Kahramanmaraş’ta yaya geçitleri kırmızıyla boyandı!

Kahramanmaraş’ta ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’' uygulaması kapsamında, etkinlik düzenlendi.

YEREL 30.03.2021, 15:28 30.03.2021, 15:38
Kahramanmaraş’ta yaya geçitleri kırmızıyla boyandı!
banner257

İçişleri Bakanlığının ‘Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir’’ uygulaması kapsamında, Kahramanmaraş’ta yaya geçitleri kırmızıyla boyandı. 
Kahramanmaraş Trabzon Bulvarında düzenlenen etkinlikte Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, İl Emniyet Müdürlü Salim Cebeloğlu ve beraberindeki protokol üyeleri, cadde üzerinde yer alan yaya geçidini kırmızı renkle boyayarak, sürücüleri yaya geçitleri konusunda bilgilendirdi. 
Etkinlikte konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, “Bilindiği üzere İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun öncülüğünde yaya önceliği ve güvenliği uygulamaları başlatıldı. Bugünde ‘Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir’ adıyla bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Malumlarınız olduğu sürece tatbiki trafik konusu hem ilimiz hem de ülkemizin önemli sorunlarından birisi. Ekonomik boyutunun ötesinde can kayıplarına, yaralanmalara, sakatlanmalara neden olan toplumsal bir sorun. Bugünde bu etkinliğimizle yaya güvenliğini öncelemek için bir farkındalık çalışması yapıyoruz. İnşallah tüm bu çalışmalarla yaya önceliğini trafik kültürü bakımından toplumumuza kazandırmaya çalışıyoruz. Ben bu konunda bizlere destek veren tüm sivil toplum ve bütün kurum-kuruluşlarımıza ile bütün toplum kesimlerine teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışmalarla biz yaya önceliğine ve güvenliğine ilişkin bu farkındalığı ilimize kazandırma gayreti içerisinde olacağız” dedi. 
Yayanın her zaman olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Yaya her zaman haklıdır. Özellikle gördüğümüz gelişmiş ülkelerin trafik sistemine baktığımızda yayaların geçtiği yerde bariyer yerine bu tip işaretlemeler ve özellikle sürücülerin yayalara karşı göstermiş olduğu saygıyı görüyoruz. Şehrimizde bir hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Sürücülerimizden, hemşerilerimizden bariyer yerine özellikle kurallara uymamaları, yaya geçitlerinde, okul geçitlerinde yayalara saygı gösterilmesini bilhassa özellikle istirham ediyorum” diye konuştu. 
İl Emniyet Müdürlü Salim Cebeloğlu ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla trafik eylem planı bugün uygulama konuldu. Bu noktada İçişleri Bakanımızın önderliğinde bugün yayalar kırmızı çizgimizdir etkinliği gerçekleştirdik. Buradaki temel gaye 2030 yılında kadar trafik kazalarını yüzde 50 azaltmak ve nihayetinde de can kayıplarına sıfıra indirmek. Bu nedenle sürücülerimizin özellikle insan hayatının temel düstur olduğunu bilerek yaya önceliği noktasında dikkat etmelerini, yayalara her zaman her noktada haklı haksızlığına bakmadan öncelik vermelerini istirham ediyoruz” dedi. 

HABER FOTOĞRAFLARI

Yorumlar (8)
KÜRŞAT 46 2 hafta önce
Tabi ki yaya öncelikle olmalı. Ama yaya geçitlerinde ellerindeki telefona bakarak çetleşip geçenlere mi bakarsın, podyumda kırıta kırıta yürüyene mi bakarsınız, kol kola aheste aheste sohbet edene mi bakarsınız yayada haddini bilsin, sürücüde
Bertizli 2 hafta önce
Ede öncelik yayanındır yaya, yola adımını atsa duracaksın , üzerine basıp yol hakkı benim diye ezemessin , özelliklede bayan sürücüler yol hakkı benim günes gözlügünü takıyor bir de esarp görüş zaten düsük boyu da yetmiyor direksiyona.
ömer 2 hafta önce
FARK ETTİNİZMİ BİLMEM AMA BUNU ÇIKARDINIZ ÇIKARALI YAYA ÖLÜMLERİ ARTTI NEDEN BİLİYORMUSUNUZ IŞIKLARA RİYAET YOK .. ANİDEN ORTAYA ATLAYAN ÇOK.. İYİLİKMİ YAPTINIZ KÖTÜLÜKMÜ BELLİ DEĞİL
007 Hacı Ökkeş 2 hafta önce
sehirdeki kaldırımlara bakın önce...Yayalar kullanmasın diye üzerinde her şey var...Bu duruma müdahale edecek bir tane kurum yok.....Her işimiz gösteriş...sorun çözmek değil...
yayalar haddinizi bilin 2 hafta önce
yayalar ben her zaman haklıyım diyip yola atlıyor istifini bozmadan yürüyor sürücülere de biraz saygı duysular
Murat 2 hafta önce
Yahu 20 metrede bir yaya geçidi var hangi birinde duracaksın. Öncelikle şu yaya geçitleri arasındaki mesafeyi bir düzenlesinler hele...
özcan 2 hafta önce
inşAllah kimseye bir şey olmamıştır.
ZEHRA 2 hafta önce
evet elbette yaya önceliği kırmızı çizgimiz. fakat yayalarda rahat durmuyor be kardeşim. kırmızı ışık yanıyor yaya sağına soluna bakmadan yola atlıyorlar özellikle şelale kavşağında. yaya önceliği tam anlatılmalı bir yaya şeridinde bekliyorsun sohbet edene mi aheste gidene mi korku yok millette yol benim deyip atlıyorlar. trafiğin yoğun olduğu noktalarda ışık var milletin ışık kuralına uyması gerekirken kırmızı da kendini yola atıyor sonra araç kullanana olmadık lafları sayıp duruyorlar.
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:27
Güneş 05:52
Öğle 12:38
İkindi 16:18
Akşam 19:13
Yatsı 20:33