerek yorum yok diyorum başarılar başkanım. Helal Olsun Size

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126