Heleteliler İsyan ediyor: Fatma Şahin sözünü tutmadı

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete (Düzbağ) kasabası sakinleri, Göksu'nun Gaziantep'e verilmesi karşılığı verilen sözlerin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından tutulmadığı iddiasıyla tepkili.

YEREL YÖNETİM 16.09.2019, 22:58
Heleteliler İsyan ediyor: Fatma Şahin sözünü tutmadı
banner257

Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete (Düzbağ) kasabası sakinleri, Göksu'nun Gaziantep'e verilmesi karşılığı verilen sözlerin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından tutulmadığı iddiasıyla tepkili.

Türkiye'nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımı olan ve "su fakiri" bir kent olan Gaziantep'in içme suyu ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılayacak "Düzbağ İçme Suyu Projesi" yeniden gündemde. Heleteliler Göksu'nun Gaziantep'e verilmesine karşı çıktı. Özellikle Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç ve o zaman Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı olan Ahmet Özdemir'in yoğun gayretleri sonucu Helete halkı ikna edildi. Göksu çayının Gaziantep'e verilmesi karşılığında Helete'ye ilçe olmak dahil pek çok söz verildi. Ancak protokolün üzerinden iki yıl geçmesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Helete halkı ise verilen sözlerin tutulmamasından dolayı sosyal medyadan tepki gösterdi.

İşte Helete halkının İddiaları:

1. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Helete'nin ilçe olması için gerekli çabayı göstereceği sözünü verdi. Ancak bu konuda hiç bir girişimde bulunmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la defalarca bir araya gelmesine rağmen bu konuyu hiç açmadı. Helete'nin ilçe olma rüyasına Başkan Şahin hiç bir destek vermedi.Bu konuda şu ifadelere yer verildi:

"Gaziantep Belediyesi, özelde Fatma Şahin, “Helete’nin ilçe olması için gerekli çabayı gösterir” yazıyor protokolde. Yazılmayan kısmında F. Şahin, Gaziantepli bakanlar aracılığıyla bu işle “ne yeminler ederek!" uğraşacağını söyledi. Fakat sıklıkla görüştüğü Cumhurbaşkanımıza konuyu açmadı bile. Emine Hanıma açabilirdi onu da yapmadı. Bu konuda bir tek Ali Öztaş çaba gösterdi. Onun çabaları da Celaleddin Bey başta olmak üzere Kahramanmaraş vekilleri tarafından boşa çıkarıldı. Bu konuyu biliyorsunuz zaten"

HELETELİLER DERNEĞİ Sosyal Medya Hesabında Diğer Maddeler Şu Şekilde Sıralanıyor. 

2. Protokolde Nurhak-Balkar arası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt yol yapılır hükmü var. Hopur’a tünel yapılır yazıyor. Şu ana kadar en büyük çaba Helete-Göksu arasındaki yolun alt yapısının oluşturulması için harcandı. Buraya ciddi masraf yapıldı. Fakat 2019 yılı içerisinde bu yolun üst yapısı için hemen hemen hiçbir şey yapılmadı. Nurhak-Küçükcerit arasında devlet emniyet yolu yapıyor. Mutlaka o yola bakıp alt yapısını oraya benzer şekilde yapmalılar. Yoksa yapsalar bile her yıl yeniden yaptırmak zorunda kalırız. Şimdi taş kırma makinesi getirmişler. Bununla taş kırıp çakıl döşeyeceklermiş. Madem öyle yapılacaktı neden Eylül ayı beklendi? Geçen yıldan farklı olarak Azaplı-Balkar Köprüsünün tablası atıldı. Tarlaların istimlakı, geçişin sağlanması konusunda fiili olarak yapılan bir şey yok. Göksu-Nurhak arasında “–mış gibi” yapıldı. Daha yolun nereden gideceği belli değil. Oysa protokole göre bu yıl sonunda Nurhak’tan-Balkar’a asfalt yoldan gitmeliydik. Bu hızla çalışırlarsa daha kaç yıl sürer bilemiyoruz yolun yapımı.

3. “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Helete’ye bir lise binası, yanına spor salonu ve yurt yaptırır” yazıyor protokolde. Bu maddeyi Maraşlıların üzerine yıktı Fatma Hanım. Onlar da Fatma hanıma “siz söz vermişiniz, siz yaptırın” diyemediler. 15 gün önce K.Maraş Valisiyle uçakta aynı yere düştüm. “Madem yatırmayacaktınız, paranız yoktu, niçin Fatma Hanım’a bunu söylemediniz?” diye sordum. “Fatma Hanıma söz vermedim, bakanlığa yazarım dedim” dedi. Ahmet Özdemir Beye, Celalaeddin Beye her ortamda, sosyal medyada defalarca bu konuyu ilettim. Herhangi bir gelişme olmadı. Binadan daha önemlisi spor salonu ve yurt binasıdır bu projede. Helete’de bir spor salonu olması gerekmiyor mu? Salonsuz sporda bu kadar başarılı olan çocuklar salonları olsa ne yaparlar kim bilir.

4. Soğuk hava deposunun temeli atıldı bu yıl. Sene sonuna kadar bitireceğiz diyorlar. Ben biteceğine inanmıyorum. Çünkü şu ana kadar hiçbir şey dedikleri zamanda yapılmadı.

5. Üç metre küp su sözü hala resmi olarak düzeltilmedi. Protokolde ayrıca “yaz aylarında su azalınca Gaziantep buradan su almaz” yazıyor. Bunu da köylülerimin dikkatine sunarım. Yani su azalınca Helete’nin değil Gaziantep’in suyu kesilecek. Çetintepe barajından alacaklar o zaman.

6. “Rekrasyon çalışması yapacağız, Göksu kenarını cennet bahçelerine çevireceğiz” diye ne sözler veriyorlardı. Şu ana kadar yolu genişlettiler orada, başka da bir şey yapmadılar.

7. Fatma Hanım 300-400 kişiyi işe alayım getirin diyordu. Şimdi 24 güvenlik görevlisini almamak için bin dereden su getiriyorlar. Güvenlik soruşturması yapa yapa kuşa çevirdiler meseleyi.

8. Kendi işlerini jet hızıyla yapıp bitirdiler. Hem de ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik güçlüklere rağmen. Bize harcayacakları devede kulak bile olmayacak bütçeyi bulup yerine getiremiyorlar verdikleri sözleri.

NE YAPMALI: Şu anda Helete’nin darmadağınık olduğunu düşünüyorlar. Hiçbir şey yapmasalar da ses çıkmayacak zannediyorlar. Fakat Heleteli seçilmişleri başta olmak üzere bir araya gelip verilen sözlerin, atılan imzaların gereğinin yapılmasını istemelidir. Helete’ye yapılacak hizmet (yol, su, okul) kamuya aittir ve herkes içindir. Dolayısıyla hiç kimse “bana ne” dememelidir. Bunu yaparken birlik olduğunu göstermeli fakat kanun önünde haksız duruma düşülecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Haklı olduğumuz davamızda hakkımızı aramaktan korkmamalıyız. Suyu aniden kesmeye, aniden bırakmaya hakları yoktur. Ortaya çıkacak zararları tanzim etmek zorundalar. İşi bilmeyen adamları regülatör başına koyarak, Allah muhafaza insanlara zarar gelecek bir olaya sebep olurlarsa altından nasıl kalkacaklar?

Yukarıda yapılmadığını tek tek yazdığım işlerin yapılmasını sağlamak Heleteliye bağlıdır. “Su gitti, sattılar, yandık” demekle bir neticeye varılmaz. Su orada duruyor, Helete orada duruyor, Heleteli orada duruyor. Her şey Heletelinin birlik olup, uyanık olup haklarını aramasına, haklarını yedirmemesine bağlıdır. Belediye başkanımız, muhtarımız, encümenlerimiz işlerini Kahramanmaraşlılara havale etmeden, doğrudan protokol imzaladıkları Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı olan GASKİ ile konuşarak çözmelidir. Araya giren siyasetçiler çoğaldıkça protokol maddeleri de olmaza girmektedir. Çünkü her siyasetçi kendi geleceğinin hesabını yapmaktadır. Şu kadar milletvekili bir okulun temelini bile attıramamıştır ne bakanlığa, ne GASKİye ne de Antepli bir zengine… Uzun oldu kusura kalmayın.

Hareket gerek! Durduk yerden işler yürümüyor… Sevgi ve saygıyla… Ekrem Hoca... Protokolü ekte veriyorum, herkes iyi bilsin.

Protokolün 9. maddesi ne diyor? "İki yılda işler bitirilir"

Haber46 olarak Helete halkının sesi olacağımızı ve feryadlarının duruyulması için her türlü çabayı göstereceğimizi sorumlu gazeteciliğin gereği olarak gördüğümüzü kamuoyuna bildiriyoruz.

Yorumlar (26)
Heteli 1 yıl önce
İyi oldu Hletelilere. Bu işin yanlış olduğı baştan belli idi. Siyasilere inanılır mı ? Bu su Gaziantepe verilmemeliydi. 50 sene sonra Kahramanmaraş ağzını havaya açacak su diye ? Çok istiyorsanız bu Hlete .Çağlayancerit ve Kahramanmaraş a verilecekti. Gaziantep gitsin Birecik Barajından su alsın orda Atatürk Barajından sonra Türkiyenin en büyük içme suyu barajı var dı . Adamlar ÇaĞLAYANCERİTLİYİ kandırınca Göksu yu aldılar. Hak size Çağlayanceritliler. hak size Suzuz kalacağınız günler yakında....
abdullah 1 yıl önce
antep bu su projesine 1,5 milyar tl harcıyor. eski parayla 1,5 katrilyon. bu yapacakları işler için heleteye 20 -30 milyonu çok görüyor .
yavuz 1 yıl önce
vermeseydiniz suyu siz Antepemi bağlısınız gittiniz şahine dert yandınız
Çok Gerekli Değil 1 yıl önce
Yıllardır Kahramanmaraş'a bağlı bulunan helete halkı su karşılığında kendilerini Gaziantep'e satarlarsa Gaziantep belediye başkanıda tabi gaziantepe bağlamaz yarin bir gün bizide satarlar diye :) HELETE HALKI her şeyi hak ediyorsunuz dolandırılmayı
SEBAHAT KAHVECİ 1 yıl önce
ÜZERİNE BİR BARDAK SU İÇİLSİN BU KAFAYLA GİDERSEK BİR DONDURMA VAR ELİMİZDE ONDAN DA OLURUZ ANTEPLE MARAŞ ESKİDEN AYNIYDI ŞİMDİ NASIL GELİŞTİLER ÇÜNKÜ ÇALIŞIYOR ADAMLAR BİZİMKİLERDE ANCA İSYAN ETSİN DURSUN YERİNDE SAYSIN BÖYLE GİDERSE KESİN MARAŞTA YAKINDA ANTEBİN BİR İLÇESİ OLACAK.
Maraşlı 1 yıl önce
Haberdede dediğiniz gibi Maraş pardon Kahramanmaraş millet vekilleri Maraş hariç kimin işini takip edeceğini iyi biliyor boşuna vekil olmuyorlar marasta ne söz verdiler yaptılar yazık
Cuma 1 yıl önce
Sizce heletenin ilçe olması mümkün mü.bu sözü veren sizi kandırmış. bu kandırmak değil aslında siz bunu bile bile yutmuşsunuz.
Son haber 1 yıl önce
Haber46 olarak takip ettiğiniz Aksu çayı noldu tekke noldu,hal kavşağı noldu,belediye lerdeki yolsuzluklar noldu,belediye arazileri kimlere peşkeş çekildi ...gibi haberleri biz takip edemez olduk gündem çok hızlı
ede 1 yıl önce
:))))))))))))) geçmiş ola AKP NİN YAPACAĞI ANCA BU KADAR OLUR İŞTE OH OLSUN SİZE MÜSTEHAK
Necmeddin Kuyucu 1 yıl önce
Kardeşim neden inanıyorsunuz ? İyi kandırmışlar
Ali 1 yıl önce
Akp söz verir yapmaz hele antepliyse
Ahmet B. 1 yıl önce
Eeehh işte bunun adına ne diyorlar,siyaset.
ulubatlı 1 yıl önce
ÖLMEM YİTMEM,GADASINI ALDIĞIM,YİĞİT UFONUN TORUNLARI HELETELİ HISIMLARIM SİZ BUNLARA İNANMAYIN İŞLERİ BİTİNCEYE KADAR SIRTINIZ SIVAZLARLAR,SONRA SİZLERİ NE TANIRLAR NEDE GÖRÜŞMEK İSTEDİĞİNİZDE KAPILARINDA DURAN ADAMLAR ŞİMDİ MÜSAİT DEĞİL İL DIŞINDA GİBİ BİNBİR BAHANEYİ ÜRETME EMRİ İLE KARŞILARINDA OLMANIZI İSTEMEZLER.SİYASETÇİMİ BİN KERE DÜŞÜNÜN!
ede 1 yıl önce
Antep helete suyunun maliyeti 1,5 milyar tl. Bu bu projenin maliyetine göre çok küçük bir mebladır. O kadarıda heleteye yapsınlar bari
Hasan 1 yıl önce
Burdah Heleteliye oh olmuş diyenler daha kötü olun diyenler Heleteliler direnirken nerdeydiniz.Helete halkı Tazyikli su yerken biber gazı yerken nerdeydiniz.Marasa bağlı Heleteyi satan Heletelilermi yoksa Heletelileri yapayalnız bırakan Maraşlı ceritli siyasetcilermi vaya Maraş cerit halkımı.Heleteli napsın elinden geldigince gücünün yettigince direndi.Ama başta K.maraşlı vekiller bakan olmak üzere herkes Antep tarafinda oldu.Burda Heletelilere atıp tutanlar hadi Heletede eylem yapalim desek umrunuzda olurmu.Burdan yazmak kolay.Lafla değil gerçekten Heletenin yaninda olun suyuda vermeyiz istediklerimizide alırız.
serdar 1 yıl önce
bi ara dernek vardı ona ne oldu acaba? köy çıkarı yerine kişisel çıkarları ön plana alırsanız olacağı budur. az bile oldu.
Hanif 1 yıl önce
Ticarette bir kural vardır kapora ve teminat almadan iş yapılmaz , umarım buda size ders olur , Bir fakir fukara bir yardım istese yapmaz ama zengin istedimi yağcılık olsun diye ikide takla atarsınız. Çok şükür belediye ve genel seçimlerde oy vermedim vicdanen çok rahatım , haksızlığa ve zume en azından ortak olmadım keşke herkes tepkisini koysada koyun olmadığımız bilinse , Allah akıl versin size
Sade vatandaş 1 yıl önce
Çok iyi olmuş. Eline sağlık.
Tıngır sülo 1 yıl önce
Manda yuva yapmış söğüt dalına
Yavrusunu sinek kapmış duydunmu
Ademoğlu 1 yıl önce
Boş haberden başka bir şey değil memleketin suyu nereye lazımsa orada kullanılır. Heletenin suyu boşa akacak, antep susuz kalacak öylemi.
AHMET 1 yıl önce
HANGİ AKLA HİZMET BU SU VERİLDİ HALA ANLAMIŞ DEĞİLİM YA BİZİM YÖNETİCİLER M A L YADA BİZ COK SALAĞIZ
Gk 1 yıl önce
müstehak...başka kelime yakışmaz bu duruma
syf 1 yıl önce
SÖZÜNÜ TUTSUNDA GELECEK SEÇİMDE NEYİN VAADİNİ VERSİNLER HİÇ ÖYLE ŞEY OLURMU; ŞEHRİMİZ KAHRAMANMARAŞI DA ANTEP'E BAĞLASALARDI.
ah maraşlım ah 1 yıl önce
memleketimin güzel insanı bu yaptığınızı size G.antepliler yaparmıydı heleki 2050 yılı sonrası için kuraklıkların artacağını söyleyen bilim insanlarının açıklaması sonrası..
mustala heleteli 1 yıl önce
boşa kürek çekmeye gerek yok... ne zaman o kadını köy meydanında alkışladık. Kahramanmaraşın çıkarını koruması gereken milletvekillerini Gantep e suyu verdiler diye alkışladık.. o iş bitti. canımız sağolsun
vatandaş 1 yıl önce
kapanın elinde kalıyor ey KAHRAMANMARAŞ lı aldanmayın vaatlere sözlere yalanlara.. değerlerine sahip çık yedirme.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:23
Güneş 06:43
Öğle 12:21
İkindi 15:21
Akşam 17:50
Yatsı 19:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 6 16
2. Fenerbahçe 5 11
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 6 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Malatyaspor 6 8
8. Göztepe 6 7
9. Erzurumspor 5 7
10. Sivasspor 4 7
11. Başakşehir 6 7
12. Gaziantep FK 6 7
13. Hatayspor 4 7
14. Konyaspor 5 6
15. Kayserispor 5 6
16. Çaykur Rizespor 5 5
17. Trabzonspor 5 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 5 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 7 17
2. İstanbulspor 7 16
3. Adana Demirspor 7 14
4. Samsunspor 7 14
5. Ankara Keçiörengücü 7 13
6. Altınordu 7 13
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Balıkesirspor 7 10
10. Adanaspor 7 9
11. Bursaspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 7 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 7 4
17. Eskişehirspor 7 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 6 13
2. Liverpool 6 13
3. Aston Villa 5 12
4. Leeds United 6 10
5. Southampton 6 10
6. Crystal Palace 6 10
7. Chelsea 6 9
8. Leicester City 5 9
9. Arsenal 5 9
10. Wolverhampton 5 9
11. Tottenham 5 8
12. West Ham 6 8
13. Man City 5 8
14. Newcastle 5 7
15. M. United 5 7
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 6 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Atletico Madrid 5 11
3. Real Sociedad 6 11
4. Villarreal 6 11
5. Osasuna 6 10
6. Getafe 5 10
7. Elche 5 10
8. Cádiz 6 10
9. Granada 5 10
10. Real Betis 7 9
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Deportivo Alaves 7 7
16. Athletic Bilbao 6 6
17. Huesca 6 5
18. Celta de Vigo 6 5
19. Levante 5 3
20. Real Valladolid 7 3