KASKİ'den 'Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Dikkat' Açıklaması

Bir süredir Kahramanmaraş'taki içme sularının kirli olduğuyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar KASKİ'yi harekete geçirdi. KASKİ yaptığı açıklamada Arıtma Cihazı Pazarlamacılarını hedef aldı. İşte KASKİ'nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama:

KASKİ'den 'Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Dikkat' Açıklaması

Bir süredir Kahramanmaraş'taki içme sularının kirli olduğuyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar KASKİ'yi harekete geçirdi. KASKİ yaptığı açıklamada Arıtma Cihazı Pazarlamacılarını hedef aldı.

İşte KASKİ'nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama:

Vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek su arıtma cihazı satan kişilerce içme suyu konulan bir kaba iki tane metal çubuk konularak herhangi bir güç kaynağına bağlanması sonucunda söz konusu suda kahverengimsi bir renk ve çökeltiler meydana gelmektedir. Aynı işlemin arıtılmış suda denendiğinde ise herhangi bir değişikliğin meydana gelmediği görülmektedir.

İçme suyunda medyana gelen renk değişimi ve çökelti oluşumunun sebebi söz konusu satıcı tarafından yapılan bir elektroliz olayıdır. Ancak burada özel üretim metaller kullanılmaktadır. Kullanılan metaller genelde saflık düzeyi yüksek demirle kaplanarak iletken olan içme suyu ile reaksiyona girmesi sonucu demirin bir kısmının suya dağılarak renginin değişmesine ve çökelti oluşmasına sebep olur.

Arıtılmış Suya Bir Miktar Sofra Tuzu Atın

Söz konusu satıcılar tarafından arıtılan suda ise minerallerin büyük oranda sudan uzaklaştırılması nedeniyle söz konusu elektroliz olayı oluşmamakta ve suyun renginde herhangi bir değişiklik veya çökelti oluşumu meydan gelmemektedir. Eğer arıtma cihazından alınan suya bir miktar sofra tuzu atılması durumunda suyun iletkenliği artacaktır. Böylece bu suda da elektroliz olayı meydana gelecek ve suyun renginde değişme ve çökelti oluşumu meydana gelecektir.

Söz konusu işlemlerde suyun renginin değişmesi ve çökelti oluşumu suyun kirliğinden değil suda bulunan ve suyun mineral dengesi için gerekli olan klorür gibi faydalı iyonlar sebebiyledir. Yapılan araştırmalarda bu şekilde arıtma cihazları aracılığıyla suyun iyon ve minerallerden arındırılması vücut sorunlarına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bağırsak mukoza zarı metabolizma ve vücudun mineral dengesi ile diğer bedensel işlevler üzerinde oluşabilecek sorunları doğrudan etkiler. Vücuda sıfır magnezyum ve kalsiyum alınması ve bakterilerin oluşmasına sebep olur. Vücudun mineral ve su metabolizmasını tehlikeye atarak iç denge mekanizmaları üzerinde olumsuz etki yapar.

Birçok su arıtma cihazı satıcısı yukarıda bahsedilen pazarlama tekniğini kullanarak cihazlarını pazarlamaya çalışmaktadır.

Genel Müdürlüğümüzce Kahramanmaraş genelinde vatandaşlarımıza birinci sınıf kalitede içilebilir içme suyu verilmektedir. Sağlıklı içilebilir nitelikte olan içme sularımızın hem kontrol ve takibi hem de fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri Genel Müdürlüğümüze ait üç ayrı laboratuvarın yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğünce düzenli olarak yapılmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dansöz müsünüz?
Dansöz müsünüz? - 12 ay Önce

Sayın Kaski çalışanları ( çalışanları derken yöneticileri ) Neden fakir fukaranın üzerine suç atıyorsunuz ? Az birşey delikanlı olunda kabullenin.. çocuğum kaç gündür hasta ev yüzü görmedi kaç gündür hastanedeeeeeeeeee!!! kim ödeyecek bunun vebalini... velakin bir çok haber sitesine baktım hiç kimse bu konuya deyinmemiş sayın maraş haber46 çalışanları size bir baba olarak tesekkür ediyorum ellerinizden öpüyorum bu konuyu gündeme getirdiğiniz için... ama haklı haksız bunu ortaya çıkarırsanız gerçek habercilik yapmış olursunuz.. yorumumu onaylayacağınızı düşünmüyorm bu kelımelerden snra ama yinede başarılar diliyorum

katılıyorum
katılıyorum @Dansöz müsünüz? - 12 ay Önce

işteee arkadaşım paranın gücü dediğin gibi gündemi üzerlerinden alıp fakir fukaranın üzerine fırlatıyolar ... arıtma ne alaka ALLAH aşkına bari belediye falan diyeydiniz çakma kaski..

AHMET K.
AHMET K. - 12 ay Önce

ALLAHTAN KORKUN. 10 GÜNDÜR ÇEŞME SUYUNU AGZIMIZA ALAMIYORUZ. 4 KİŞİLİK AİLEMİZ TIP FAKÜLTESİNDE ACİLLİK OLDUK, MİSAFİRLERİMİZ BİZDEN GİTTİKTEN SONRA OSMANİYE DE HEPSİ HASTANELİK OLDU. ACİL DOKTORU BİLE ALIŞMIŞ TAHLİL BİLE YAPMADAN DİREK FLACYL YAZIP GÖNDERİYOR. KARDEŞİM KAYAK MERKEZİ TELEFERİK GİBİ GÖSTERMELİK İCRAATLARI BIRAKIN HALKIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜN. İNANMIYORSANIZ TELEFONUMU VEREYİM HASTANE KAYITLARINA BAKIN...

gökhan
gökhan - 12 ay Önce

NİYE O ZAMAN TÜM AİLEDEKİ HEPİMİZİN BAĞIRSAKLARINDA MİKROP ÇIKIYOR SATIN TEMİZ SUYU ANTEP E SONRA PİS SU BİZE KALSIN

Esra topal
Esra topal - 12 ay Önce

Tamam aritmacilar sorun benim evimde arıtma yok çocuklarım hâlâ hastanede yatıyor.su kirli değil madem doktorlar neden sudan diyor.

Hakki
Hakki - 12 ay Önce

Ungut mah sular kirli hep isal karin agrisi var pazarlamaci diyip siyrilmayin koseli mah sular bazen camur akiyor vadi mah de sulardan pislik geliyor gidin baskasina anlatin palavralari

mustafa
mustafa - 12 ay Önce

sayın kaski sanırım çok fazla bilim kurgu filmi izliyorsunuz sular kirli bunu kabullenmek istemeyişinizi anlarım ama suçu başkalarının üzerine yıkmak ne demektir onu anlayamıyorum... marsu size her bir şişe için mi ödeme yapıyor acaba her bir koli için mi?

Ercan
Ercan - 12 ay Önce

Kaski kendi sularına kirli der mi ? sularımız kirli derse parayı nerden kazanacak ? madem suyunuz temiz suyun içine kloru neden atıyorsunuz ?

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 12 ay Önce

onunm için mi vatandaş habire ishal oluyor.Beceremiyornuz,bari başkalarına da iftira atmayın.Sizden ala pazarlamacı mı olur...

metin
metin - 12 ay Önce

bizim eve bir tane pazarlamacı girmedi ama bizim bütün aile hastanelik oldular doktorlar söylediği suya bağlı mikrop hastalığı

YAW HE HE
YAW HE HE - 12 ay Önce

A K P NEYİ KABULLENDİKİ BU SUÇU KABULLENSİN.YAPTIKLARI HER İŞ YANLIŞ ABUK SUBUK İŞLERRRRRRRRRRR.

ede
ede - 12 ay Önce

ARITMA CİHAZLARI KONUSUNDA SÖYLEDİKLERİNİZE DOĞRU ANCAK BU SULARIMIZIN KİRLİ OLDUĞU GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ. ONLAR YANLIŞ SİZ DOĞRU DEĞİLSİNİZ İKİNİZ DE YANLIŞSINIZ.

ökkeş
ökkeş - 12 ay Önce

kaski müdürü daha istifa etmedimi .amaaaaa

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 12 ay Önce

İnsanda biraz utanma olur be.

Genel İzleyici
Genel İzleyici - 12 ay Önce

Şu atma konusunda Gandi Kemal'i geçtiniz.Yani hatayı kabul etmek yere daha sıvıyorsunuz.Şimdi nereye baksam su arıtma cihazı satanlara laf atıyorsunuz suçunuzu kabul edin sınıfta kaldınız.Yani ancak sağa sola laf yetiştirin siz şimdi rahatsız olan herkes Su arıtma kullanıyor ya da su arıtma cihazı satanlar mı geldi. Herkes yalan tek siz doğrusunuz zaten hep siz doğruyu söylersiniz.Utanmada yok Yağ gibi üste çıkıyorsunuz daha da ...Söylenecek bir şey tez zaman sizden kurtulmak dileğiyle diyelim....

KÜRŞAT46
KÜRŞAT46 - 12 ay Önce

Güler misin Ağlar mısın

Maraşlıyım
Maraşlıyım - 12 ay Önce

Allah belanizi versin marasimizin güzelim suyunu mahvettiniz turkiyede tekti suyu icemiyoruz su anda akan suları bu kadar vebali nasıl tasiyacaksiniz

Bilirkişi
Bilirkişi - 12 ay Önce

evinizin metal su boruları eskiyse iki günde musluktan hiç su akmamışsa , musluğu açtığınızda aynı resimdeki gibi sarı paslı su gelir , evinin borusu metal ve eski olan evlerde direk musluktan su içmeyiniz, borularda beklemiş su paslı su oluyor çocuklara ise kesinlikle içirmeyiniz...

Gemci
Gemci - 12 ay Önce

İnsanlarımız biraz makul olmaya davet ediyorum.hiç dikkat ediyormusunuz som 3 yıldır maraşın yağır ve kar almadığına.kaynakların azalması barajların boşalmadı kaynak sularının yaşanan kuraklıklar nedeniyle azalmasını kimse düşünmezmi acaba sadece oturduğu yerden yorum yazmak insanları tühmet altında bırakıp kul hakkına girmen bukadar kolay olmamalı.yetkilileri eleştirmek yerini fikir sunmak daha iyi olmazmı.

Ahmet ulutürk
Ahmet ulutürk - 12 ay Önce

Kaskiyi aradık hürtiyet mahallesinde su miye kesilfi diye onlar da sular kirli hastalanmayın diye kestik dedi. Ula siz sıyumuz pis diyorsunuz biz mi diypruz

fatih
fatih - 12 ay Önce

sularımız pis içmeyin içirmeyin kaski kendini kurtarmak peşinde çünki maraşta alt yapı yok karasudan gelen borular yeni ama depo dağılım şebekeleri 100 yıllık kanalizasyon karışıyor haberiniz olsun ( madem su temizse tüm şehir neden ishal oluyor bunun bir cevabını versinler heralde hepimiz aynı yemeği yemiyoruz ) :)

i.B.
i.B. - 12 ay Önce

özrü kabahatinden büyük. yuh artık be, yuh. milletle resmen dalga geçmektir bu

ökkeş
ökkeş - 12 ay Önce

46 gün geçti halen kaski müdürü görevden alınmadı amaaaaaaa

Alperen
Alperen - 12 ay Önce

Tavşantepe mahallesinde oturuyorum.Sular 2 gün bulanik akti.Kasgiyi aradim sebebini sordum. bana dönüş yapacak oldular cevap gelmedi hala cevap bekliyorummmm.


SIRADAKİ HABER

banner122

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55