Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?

YEREL YÖNETİM 09.08.2019, 10:45 09.08.2019, 10:50
Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kahramanmaraş'ın depreme hazırlıklı olup olmadığı merak konusu. Fay hattı üzerine yüzlerce bina yapılan Kahramanmaraş'ta bu binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Bu inşaatları denetleyen firmalar görevlerini doğru yapıyor mu? 3-5 yıllık binalarda görülen çatlaklar, sıvalarının dökülmesi ne anlama geliyor? 

Kahramanmaraş'ta 10-15 yıllık binalar neden kentsel dönüşümle yıkılıyor ve yeniden yapılıyor? Şehrimizde 100 yıllık, 1000 yıllık binalar sapasağlam ayakta dururken, 10 yıllık binaların kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmasının sorumluluğu kimlerde ve bu sorumlular hakkında ne tür işlem yapılmıştır?

SORULARIMIZ NEDEN CEVAPSIZ KALIYOR?

Haber46'nın defalarca gündeme getirdiği "ihata duvarları" konusunda neden yetkililer açıklama yapmıyor. Son yıllarda yıkılan onlarca ihata duvarının yıkılma nedeni nedir? Onlarca arabanın enkaz altına kaldığı ve çok büyük faciaların eşiğinden döndüğümüz olaylarla ilgili ne tür bir araştırma yapılmıştır? Sorumlular belirlenmiş ve haklarında işlem yapılmış mıdır? İhata duvarları yıkılan apartman ve site inşaatları incelenmiş ve depreme dayanıklı olup olmadıkları hakkında rapor tutulmuş mudur? Yıkılan ihata duvarlarını denetleyen ve "uygun" raporu veren firmalar hakkında ne tür işle yapılmıştır? bu konularda görevlerini kötüye kullanan, gerekli incelemeyi yapmayan ve şartları uygun olmadığı halde uygundur diyen kişi ya da firmalar var mıdır?

Yıkılan ihata duvarlarının yıkılma nedeni incelenmiş ve belirlenmiş midir? Bu duvarlardan numune alınmış mıdır? Temel, demir ve diğer malzemeler incelenmiş midir? 

Yıkılan ihata duvarlarının dışında kaç ihata duvarının daha yıkılma riski vardır? Bu konuda inceleme yapılmış mıdır? İhata duvarlarını bile sağlam yapmayan firmalar, binayı sağlam yapmış mıdır?

NE BEKLİYORSUNUZ?

Yaptığımız tüm bu haberlerde ve sorduğumuz sorularda kamu menfaati yok mudur? Bu şehirde yaşayan bir milyon insanı çok yakından ilgilendiren bir konuyla ilgili suskunluğunuzun nedeni nedir? Bu haberleri gereksiz, endişelerimizi lüzumsuz, sözlerimizi samimiyetsiz mi buluyorsunuz?

KAHRAMANMARAŞ DEPREME HAZIR MI?

Sizlere çok net olarak soruyoruz. Kahramanmaraş depreme hazırlıklı mı? İmar planı ve yapı ruhsatları verilirken deprem yönetmeliğine uygun hareket ediliyor mu? Yapı Denetim Firmalarının görevlerini tam ve doğru olarak yapmasıyla ilgili ne tür tedbirler alıyorsunuz? Suskunluğunuzdan Kahramanmaraş'ta işlerin mevuzatlara uygun yapılmadığı sonucunu çıkarabilir miyiz?

SİZ SUSSANIZ DA BİZ SUSMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ?

Kahramanmaraş'ın en önemli sorunlarından biri ile ilgili arka arkaya yaptığımız haberler, sorduğumuz sorularla ilgili suskunluğunuza rağmen Haber46 olarak biz susmayı düşünmüyoruz. Çok büyük bir deprem beklentisi olan Kahramanmaraş'ta halkımızın menfaatlerini korumak bizim görevimizdir. Bu görevimizi yapma konusundaki kararlılığımızın sizin susma konusundaki kararlılığınızdan daha yüksek olduğunu bilmenisi istiyoruz.

Haberin başından itibaren sorduğumuz tüm sorulara; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden, Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası'ndan, Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan, Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan, KSÜ Jeoloji Mühendisliğ Bölümü'nden ve diğer tüm yetkili kurumlardan cevap bekliyoruz.

Yorumlar (14)
sismik izolatör 7 ay önce
Şehir hastanelerinde de kullanılan sismik izolatör apartmanlara da uygulanabilir. Apartman başına yaklaşık 1 dairenin satış fiyatı civarında maliyet oluşur. 5 şiddetindeki sarsıntıyı üst katların 3 şiddetinde hissetmesi sağlanabilir.
alyanak osman 7 ay önce
maraş depreme tam teşekküllü olarak hazır, kümbet, sakarya, mağralı vs agzını açmış depremi bekliyor, belediyenin acaba acil önlem planları var mı, toplanma, barınak vs
bilgin 7 ay önce
Kahramanmaraş'ta imar uygulamaları yapılırken belediye olsun ilgili diğer kurumlar olsun inşaat yoğunluk oranlarını belirlerken hangi mantıkla hareket ettiklerini bir türlü anlayamıyorum.
örneğin; boğaziçi, olsun tekerek yolu olsun o bölgelerin zemini çok sağlam olmamasına rağmen(4-5 metreden su çıkar) inşaat yoğunlukları çok yüksekken(10-12-15 kat gibi)
zemini kaya olan başta kuzey çevre yolunun alt ve üst kısımları olmak üzere şehrin zemini sağlam olan bir çok bölgesinde inşaat yoğunlukları çok düşük(en fazla 8 kata kadar) böyle bir uygulama hangi mantığa göre yapılmış bir türlü anlayamıyorum
Ersin46 7 ay önce
Fuhuş yuvası 1+1 leri kapatıp, zina yapmayı şeriat kanunlarına göre cezalandırırsak Allah'ın izniyle deprem felan olmaz.
Hakkı İSTER 7 ay önce
Kahramanmaraş'ta deprem beklenilmeden, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri öncülüğünde, var ise çalışmalarına ait sunumlar yapılmalı. Akademik bilgiler değil, somut çalışmaların dile getirilmesi lazım. Kentsel Dönüşüm adı altında bugüne kadar "Rantsal Dönüşüm" yapıldı. Ev fiyatlarını uçurdular. Belediye avucunu yaladı. ana arter güzergahlarında trafiği keşmekeş hale getiren "CAFE" dedikleri özümüzde olmayan iş yerleri mantar gibi çoğaldı. "Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden, Din de gitti dünyada gitti elimizden". Akıbetimiz hayrola. Selam ve dua ile.
RY 7 ay önce
BÖYLE BİR YAZYIYI HATIRLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. KAHRAMANMARAŞ OLARAK MALESEF DEPREME HAZIR DEĞİL. YETKİLİLERE DUYRULUR
46 46 7 ay önce
AKP DEPREME HAZIRMI ÜLKEYİ YÖNETENLER ONLAR.
İhsanmert 2 hafta önce
1795 olan deprem neden kayıtlara girmiyor
ali demir 4627 7 ay önce
Haberin cevabı başlıkta gizli aslında. Kahramanmaraş kesinlikle depreme hazır değil.Tekke Namık Kemal Yörük Selim Sakarya olasi bi depremde Allah korusun ayakta bina kalmaz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
açık
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir ve Metropol İlçe Belediye Başkanları 2019'da Başarılı Oldu mu?
Büyükşehir ve Metropol İlçe Belediye Başkanları 2019'da Başarılı Oldu mu?
Namaz Vakti 20 Şubat 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:09
Öğle 12:51
İkindi 15:54
Akşam 18:24
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19