banner240

Mansur Yavaş'ın deprem planı hazır! Kahramanmaraş'ın deprem planı var mı?

Deprem riski en yüksek bölgelerden biri olan Kahramanmaraş'ta herhangi bir önlem alınmazken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, alınan tedbirleri bir bir anlattı. Yavaş'ın deprem planı sosyal medyada binlerce paylaşım ve yorum aldı.

YEREL YÖNETİM 14.11.2020, 18:50 14.11.2020, 19:08
Mansur Yavaş'ın deprem planı hazır! Kahramanmaraş'ın deprem planı var mı?
banner257
banner226

Kahramanmaraş uzmanlar tarafından deprem riski en yüksek illerden biri olarak gösteriliyor. Deprem uzmanlarına göre önümüzdeki süreçte Kahramaanmaraş'ta 7 ve üzerinde bir deprem olma ihtimali çok yüksek. Uzmanlar sık sık deprem konusunda Kahramanmaraş'ı uyarıyor ve acil tedbir alınması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bugüne kadar kahramanmaraş'ta deprem konusunda alınan herhangi bir tedbir göze çarpmıyor.

Büyükşehir Kent Konseyleri Toplantısı’na ev sahipliği yapan Ankara Kent Konseyi'nde  “Deprem Farkındalığı ve Kriz Yönetimi” konuşuldu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın açılış konuşmasını yaptığı “Deprem Farkındalığı ve Kriz Yönetimi” konulu video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanlarını bir araya getirdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem konusunda tecrübe paylaşımında bulundu.

Ankara Kent Konseyi’nin tavsiyesi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı’nın kurulduğunu anlatan Başkan Yavaş, deprem afet planlarını anlattı:

“Kent içerisinde afete duyarlı alanların belirlenmesi, bu alanların gerekli şekilde planlanması ve bu planlama sonucunda gerekli kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla tamamlanabilmesi için kentteki üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının ve bilim insanlarının bir araya getirilmesi ve gerekli eylem planlarının yapılmasında kent konseylerinin önemli rolleri olabileceğini unutmamalıyız. Ankara’daki yapıların güvenliği, insan yaşamının önemi ve kentimizin fiziksel, çevresel, sosyal ve ekonomik çerçevede karşılaşabileceği her türlü tehlike, tehdit ve doğal afet gibi olumsuz durumlarla mücadele edilmesinin sağlanması amacıyla her bina için bina kimlik kartı oluşturma çalışmalarımızı başlattık.”

Yavaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemiz yetki ve sorumluluğunda bulunan bütün yapılar için deprem ve afetlere karşı alınabilecek tedbirler konusunda Kent Konseyimizin ilgili bileşenleri ve üniversitelerimizdeki uzman akademisyenlerin tavsiyeleri ışığında saha çalışmalarımıza yakında başlayacağız. Mimari sözleşmesini imzaladığımız ve gelecek yıl temeli atılacak yeni Afet Koordinasyon Merkezi teknolojik altyapısı ile çok daha güçlü olacak”

Yorumlar (11)
ÇETO BAŞKAN 11 ay önce
Bizim belediyemizin deprem planı hazır olmaz mı? Var tabii deprem olsun ondan sonra gerekli çalışmaları yaparız ölüleri çıkarma, enkaz kaldırma, şehrimizi yeniden planlama gibi
46mrs 11 ay önce
tedbir şart ama maraşta tedbir yok.yetkililerden çıkıp bir açıklayanda yok.Ben bu binayı herşeyiyle sağlam yaptım diyen müteahhit de yok.Allahkorusun hepimizi
Ceylan 11 ay önce
Mansur edesi sen beypazarı
Ndan geldin ankara şehri uluslararası bir kent baktıkca insanın içi kararıyo
hepsibu 11 ay önce
mansur başkan hırsızlıkları,yolsuzlukları ortaya çıkardıkça kuduruyorsunuz.
KÜRŞAT 46 11 ay önce
Deprem olduktan sonra ahlar vahlar yükselir. Öncesinde tık olmaz.
Bir yetkili açıklasın 6 - 7 veya daha büyük bir depremde kaç bina yıkılır demeye dilim varmıyor ama ölü sayısı kaç olur.
Bu işin siyaseti olmaz ama ilimiz birinci derece deprem bölgesi yaklaşık 35 yıldır burda yerel yönetimde iktidar olanlar ne yaptılar acaba
Hep Doğrusöyler 11 ay önce
Ankara'nın seçilmiş bir Belediye Başkanı var.Bizim ise atanmış bir Belediye Başkanı'mız var.
Kartal 11 ay önce
Bizim ahirdağımız var ankaranındağı varmı
BERTİZLİLER 11 ay önce
süpersin... :)
maraşlı 11 ay önce
arkadaşlar tedbir yok hazırlık yok, deprem komisyonu kkurulsun önerisi bile sırf öneren chpli bir meclis üyesi olduğu için reddedildi. aksu çayı zehir açıyor ali öztunç dile getirdi diye yapılan bir çalışma yok, fatih beyin prıjesi diye kuzey çevre yolu ulaşım merkezi projeleri durduruldu, güney çevre yolu ihaleye çıkacaktı hiç ses seda yok. erkenez çayı yanından geçilmiyor ilgilenen yok. bizede müstehak
Maraşlı 11 ay önce
Maraşta büyük bir deprem olup, binlerce bina/yaralı/vefat olduktan sonra bu haberler önem kazanır artık. Şu an için hiçbir hükmü yok belli ki. Maraş gibi bir deprem bölgesi için şu içinde bulunulan durum çok yazık.
GERÇEK EDE 10 ay önce
MANSUR REYİS ADAY OL 2023'TE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
31°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:45
Güneş 06:07
Öğle 12:33
İkindi 16:03
Akşam 18:48
Yatsı 20:04