Güngör: Araçlardan 5,4 Milyon Tasarruf Sağladık

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti 2. İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, İmran Kılıç, İl Başkanı Ömer Bilal Oruç Debgici, ilçe belediye başkanları, İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Çam ile çok sayıda teşkilat üyesi de yer aldı.

YEREL YÖNETİM 27.08.2019, 20:31
Güngör: Araçlardan 5,4 Milyon Tasarruf Sağladık
banner257

AK Parti İl Danışma Meclisi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Hemşerilerimiz bize güvendi, biz çözüm makamıyız. Önümüzdeki süreçte şehrimizin sorunlarını bir bir çözeceğiz. 511 başlık üzerinde çalışıyoruz. Bu ihtiyaçların önceliklendirilmesinde Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve paydaş kurumlarımızla üst düzeyde bir istişare gerçekleştireceğiz.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti 2. İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katıldı. Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Cihat Sezal, İmran Kılıç, İl Başkanı Ömer Bilal Oruç Debgici, ilçe belediye başkanları, İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Çam ile çok sayıda teşkilat üyesi de yer aldı.

AK Parti Millettir

Programın açılış konuşmasını yapan AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, “Malazgirt Zaferimiz kutlu olsun. Partimizin 18. yılını kutluyoruz. Millete hizmet yolunda Rabbim nice 18 yıllar nasip etsin. Bayrağı devraldığımız günden bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımızın yolunda yürümeye devam edeceğiz. AK Parti vefa partisidir, istişare partisidir. AK Parti millettir. Halka hizmet, hakka hizmettir düsturuyla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ekim ayından itibaren kongrelerimiz başlıyor. Kapımız bizle yol yürümek isteyen herkese açık. İl Danışma Toplantımız hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

Destek Teşekkürü

İl başkanının konuşmasının ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Teşkilatımızın tüm kademesinde hizmet yapmış partimizin değerli ailesine teşekkür ediyorum ve danışma meclisimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Seçimlerden sonra en geniş katılımlı toplantımız. Partimizin tüm kademelerine başta Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal, İç İşleri Komisyon Başkanımız Celalettin Güvenç, Milletvekillerimiz, teşkilatımızın her bir kademesinde görev alan herkese, Cumhur İttifakı üyelerine teşekkür ediyorum. Başarı şahsa ait değildir. Hemşerilerimiz bize güvendi, biz çözüm makamıyız. Önümüzdeki süreçte şehrimizin sorunlarını bir bir çözeceğiz” dedi.

511 Başlık Üzerinde Çalışıyoruz

Göreve başladığı ilk günden itibaren Kahramanmaraşlıların talepleri ve yatırımlar üzerinde çalıştıklarını belirten Başkan Güngör, “Öncelikle görevi devraldığım Fatih Mehmet Erkoç beye şehrimize yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum. Biz yeni dönem planlamamızı yaptık. Merkez, ilçe ve mahalle bazında talepleri çıkardık. 511 başlık üzerinde çalışıyoruz. Bu ihtiyaçların önceliklendirilmesinde Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımız, meclis üyelerimiz, muhtarlarımız ve paydaş kurumlarımızla üst düzeyde bir istişare gerçekleştireceğiz. Ardından belirleyeceğimiz takvim doğrultusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız” diye konuştu.

Birim Sayısı Azaltıldı

Başkan Güngör, “Büyükşehir ve KASKİ dahil olmak üzere birim sayısını 41’den 23’e düşürdük. 18 birimin sağladığı yıllık tasarruf yaklaşık 3 Milyon TL. Önceliğimiz mali yapının çevrilebilir hale gelmesi. Yeni kaynak yaratma amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Banka borçlarının devlet bankalarında toplanması ve Büyükşehirler arasındaki pay dağılımları ile ilgili hususu Cumhurbaşkanımıza ilettik. Giderlerimiz olabildiğince tasarruf odaklı, harcamalarımızı da acil ve öncelikli olarak planlıyoruz” dedi.

Araçlardan 5,4 Milyon Tasarruf

Araç sayısındaki azalma ile önemli ölçüde tasarruf sağladıklarını belirten Başkan Hayrettin Güngör, “Büyükşehir ve KASKİ dahil olmak üzere araç sayısını 132 azalttık. Rakam 484’ten 352’ye düşürüldü. Azaltılan araçların çoğunluğu şube müdürü ve emsal kadrolara verilen araçlardır. Bu sayede sağladığımız yıllık tasarruf 5,4 Milyon TL’dir. Biz çözüm makamıyız. Hiçbir şekilde mazeret üretmeyeceğiz. İlçelerimizin sorunlarını birer birer çözeceğiz. İsrafı minimize etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

200 Kilometrelik Yol Yenilendi

Asfalt çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Güngör, “Önceliği olamayan, kendi ekiplerimizle yapabileceğimiz toplam 154 Milyon TL’lik ihaleyi iptal ettik. Bu işleri kendi personel ve ekipmanlarımızla yarı fiyatına yapıyoruz. 9 ilçemizde 12 Milyonluk asfalt çalışması gerçekleştirdik. Toplam 200 kilometrelik asfalt ve bakım çalışması yaptık.Çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Suya zam yapıldığı iddiaları ile ilgili de, “Suya zam yapmadık. 30 Büyükşehir’de en ucuz içmesuyu sağlayan 5. belediyeyiz. Bizim dönemimizde su zammı ile ilgili alınan bir karar yok” dedi. Yiwu ile imzalanan ön mutabakat ile ilgili de açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Türk Coğrafyasına zulmü hiçbir zaman desteklemeyiz. Belediyeler Birliği Genel Sekreterliği görevimde bölgede yaptığım çalışmaları gönül coğrafyamızdaki insanlarımız bilir” dedi.

Tarihi Kale’de Son Aşama

Tarihi Maraş Kalesi ile ilgili son bilgileri paylaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kalemizin 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımıza restorasyon ve çevre düzenlemesi için geçici tahsisi yapılmış. Bakanlığımız restorasyonu tamamladı. Biz süreci tamamlamak için Bakanlığımıza başvuru yaptık. Tarihi Maraş Kalemizin tahsisin tekrar aldık. Çevre düzeni planını kurula sunduk. Onay gelir gelmez çalışmaları başlatacağız” diye konuştu.

100. Yıl Programı

Başkan Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı kapsamında yürütülen çalışmalar ile ilgili de bilgiler verdi. Başkan Hayrettin Güngör, “Valiliğimiz başkanlığında danışma ve yürütme kurulu kurduk. Ekiplerimiz programlar üzerinde çalışıyor. 100. yılımız için etkin bir program hazırlıyoruz” dedi. Başkan Hayrettin Güngör Yedikuyular Kayak Merkezi ile ilgili olarak bölgeye ulaşım sağlayan yolun yenilendiğini, tesis alanının ise disipline edileceğini belirtti. Ulaşım Ana Planı çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Şehir Plan Çalışmaları

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kılavuzlu Parkı TOKİ’ye devredildi. TOKİ tarafından en kısa sürede bölge Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek. Şehrin imar planları ile ilgili çalışmalar sürüyor. Hakkaniyetle, yatay mimari ve mahalle kültürünü özendirecek bir planlama üzerinde çalışıyoruz. Tarihi Maraş Merkezi dokusunu ortaya çıkarmalıyız. Bugüne kadar emeği geçen Başkanlarımıza, milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu bölgeyi esas alıp kentsel tasarım yapacağız. 5 yıl boyunca Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı görevini üstlendim. Geniş bir kentsel tasarım projesi hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İnananlarla Yola Çıktık

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 18. yıl tebriği ile başladığı konuşmasında, “18 yıldır aynı heyecan ve aşkla çalışmayı nasip eden Rabbime sonsuz şükürler oldun. Nice 18 yıllar olsun. Bir maratonu geride bıraktık. Bizim derdimiz de çabamız da Kahramanmaraşımız için” ifadelerini kullandı. AK Parti’nin geçtiği süreçleri, yaptığı hizmetleri hatırlatmak gerektiğinin altını çizen Ünal, “İnsan hafızasının unutmak gibi bir hastalığı vardır. O yüzden tekrarlamak, hatırlatmak gerekiyor. Müslüman asla gafil olmaz. Müslüman bir kez ısırıldığı yerden ikinci kez ısırılmaz. Yola ikna edilmişlerle çıkılmaz. Yola inananlarla, inanmışlarla çıkılır. Biz, 18 yıldan beri inananlarla yol yürüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (21)
Metin 2 yıl önce
gaziantep te su yok suyu maraştan götürüyor antepte su ucuzluyor aksi maraşta büyükşehir belediyesi yüzde 15 zam yapıyor bu ne anlayış
ede 2 yıl önce
Antep in düzbağdan getirdiği su projesinin bedeli 1,5 milyar tl . Maraş belediyesinin toplam borcunun 1,5 katı.
Adsız 2 yıl önce
Palavra hepsi.
Uyumazoğlu 2 yıl önce
Şehrin ulaşımsorunları çözülecekmi odun anbarının yolları asfatlanacakmı icraatlar ne zaman görülecek yoksa tasarruflu bir şekilde maraşım yatırımsız raylı sistemsiz mi kalacak
Hanif 2 yıl önce
Eline sağlık başkan israf haramdır. inşaAllah böyle gerçekci icraatlerle yoluna devam edersin , lakin kafama takılan bundan önce yenen israf edilen devlet millet malının hesabı sorulacakmı yoksa ahiretemi kalacak, 18 yılda bayağı yol aldınız tabikide cepleri doldurmada , bakalım ahirette bunun hesabını nasıl vereceksiniz , buna göz yumanlarda dahil , kendi namıma hakkım haram zehir zıkkım olsun , haramilerin canı cehenneme
taşkın 2 yıl önce
Zerre inancımızda yok umudumuzda yok! Umarım söylediklerinizi yerine getirirsinizde ben yanılırım. Neden kimse Erkoç’a belediyeyi bu hale getirmiş olmasının sebebini sormuyor... neden erkoça kimse sormuyor bu belediyenin paraları nereye harCandı bu kadar borç neye yapıldı diye !!! Sizden öncekilerde aynısını yaptı sizde aynısını yapacaksınız sayın başkan sizdende umudumuz yok... vekillerimizdende...
Ali 2 yıl önce
Maraş kalesine tek bir çivi çakmadı bakanlık yalan söylüyorsunuz gizli bir firma 6 ay kazi yapti sonra 3 yildir in cin yok
drsn 2 yıl önce
aklın olada inanasın.
Batı köylü 2 yıl önce
Batı köylerinin köprüsünü yapmaya söz verdiniz hiçbir çalışma yok. Önceki belediye başkanı da söz vermişti yapmadan gitti.
İsraf boyu aşmış 2 yıl önce
Bizden alınan tonla vergiyle keyif yapılıyormuş, lükse bak. 81 ili ilçesi var bunun. Vatandaş görüyor artık. Sonra başka partiye oy verince terör etiketini yapıştırıyorlar. Allah görüyor elbet.
sedat 2 yıl önce
peki 5,4 milyon daha önce niye kime verildi
haydı ya allah 2 yıl önce
reis sana güveniyoruz. maraşı farklı yerler taşıman lazım. maraş olması gereken yerde değil. bu güne kadar layık olduğu hizmet yapılmadı. en önemli sorunumuz yolsuzluk ve kaynakları kötüye kullanma. diğer illeri 50 yıl geriden takip ediyor.
METE YİĞİT 2 yıl önce
AMATÖR SPOR TAKIMLARINA DESTEK VERECEKMİSİNİZ ??? DEPLASMAN İÇİN OTOTBÜS VERECEKMİSİNZ??
Sait AKMAZ 2 yıl önce
Başkan dışarda insanları yanıltabilirsiniz ama belediye içinde bizleri nasıl kandırırsınız ben bahsettiğiniz araçlarda şoförüm gönderdiğiniz araçların yevmiyeleri 40₺ idi 80₺ye çalışan pikaplara 180+KDV ihale verdiniz biz 27 kişiydik şoförlü 220₺ çalışıyorduk tasarruf anlayışın bumu yoksa bunlardan haberin yokmu umarım bu yanlışı fark eder sorumlulardan hesapsorarsın çünkü dürüslüğünüzden eminiz saygılar
ayşe yener 2 yıl önce
sanki belediyeyi chp den almış gibi borçları anlatıyor yazık makam arabası da satlık
Ama yanlış 2 yıl önce
Kaç milyonluk ihaleyi iptal ettik kendi imkanlarımızla yarı fiyatına yapacağız diyip araçlardan dolayı kaç milyon kar ettik diyip erkoça teşekkür etmen tuhafıma gitti. Neyden dolayı teşekkür ediyorsun. Doğru yoldaysa yanlışlarını niye söylüyorsun. Hem nalına hem mıhına vuruyorsun. Seni severim ama bu yolun hoşuma gitmedi.
misafir 2 yıl önce
nekadar yorum yazsakta duyan yok ede
Yeşim aydemir 2 yıl önce
Size lafınız yok kurtuluşun 100.Yılı için yeni geldiniz lakin vali 4 yıldır burda bilmiyormuydu kullanacağını ortada görünen hiç birşey yok
Inandik 2 yıl önce
Biz hep salagiz siz cok akıllisiniz ALLAH esirgesin
Murat 2 yıl önce
Büyükşehir ve KASKİ dahil olmak üzere araç sayısını 132 azalttık. Rakam 484’ten 352’ye düşürüldü. ''

İhale özeti:
2 Kısım

77 adet Sürücüsüz Araç Kiralama Hizmet Alımı
Camlı Kamyonet (4+1) – (49 Adet), Binek Otomobil -1 ( 8 Adet ), Binek Otomobil-2 (20 Adet)

Üstte haberde geçen araçların azaltılması ve yapılan tasarrufa ilişkin yazı var iken belediyenin sitesinde 06.09.2019 tarihinde yapılacak olan araç kiralama ihalesi bilgisini de altta paylaştım.

Tasarrufa eyvAllah da ihaleye ne diyelim?. Eğer ihtiyaç var ise eskileri neden iptal ettirdik.? İhtiyaç yok ise neden yeni araç kiralıyoruz.? Hangisine inanalım.?
Abs 2 yıl önce
Madem araçlar azaltilabiliyirdu neden şimdiye kadar yapılmadı bu kadar para yıllarca milletin sırtından harcandı gitti yazıklar olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 26 Temmuz 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:54
Yatsı 21:25