Meral Şirikçi, 'Bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak mührünü tarihe derç etmiştir'

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş İnsan Hakları Başkanı Meral Şirikçi, 27 Mayıs demokrasi darbesinin yıl dönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

YEREL 27.05.2021, 13:19
Meral Şirikçi, 'Bugün Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak mührünü tarihe derç etmiştir'
banner257

AK Parti İl Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanı Ökkeş Enes Kepek, İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mutlu Bolat, Mine Erşan, Gülbeyaz Aksakal, AK Parti Onikişubat Kadın Kolları Başkanı Nursel Kaçamaz, yönetim kurulu üyeleri hazır bulunduğu toplantıda konuşan Meral Şirikçi, “Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakârlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş; milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi. Milli irade ile arasına perde çekenlerin; insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı. 1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye’ye çağ atlattılar. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldıran merhum Menderes, bilhassa din ve vicdan özgürlüğü konusunda attığı adımlarla milletimizin gönlünde yer edinmiştir. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe Ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermiştir. Ancak vatanın yararına olan bu gidişatın önünü tıkamak isteyenler türlü yalan ve iftiralarla algı oluşturarak 1960 yılında, askerin namlusunu Çankaya Köşkü’ne çevirmişlerdir” dedi.
Şirikçi, konuşmasının devamında ise, “Millet iradesine savaş açan, milli ve manevi değerleri yok etmeye odaklı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, mizansen yargılamalar ile hukuk dışı şekilde darağacına göndermiştir. Hayatlarına son verilen yalnızca Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yıllar geçse de söz konusu darbeci zihniyet varlığını devam ettirmiş, en son 15 Temmuz’da da benzer bir senaryo sahneye koyulmuştur. Ancak Milletimiz darbeler ve darbeciler karşısındaki duruşuyla bu kez millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını bozmuştur. Millete ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Milletimizin feraseti ile ülkemize en kara günleri yaşatanlar tarihin tozlu raflarına, en karanlık günlere tanık olan Yassıada ise tarihe gömülerek bugün “Demokrasi ve Özgürlükler Adası” olarak mührünü tarihe derç etmiştir. Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının aziz hatıraları burada yaşatılmaya devam edecektir. Bu vesile ile 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların tekrar etmeyeceğini, her türlü vesayete karşı var olan mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtiyor; demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.” İfadelerine yer verdi.

Yorumlar (9)
Fatih bülbül 2 hafta önce
He görüyoruz insan haklarını...
Tuğba 2 hafta önce
Fıkra gibisiniz gerçekten.
Avukat046 2 hafta önce
Hiç kimse, hür olmadıkları hâlde kendilerini hür sananlar kadar esir olamaz.
Harun 2 hafta önce
Yazının başlığından gerisini okumadım.kafi geldi...Hanımefendinin Bu dediğine kendisi bile inanmıyordur eminim.
Ayşe 2 hafta önce
Bir tane akp'li de çıksın desin ki biz maraşa 19 yılda 9 tane fabrika yaptık.900 maraşlıyı iş, aş, ekmek sahibi yaptık.Her yıl 20000 maraşlı bebek Dünya'ya geliyor bu insanlara iş lazım ,fabrika lazım.lafla peynir ekmek gemisi yürümez.
Vatandaş 2 hafta önce
Resim de demokrat olanlar kim?
Eda46 2 hafta önce
Hürriyetin gerçek anlamını biliyor musunuz ?
Osman yılmaz 2 hafta önce
Barış kardeşlik insan haklari saygi sevgi hoşgörü. Bayrak namusum şerefim üzerine. Bu yola kefe ile çıktık. Kafirler başörtüsü düşmanları Diyarbakıra giremezsin ülkücü ler camiye girmezsin solcular bence devlet adına konuşurum sen konuşursan teröristsin .. biz ay sonu kira derdindeyiz haberiniz olsun. Bayrak namus vatan şeref ezan sela bu sözleri artık savaşta duymak istiyoruz. Selam dürüst helal ekmek peşinde olanlar
ömer fıstık 2 hafta önce
cumhuriyetin hiç bir döneminde özellikle kişilerin özgükleri ve hakları bu kadar net şekilde ellerinden alınmış değildir. iktidar ve yandaşlarına herşey dayatma binlerce masum kyk ile işlerinden oldu benim tanıdığım çok insan var ama Türk Milleti elbet kabuğunu tekrar deler ve hesap sorar yandaşı besleyen kendisini diretmeyla iktidarda tutan milletini öteki beriki şucu bucu diye ayrıştıran zihniyetler hep yok olurlar saygılarımla
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:29
Akşam 20:01
Yatsı 21:40