KASKİ'den 'Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Dikkat' Açıklaması

Bir süredir Kahramanmaraş'taki içme sularının kirli olduğuyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar KASKİ'yi harekete geçirdi. KASKİ yaptığı açıklamada Arıtma Cihazı Pazarlamacılarını hedef aldı. İşte KASKİ'nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama:

KASKİ'den 'Arıtma Cihazı Pazarlamacılarına Dikkat' Açıklaması

Bir süredir Kahramanmaraş'taki içme sularının kirli olduğuyla ilgili olarak ortaya atılan iddialar KASKİ'yi harekete geçirdi. KASKİ yaptığı açıklamada Arıtma Cihazı Pazarlamacılarını hedef aldı.

İşte KASKİ'nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama:

Vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek su arıtma cihazı satan kişilerce içme suyu konulan bir kaba iki tane metal çubuk konularak herhangi bir güç kaynağına bağlanması sonucunda söz konusu suda kahverengimsi bir renk ve çökeltiler meydana gelmektedir. Aynı işlemin arıtılmış suda denendiğinde ise herhangi bir değişikliğin meydana gelmediği görülmektedir.

İçme suyunda medyana gelen renk değişimi ve çökelti oluşumunun sebebi söz konusu satıcı tarafından yapılan bir elektroliz olayıdır. Ancak burada özel üretim metaller kullanılmaktadır. Kullanılan metaller genelde saflık düzeyi yüksek demirle kaplanarak iletken olan içme suyu ile reaksiyona girmesi sonucu demirin bir kısmının suya dağılarak renginin değişmesine ve çökelti oluşmasına sebep olur.

Arıtılmış Suya Bir Miktar Sofra Tuzu Atın

Söz konusu satıcılar tarafından arıtılan suda ise minerallerin büyük oranda sudan uzaklaştırılması nedeniyle söz konusu elektroliz olayı oluşmamakta ve suyun renginde herhangi bir değişiklik veya çökelti oluşumu meydan gelmemektedir. Eğer arıtma cihazından alınan suya bir miktar sofra tuzu atılması durumunda suyun iletkenliği artacaktır. Böylece bu suda da elektroliz olayı meydana gelecek ve suyun renginde değişme ve çökelti oluşumu meydana gelecektir.

Söz konusu işlemlerde suyun renginin değişmesi ve çökelti oluşumu suyun kirliğinden değil suda bulunan ve suyun mineral dengesi için gerekli olan klorür gibi faydalı iyonlar sebebiyledir. Yapılan araştırmalarda bu şekilde arıtma cihazları aracılığıyla suyun iyon ve minerallerden arındırılması vücut sorunlarına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bağırsak mukoza zarı metabolizma ve vücudun mineral dengesi ile diğer bedensel işlevler üzerinde oluşabilecek sorunları doğrudan etkiler. Vücuda sıfır magnezyum ve kalsiyum alınması ve bakterilerin oluşmasına sebep olur. Vücudun mineral ve su metabolizmasını tehlikeye atarak iç denge mekanizmaları üzerinde olumsuz etki yapar.

Birçok su arıtma cihazı satıcısı yukarıda bahsedilen pazarlama tekniğini kullanarak cihazlarını pazarlamaya çalışmaktadır.

Genel Müdürlüğümüzce Kahramanmaraş genelinde vatandaşlarımıza birinci sınıf kalitede içilebilir içme suyu verilmektedir. Sağlıklı içilebilir nitelikte olan içme sularımızın hem kontrol ve takibi hem de fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri Genel Müdürlüğümüze ait üç ayrı laboratuvarın yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğünce düzenli olarak yapılmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dansöz müsünüz?
Dansöz müsünüz? - 2 ay Önce

Sayın Kaski çalışanları ( çalışanları derken yöneticileri ) Neden fakir fukaranın üzerine suç atıyorsunuz ? Az birşey delikanlı olunda kabullenin.. çocuğum kaç gündür hasta ev yüzü görmedi kaç gündür hastanedeeeeeeeeee!!! kim ödeyecek bunun vebalini... velakin bir çok haber sitesine baktım hiç kimse bu konuya deyinmemiş sayın maraş haber46 çalışanları size bir baba olarak tesekkür ediyorum ellerinizden öpüyorum bu konuyu gündeme getirdiğiniz için... ama haklı haksız bunu ortaya çıkarırsanız gerçek habercilik yapmış olursunuz.. yorumumu onaylayacağınızı düşünmüyorm bu kelımelerden snra ama yinede başarılar diliyorum

katılıyorum
katılıyorum @Dansöz müsünüz? - 2 ay Önce

işteee arkadaşım paranın gücü dediğin gibi gündemi üzerlerinden alıp fakir fukaranın üzerine fırlatıyolar ... arıtma ne alaka ALLAH aşkına bari belediye falan diyeydiniz çakma kaski..

AHMET K.
AHMET K. - 2 ay Önce

ALLAHTAN KORKUN. 10 GÜNDÜR ÇEŞME SUYUNU AGZIMIZA ALAMIYORUZ. 4 KİŞİLİK AİLEMİZ TIP FAKÜLTESİNDE ACİLLİK OLDUK, MİSAFİRLERİMİZ BİZDEN GİTTİKTEN SONRA OSMANİYE DE HEPSİ HASTANELİK OLDU. ACİL DOKTORU BİLE ALIŞMIŞ TAHLİL BİLE YAPMADAN DİREK FLACYL YAZIP GÖNDERİYOR. KARDEŞİM KAYAK MERKEZİ TELEFERİK GİBİ GÖSTERMELİK İCRAATLARI BIRAKIN HALKIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜN. İNANMIYORSANIZ TELEFONUMU VEREYİM HASTANE KAYITLARINA BAKIN...

gökhan
gökhan - 2 ay Önce

NİYE O ZAMAN TÜM AİLEDEKİ HEPİMİZİN BAĞIRSAKLARINDA MİKROP ÇIKIYOR SATIN TEMİZ SUYU ANTEP E SONRA PİS SU BİZE KALSIN

Esra topal
Esra topal - 2 ay Önce

Tamam aritmacilar sorun benim evimde arıtma yok çocuklarım hâlâ hastanede yatıyor.su kirli değil madem doktorlar neden sudan diyor.

Hakki
Hakki - 2 ay Önce

Ungut mah sular kirli hep isal karin agrisi var pazarlamaci diyip siyrilmayin koseli mah sular bazen camur akiyor vadi mah de sulardan pislik geliyor gidin baskasina anlatin palavralari

mustafa
mustafa - 2 ay Önce

sayın kaski sanırım çok fazla bilim kurgu filmi izliyorsunuz sular kirli bunu kabullenmek istemeyişinizi anlarım ama suçu başkalarının üzerine yıkmak ne demektir onu anlayamıyorum... marsu size her bir şişe için mi ödeme yapıyor acaba her bir koli için mi?

Ercan
Ercan - 2 ay Önce

Kaski kendi sularına kirli der mi ? sularımız kirli derse parayı nerden kazanacak ? madem suyunuz temiz suyun içine kloru neden atıyorsunuz ?

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 2 ay Önce

onunm için mi vatandaş habire ishal oluyor.Beceremiyornuz,bari başkalarına da iftira atmayın.Sizden ala pazarlamacı mı olur...


SIRADAKİ HABER

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225