Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?

Kahramanmaraş depreme hazır mı? Sorularımız neden cevapsız kalıyor?

Denizli'de meydana gelen deprem akıllara Kahramanmaraş'ı getirdi. Kahramanmaraş'ta yeni yapılan binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Yapı Denetim Firmaları ve yetkililer inşaatlerı gerektiği gibi denetliyor mu? Muhtemel bir depremde Kahramanmaraş'ta kaç bina yıkılacak?

Birinci derecede deprem bölgesinde yer alan Kahramanmaraş'ın depreme hazırlıklı olup olmadığı merak konusu. Fay hattı üzerine yüzlerce bina yapılan Kahramanmaraş'ta bu binalar depreme dayanıklı yapılıyor mu? Bu inşaatları denetleyen firmalar görevlerini doğru yapıyor mu? 3-5 yıllık binalarda görülen çatlaklar, sıvalarının dökülmesi ne anlama geliyor? 

Kahramanmaraş'ta 10-15 yıllık binalar neden kentsel dönüşümle yıkılıyor ve yeniden yapılıyor? Şehrimizde 100 yıllık, 1000 yıllık binalar sapasağlam ayakta dururken, 10 yıllık binaların kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmasının sorumluluğu kimlerde ve bu sorumlular hakkında ne tür işlem yapılmıştır?

SORULARIMIZ NEDEN CEVAPSIZ KALIYOR?

Haber46'nın defalarca gündeme getirdiği "ihata duvarları" konusunda neden yetkililer açıklama yapmıyor. Son yıllarda yıkılan onlarca ihata duvarının yıkılma nedeni nedir? Onlarca arabanın enkaz altına kaldığı ve çok büyük faciaların eşiğinden döndüğümüz olaylarla ilgili ne tür bir araştırma yapılmıştır? Sorumlular belirlenmiş ve haklarında işlem yapılmış mıdır? İhata duvarları yıkılan apartman ve site inşaatları incelenmiş ve depreme dayanıklı olup olmadıkları hakkında rapor tutulmuş mudur? Yıkılan ihata duvarlarını denetleyen ve "uygun" raporu veren firmalar hakkında ne tür işle yapılmıştır? bu konularda görevlerini kötüye kullanan, gerekli incelemeyi yapmayan ve şartları uygun olmadığı halde uygundur diyen kişi ya da firmalar var mıdır?

Yıkılan ihata duvarlarının yıkılma nedeni incelenmiş ve belirlenmiş midir? Bu duvarlardan numune alınmış mıdır? Temel, demir ve diğer malzemeler incelenmiş midir? 

Yıkılan ihata duvarlarının dışında kaç ihata duvarının daha yıkılma riski vardır? Bu konuda inceleme yapılmış mıdır? İhata duvarlarını bile sağlam yapmayan firmalar, binayı sağlam yapmış mıdır?

NE BEKLİYORSUNUZ?

Yaptığımız tüm bu haberlerde ve sorduğumuz sorularda kamu menfaati yok mudur? Bu şehirde yaşayan bir milyon insanı çok yakından ilgilendiren bir konuyla ilgili suskunluğunuzun nedeni nedir? Bu haberleri gereksiz, endişelerimizi lüzumsuz, sözlerimizi samimiyetsiz mi buluyorsunuz?

KAHRAMANMARAŞ DEPREME HAZIR MI?

Sizlere çok net olarak soruyoruz. Kahramanmaraş depreme hazırlıklı mı? İmar planı ve yapı ruhsatları verilirken deprem yönetmeliğine uygun hareket ediliyor mu? Yapı Denetim Firmalarının görevlerini tam ve doğru olarak yapmasıyla ilgili ne tür tedbirler alıyorsunuz? Suskunluğunuzdan Kahramanmaraş'ta işlerin mevuzatlara uygun yapılmadığı sonucunu çıkarabilir miyiz?

SİZ SUSSANIZ DA BİZ SUSMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ?

Kahramanmaraş'ın en önemli sorunlarından biri ile ilgili arka arkaya yaptığımız haberler, sorduğumuz sorularla ilgili suskunluğunuza rağmen Haber46 olarak biz susmayı düşünmüyoruz. Çok büyük bir deprem beklentisi olan Kahramanmaraş'ta halkımızın menfaatlerini korumak bizim görevimizdir. Bu görevimizi yapma konusundaki kararlılığımızın sizin susma konusundaki kararlılığınızdan daha yüksek olduğunu bilmenisi istiyoruz.

Haberin başından itibaren sorduğumuz tüm sorulara; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nden, Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası'ndan, Kahramanmaraş Mimarlar Odası'ndan, Kahramanmaraş Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan, KSÜ Jeoloji Mühendisliğ Bölümü'nden ve diğer tüm yetkili kurumlardan cevap bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 10:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
sismik izolatör
sismik izolatör - 2 ay Önce

Şehir hastanelerinde de kullanılan sismik izolatör apartmanlara da uygulanabilir. Apartman başına yaklaşık 1 dairenin satış fiyatı civarında maliyet oluşur. 5 şiddetindeki sarsıntıyı üst katların 3 şiddetinde hissetmesi sağlanabilir.

alyanak osman
alyanak osman - 2 ay Önce

maraş depreme tam teşekküllü olarak hazır, kümbet, sakarya, mağralı vs agzını açmış depremi bekliyor, belediyenin acaba acil önlem planları var mı, toplanma, barınak vs

Ersin46
Ersin46 - 2 ay Önce

Fuhuş yuvası 1+1 leri kapatıp, zina yapmayı şeriat kanunlarına göre cezalandırırsak Allah'ın izniyle deprem felan olmaz.

Hakkı İSTER
Hakkı İSTER - 2 ay Önce

Kahramanmaraş'ta deprem beklenilmeden, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri öncülüğünde, var ise çalışmalarına ait sunumlar yapılmalı. Akademik bilgiler değil, somut çalışmaların dile getirilmesi lazım. Kentsel Dönüşüm adı altında bugüne kadar "Rantsal Dönüşüm" yapıldı. Ev fiyatlarını uçurdular. Belediye avucunu yaladı. ana arter güzergahlarında trafiği keşmekeş hale getiren "CAFE" dedikleri özümüzde olmayan iş yerleri mantar gibi çoğaldı. "Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden, Din de gitti dünyada gitti elimizden". Akıbetimiz hayrola. Selam ve dua ile.

bilgin
bilgin - 2 ay Önce

Kahramanmaraş'ta imar uygulamaları yapılırken belediye olsun ilgili diğer kurumlar olsun inşaat yoğunluk oranlarını belirlerken hangi mantıkla hareket ettiklerini bir türlü anlayamıyorum.
örneğin; boğaziçi, olsun tekerek yolu olsun o bölgelerin zemini çok sağlam olmamasına rağmen(4-5 metreden su çıkar) inşaat yoğunlukları çok yüksekken(10-12-15 kat gibi)
zemini kaya olan başta kuzey çevre yolunun alt ve üst kısımları olmak üzere şehrin zemini sağlam olan bir çok bölgesinde inşaat yoğunlukları çok düşük(en fazla 8 kata kadar) böyle bir uygulama hangi mantığa göre yapılmış bir türlü anlayamıyorum

RY
RY - 2 ay Önce

BÖYLE BİR YAZYIYI HATIRLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. KAHRAMANMARAŞ OLARAK MALESEF DEPREME HAZIR DEĞİL. YETKİLİLERE DUYRULUR

46 46
46 46 - 2 ay Önce

AKP DEPREME HAZIRMI ÜLKEYİ YÖNETENLER ONLAR.

ali demir 4627
ali demir 4627 - 2 ay Önce

Haberin cevabı başlıkta gizli aslında. Kahramanmaraş kesinlikle depreme hazır değil.Tekke Namık Kemal Yörük Selim Sakarya olasi bi depremde Allah korusun ayakta bina kalmaz.

Şantiye
Şantiye - 2 ay Önce

Ev alırken alıcı önce depreme dayanıklı olup olmadığını araştırmalı.Tabi kağıt üzerinde bir alicengiz oyunu yoksa.Bu arada Maraş’ta daha tapusu olmayan binalar var onikişubatta merkezi yerlerde.30 yıl olmuş bina dikilmiş müteahhit ve üyelerin sorunu nedeniyle binaya tapu almamış arsa sahiplerini de mağdur etmiş yerler var.Denetim yok sorgu sual yok.Maraş birinci derece deprem bölgesi tüm binalar denetlensin Allah korusun bi deprem olsa hepimiz zarar görürüz

Kaut
Kaut - 2 ay Önce

Evet hazır...herkes bekliyor.

ÇETO BASKAN
ÇETO BASKAN - 2 ay Önce

K maraş ta olası bir depremde yani 5 ve üzeri depremlerde 185 bin ev yıkılır neden mi açıklayayım
K maraş ta bulunan 225.000 bin konutun 154.000 bin tanesi kerpiç yapı ve aynı zamanda inşaat tekniklerine uygun olmayan şekil de yapılmıştır.Bu yapılar genellikle hacıbayram veli,gayberli,barbaros,malikejder,sünbüllü,oruçreis pirireis,kanuni,gibi mahallelerde bulunmaktadır yeni yapılan yerleşim yerlerinde ise fay hattı üzerine yüksek katlı binalara Ne yapmamı yazıkki belediye müsaade etmektedir yani Ne bizim şehrimiz nede ülkemiz depremlere hazırlıklı degil
Yapmamız gereken tek şey yüce yaradana sığınmak

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Hazır hazır bir deprem anında hemen kahramanmaraş kalesi ne gideriz ora hazır


SIRADAKİ HABER

banner122