Kahramanmaraş'ın Gürültü Eylem Planı Hazırlandı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve Marmara Araştırma Merkezi işbirliğiyle Gürültü Eylem Planı hazırlandı. Rapor, inceleme ve onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek.

Kahramanmaraş'ın Gürültü Eylem Planı Hazırlandı

K.Maraş Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi arasında “Kahramanmaraş İli Hassas Alanlarında Gürültü Azaltımı Alternatif Senaryolarının Geliştirilmesi” konulu sözleşme 2018 yılında imzalantı. Bu proje kapsamında, Kahramanmaraş ilinde stratejik gürültü haritaları hazırlanan yerleşim alanlarında karayolu, demiryolu, sanayi ve eğlence yerleri için çevresel gürültü açısından sıcak noktaların belirlenmesi ve gürültü azaltım senaryolarının geliştirileceği eylem planlarının hazırlanması amaçlanmıştı.

Söz konusu proje kapsamında; Kahramanmaraş’ta stratejik gürültü haritası hazırlanan yerleşim alanlarında, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’nde belirtilen sınır değerlerin aşıldığı ve hassas yapıların bulunduğu noktalar belirlendikten sonra gürültü seviyesini azaltacak alternatif azaltım senaryoları geliştirilmiştir.

Gürültü Eylem Planı kapsamında hazırlanan gürültü azaltım senaryoları Büyükşehir Belediyemizin web sayfasında yayınlanarak vatandaşlarımızın da öneri ve değerlendirmelerine yönelik anket yapılmıştı.

Proje ile ilgili çalışmalar tamamlanarak proje kapsamında elde edilen tüm hesaplama, analiz ve değerlendirme sonuçlarını içeren Gürültü Eylem Planı raporu hazırlanmış ve 25.12.2019 tarihinde gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile Gürültü Eylem Planı hazırlanması aşamasındaki paydaşlara proje kapsamında geliştirilen gürültü azaltım senaryoları, eylem planına dahil edilen konular ile uygulamaya yönelik bilgilendirme ve değerlendirmeler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan Gürültü Eylem Planı raporu; inceleme ve onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek olup, onay neticesinde de eylem planında görev ve sorumluluk verilen kurum ve kuruluşlar ile paylaşılarak uygulamaya geçilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeki
Zeki - 2 hafta Önce

Bunlar ne iş yapar ya bedavadan maaş almaktan başka

drsn
drsn - 2 hafta Önce

havai fişek , kuru sıkı tabanca , egzosu açık oto bunları yasaklayın adam gibi cezalar yazın caydırıcı gürültü kalmaz boş yere toplantı yapıp kuru gürültü yapmayın...

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

Suriyeliler boş işlerle uğraşın durun

Sade Vatandaş
Sade Vatandaş - 2 hafta Önce

Hizmet ve belediyecilikten uzaklar ama poz vermekten, lüks içinde yüzmekten, fakirin garibanın parası çarçur etmekden keyf alarak yemekten çok mutlular.

SIRADAKİ HABER