Bolu'da su Türklere 4,5 TL yabancılara 4,5 dolar oldu

Bolu Belediye Meclisinde kabul edilen karara göre kentte yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su ücretinin metreküpüne 2,5 TL tahsil edilecekken, yabancılardan ise tahsilat 2,5 dolar olarak yapılacak. Ayrıca dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4,5 TL ödeyecekken, yabancılar ise 4,5 dolarlık ücret ödeyecek.

YEREL YÖNETİM 23.11.2021, 06:17
Bolu'da su Türklere 4,5 TL yabancılara 4,5 dolar oldu
banner257
banner226

Bolu Belediye Meclisi Kasım ayı 2’ci oturumu Bolu Belediye Meclisi salonunda gerçekleştirildi. 2022 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu kararlarının oylandığı toplantıda, kentteki Yabancı uyruklulara yönelik Su fiyatlarının dolar kuru üzerinden tahsil edilmesi ve yabancıların Nikah ücretlerinin ise 100 bin TL olmasını içeren maddelerin de bulunduğu fiyatlandırmalar oylamaya sunuldu. Oylamada AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri red oyu verirken, 2 CHP’li meclis üyesi çekimser oy verdi. Diğer CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise karara kabul oyu verdi. Karar mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.

SUYUN METREKÜPÜ 4.5 DOLAR, NİKAH 100 BİN TL

Kabul edilen karara göre kentte yaşayan ve mekanik sayaç kullanan Türk vatandaşlarından su ücretinin metreküpüne 2,5 TL tahsil edilecekken, yabancılardan ise tahsilat 2,5 dolar olarak yapılacak. Ayrıca dijital sayaç kullanan Türk vatandaşı suyun metreküpü için 4,5 TL ödeyecekken, yabancılar ise 4,5 dolarlık ücret ödeyecek. Bunun yanı sıra yabancıların, Bolu Belediyesine nikah için başvurması halinde ise nikah ücreti olarak 100 bin TL istenecek.

AK Parti Grup Başkanı Uğur Akbay, "Gelir tarife cetvelinde nikah ücretleri sadece yabancı yabancı ile evlenirse 100 bin TL gibi bir rakam bizim red oylarımıza karşı, karşı grubun oylarıyla meclisten oy çokluğuyla geçti. Yani yabancılar, Bolu Belediye Meclisinde nikahlarını kıydırırlarsa artık 100 bin TL verip evlenebilecek. Su ücretlerinde ise yabancıların su ücretleri dolarla 11 kat olarak belirlendi. Yine oy çokluğuyla bu karar alındı. Yargıya başvurma konusunda konuyu araştırıp, yapılacak gerekli bir şey varsa yapacağız." diye konuştu.

ÖZCAN: OY ÇOĞUNLUĞUYLA ALDIK BU KARARI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ise oy çokluğuyla alınan kararlarla ilgili olarak, "İki yabancının Bolu'da belediyemize başvurarak evlenmeleri halinde nikah ücretini 100 bin lira olarak belirledik. Oy çokluğuyla aldık bu kararı. dedi.

Yabancılara su ücretlerinin dolar kuru üzerinden fiyatlandırılmasıyla ilgili de konuşan Başkan Özcan, "Bu 4658 sayılı yasa kapsamında Türkiye'de oturma izni almış olan yabancıların su fiyatının 2,5 dolar üzerinden hesaplanarak tahsil edilmesiyle ilgili bir konu. Bu tüm yabancıları kapsamıyor. 4658 sayılı yasa kapsamında oturma izni almış olanları kapsıyor. diye konuştu. 

banner261
Yorumlar (14)
murat tokuç 5 gün önce
Allah ına gurban..
furkan demirci 5 gün önce
bizim 7 uyurlar bir bu baskan kadar olmadi
Halil KIŞANAK 5 gün önce
Helal olsun, ilk defa kendi ülkemizde bir ayrıcalık görüyoruz. VAllahi Bir müslüman Türk olarak Türkiyede yaşadığımızın farkına vardım. Herşey suriyeliler için olmasın.
Kurt 5 gün önce
Buradakiler bırak su parası vermeyi elektriği bile ödemiyorlar. Ay sonu gelince kaçak elektrik paralarıda hoop ödeyen halkın sırtına biniyor. Artık kanser gibi işlediler her yeri taladılar bırakın bunları göndermeyi bizi burdan kovmazlarsa şükredin halinize.
ramazan 5 gün önce
helal olsun başkan
maraşlı 4 gün önce
suriyeliler ülkeyi yedi bitirdi hale getirene oy vermek nasıl bir akıl tutulması arkadaş..
Vatandaş 5 gün önce
Irkçılık yapanlara yazıklar olsun .
türkçü 4 gün önce
kendi vatanımızı vatandaşımızı düşünmek ırkçılıksa ırkçıyız evet
ÇOK BEKLEDİK 4 gün önce
Aalan yürekli başkan
Ökkeş soylum 4 gün önce
Allah yolunu açık etsin güzel yürekli insan
46464646 4 gün önce
Bolulular sevinsin
Akşehirli 4 gün önce
Helal başkan
Edeler 4 gün önce
Destekliyorum bu başkanı. Bizden iyi yaşıyorlar
vatandaş 4 gün önce
helal olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı