Onikişubat Belediyesi bugün bütün soruları cevaplayacak

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediyesi Yeni Hizmet Binasındaki usulsüz iş verme iddiası ile birlikte, Expo 2023 ve bazı gazetecilere haksız ödeme yapıldığı iddialarını da tek tek cevaplayacak.

Onikişubat Belediyesi bugün bütün soruları cevaplayacak

Bir süredir yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları ile gündeme gelen Onikişubat Belediyesinin, Haber46 tarafından kendisine yöneltilen tüm soruları bu gün tek tek cevaplaması bekleniyor. 

Bu gün Haber46 dışındaki, kahramanmaraş'ta görev yapan gazetecilerle Bisiklet Yolunda bir araya gelecek olan Onikişubat Belediye Başkanı hanefi Mahçiçek ve ekibi, çok ciddi bir hazırlık yaptı. 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen programa yüzlerce gazetecinin katılması bekleniyor. 

Başkan Hanefi Mahçiçek'in tüm gazeteciler bir araya gelmişken, ortaya atılan tüm iddiaları, tek bir soruyu bile atlamadan cevaplamaya karar verildiği iddia edildi.Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in bu gün aşağıdaki konularla ilgili soruları cevaplayacağı düşünülüyor.

Yeni Hizmet Binasındaki İhale Süreci, Özge İnşaat'a İhalesiz Verilen 15 milton 850 bin liranın dayanağı;

EXPO 2023 ile ilgili ortaya atılan tüm iddialar

Son 5 yılda hangi Gazeteciye hangi hizmet karşılığı ne kadar ödeme yapıldığı. Bu konuda yüzlerce sayfalık bir hazırlık yapıldığı ve iddiaların tek tek cevaplanacağı iddia edildi.

Bu Arada Başkan Hanefi Mahçiçek'in sadece soruları cevaplayacağı, konuyu dağıtmayacağı, başka konulara girmeyeceği, soruya soruyla karşılık vermeyeceği iddiası konuşuluyor. Mahçiçek'in 20 Sorunun tamamını en açık ve anlaşılır ifadelerle, hazırlanan yüzlerce sayfalık belgelerle cevaplayacağı iddia ediliyor.

Hanefi Mahçiçek'in ayrıca "Kamuoyunun şiddetle merak ettiği bu soruları cevaplamak yerine başka konulara girersek kaçak güreştiğimiz ve bu sorulara verecek cevabımızın olmadığı algısı oluşur. Bu algıya izin vermeyeceğiz. Biz şeffaf bir belediyeyiz. Bu gün cevap vermediğimiz tek soru kalmasın. Her soruya da gerekli tüm belgeleri koyalım ki, bir daha bu tür sorularla muhatap olmayalım" dediği iddiası konuşuluyor.

Haber46 olarak, Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek'e şeffaflık konusunda göstereceği hassasiyet ve sorulara tek tek cevap verecek olması nedeniyle çok teşekkür ediyoruz. Onikişubat Belediyesine sorduğumuz soruları bir defa daha hatırlatıyoruz.

İŞTE ONİKİŞUBAT BELEDİYESİNE SORULAN VE BU GÜN HANEFİ MAHÇİÇEK'İN CEVAPLAYACAĞI O 20 SORU

1- Onikişubat Belediyesi’nin yeni hizmet binasının “ikmal ve peyzaj düzenlemesi” işini 15 milyon 580 bin liraya neden Özge İnşaat’a ihalesiz olarak pazarlık usulüyle verdiniz. Pazarlık için başka firmalar da davet ettiniz mi? Özge İnşaat bu ücret karşılığında hangi ikmal işlerini ve hangi peyzaj işlerini yaptı?

2- İlgili işi neden ihale yapmadan pazarlık yoluyla verdiniz?

3- Expo 2023 ile ilgili bugüne kadar kaç lira harcadınız?

4. Expo 2023’ün hangi bölümlerini yap-işlet-devret olarak hangi şirketlere, hangi şartlarda verdiniz?

5. Yap-İşlet-Devret olarak ihale edilen alanlarda Belediye araçları ve işçileri çalıştı mı? Çalıştıysa parasını aldınız mı?

6- Expo 2023 ile ilgili şu ana kadar yapılan herhangi bir borç, çekilen kredi var mıdır ve ne kadardır?

7- Expo 2023’ün bugüne kadar yüzde kaçı tamamlanmıştır?

8- Expo 2023’ün tanıtımı için 2018 yılında yaklaşık 30 milyon lira harcanmasını faydalı bir çalışma olarak görüyor musunuz? 30 milyon liranın Expo 2023’ün bitirilmesi için harcanması daha doğru bir karar olmaz mıydı?

9- Expo 2023 tamamlandığında toplam kaç liraya mal olacak?

10- Expo 2023’ün hazırlanma, ihale süreçleri ve ilgili tüm süreci kamuoyuyla paylaşabilir misiniz?

11- Bir açıklamanızda Expo 2023 için 193 günde 50 ülkeden 2 milyon kişinin Kahramanmaraş’a gelmesini bekliyoruz demiştiniz. Halâ aynı görüşte misiniz?

12- Aynı fikirdeyseniz; Yılda 16 milyon turistin geldiği, 1 milyon yatak kapasitesi olan, her gün ortalama 1000 (yazıyla bin) uçağın indiği, 2 buçuk milyon nüfuslu Antalya’da yapılan Expo 2016’yı kaç kişinin ziyaret ettiğini araştırdınız mı? Araştırdıysanız açıklayabilir misiniz? Araştırmadıysanız Expo 2023’ün fizibilitesini nasıl ve neye göre yaptınız?

13- Yine bir açıklamanızda Expo 2023’ün Kahramanmaraş’a 1 milyar doların üzerinde katma değer kazandıracağını söylemiştiniz. Halâ aynı fikirde misiniz?

14- Aynı fikirdeyseniz; Yılda 16 milyon turistin geldiği, 1 milyon yatak kapasitesi olan, her gün ortalama 1000 (yazıyla bin) uçağın indiği, 2 buçuk milyon nüfuslu Antalya’da yapılan Expo 2016’nın, Antalya’ya kaç lira katma değer sağladığı hakkında bilgi aldınız mı? Aldıysanız kamuoyuyla paylaşır mısınız?

15- Onikişubat Belediyesi kurulduğundan bu yana, yani son 5 yılda Yerel Medyaya toplam kaç lira ödeme yaptı?

16- Onikişubat Belediyesi basına ödeme yaparken hangi kriterleri göz önünde bulundurdu? Kapalı, güncellenmeyen, ziyaretçisi olmayan sitelere de ilan, reklam ya da editöryel adı altında paralar ödedi mi?

17- Onikişubat Belediyesi bir kişiye ait 3-4 siteye birden yüksek meblağlarda ödeme yaptı mı? Yapmaya devam ediyor mu?

18- İlanları verirken fayda / maliyet hesabı yaptınız mı? Yüksek meblağlarda ödeme yaptığınız haber sitelerinin faydasını nasıl ölçtünüz? Bu konuda elinizde somut veriler var mı?

19- Onikişubat Belediyei şeffaf belediyecilik gereği son 5 yılda yerel medyaya kalem kalem, hangi hizmet karşılığında ne kadar ödediğini açıklayacak mı?

20- Bu iddialarla ilgili Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Basın Müdürü ve ilgili Başkan Yardımcıları ile görüştü mü? Gerekli bilgileri aldı mı? Aldığı bu bilgileri kamuoyuyla paylaşacak mı?

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 08:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
haber46 okuru
haber46 okuru - 1 hafta Önce

1-belediye inşatında usulsüzlük var mı, ihale yoluyla mı verildi yoksa ihalesiz mi verildi açıklar mısnız.
2-expo 2023 için bekletiniz nelerdir, bitme süresi ,yapılma aşaması ve şehrimize katkısı hakında bilgi verir misiniz
3-davetli gazeteci ve medya arkadaşları ne kadar ödeme yapıyosunuz ve bizi niye davet etmiyorsunuz açıklarmısnız. 20 soruların hepsi 3 sorudan ibaret.

maraşlı fero
maraşlı fero - 1 hafta Önce

maşAllah başganın keyfi yerinde.aksu cezaevine girerken 5 ay önce emlak vergisi hatırlatması yaparak psikolojik baskı yaptığın vatandaşta size gülecek az kaldı.güzel günler yakında

h bekeerci
h bekeerci - 1 hafta Önce

efendi sana bir şey demiyorum
seni tekrar belediye başkanı yapan recep tayyip erdoğana yazıklar olsun
hepiniz devletin kanını emen kenelersiniz
hele şu kuzeyin ilahiyat mezunu maharetli şisyasetçisi var ya
hırsızların başı o
ama şunu bilinki
1-ya hapse düşeceksiniz
2-yada bağıra bağıra can vereceksiniz
milletin malını yeiyeynin akıbeti hoş olmaz

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 1 hafta Önce

5 AY ÖNCEDEN EMLAK VERGİNİ HAZIRLA DİYEN BAŞKANIM HELAL SANA

ali
ali - 1 hafta Önce

minareyi çalan kılıfı hazırlar..

özgür
özgür - 1 hafta Önce

nasıl zengin olduğunuda açıklayacakmı.

#SONYILLARAKPP...
#SONYILLARAKPP... - 1 hafta Önce

YALAN YANLIŞ KONUSACAK

ede464646
ede464646 - 1 hafta Önce

seni Allaha havale ediyorum SY BAŞKAN
o seri olarak hesaba çeker ve cezanı verir ,birde imam hatiplisin..
bu şehrin ekonomisini hareketlendirmek gerekirken ,şehrin ekonomisini tahrip ediyrosun
expo denilen kazurat bu şehrin üzerine kamburdur.HALA EXPO DENİLEN PSİLİĞİN BU ŞEHRE FAYDALI OLACAĞINI İDDİA EDECEK KADAR AKLINIMI KAYBETTİN ,ANTALYAYA EN UFAK FAYDASI OLMAYAN EXPONUN MARAŞA FAYDASIMI OLACAK
o sarayı niye yaptırdın ,bir tane seni hayırla yad eden kimse yok
şeffaf ol
sorulara cevap ver
etrafında 10 trilyon borcu varken zengin olan adamlar var
hadi yok dee
VERESBİT MÜDÜRÜ KİM ,SENİNLE O ADAM AARSINDAKİ ALAKA NEDİR
YILLARDIR YANINDAN AYORMADIĞIN ADAM

a bekereci
a bekereci - 1 hafta Önce

bilmediğiniz bir şey var,gavurun ekmeğini yiyen gavurun davulunu çalar
dağıtmak zorunda ,hırsızlara vermek zorunda
aksi taktirde elbistan eski belediye başkanı gibi harcarlar adamı
bal tutan parmağını yalar
10 tirlyonu bulan borçları nasıl ödeyeceğiz
gelin sizi ceyhanın kenarınada veresbite bindirelim
yetmezmi


SIRADAKİ HABER