Ağrı 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresine ev sahipliği yapıyor

Ağrı Valiliği ve İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” başladı.Merkez kampüste yapımı tamamlanan ve İshakpaşa Sarayı modelinde olan Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük Uluslararası...

AĞRI 12.10.2016, 17:50
Ağrı 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresine ev sahipliği yapıyor
banner257
Ağrı Valiliği ve İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi” başladı.
Merkez kampüste yapımı tamamlanan ve İshakpaşa Sarayı modelinde olan Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük Uluslararası Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi, 12-14 Ekim tarihleri arasında bilim insanlarını ve öğrencileri bir araya getiriyor. Yurt içi ve yurt dışından yüz yetmiş bilim insanının bildiri ve sunumunun yer aldığı kongrenin açılışı; Ağrı Valisi Musa Işın, Prof. Dr. İrfan Aslan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Ünal, akademisyenler, idari personel ve çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi. 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi ve Kültür ve Kongre Merkezinin açılışında misafirleri, Meslek Yüksekokulu El Sanatlar Bölümünden öğretim görevlisi Bilal Hano ile öğretim görevlisi Cüneyt Taşır’ın “Bin Yılın Motifi” kişisel sergisi karşıladı.
Valilik ve üniversitenin işbirliğiyle gerçekleşen kongrenin kent ve ülke bilimine önemli katkılar sağlayacağına inandığını belirten Ağrı Valisi Musa Işın, dünyanın farklı noktalarında yaşanan sorunların sona erdirilmesinde, sosyal bilimlerde çalışmalar yürüten bilim adamlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Dünyanın dünden daha huzursuz bir halde olduğunu kaydeden Vali Işın, “İnsanlar zenginleşmesine, teknolojinin gelişmesine, refah seviyesinin yükselmiş olmasına rağmen bugün gençliğimiz sefalet içerisindedir. Savaşlar, kargaşalar, terör eylemleri, iç savaşlar ve iç çatışmalar almış başını gitmektedir. Eğer biz insanın kendisini bizatihi odak noktası olarak kabul etseydik ve insanın ruhuna hitap etmiş olsaydık, zannediyorum toplum bugünkü noktada olmayacaktı. Onun için sosyal bilimler değerlidir, önemlidir” diye konuştu.
“Biz dünyanın her yerinde sulh ve selamet istiyoruz” diyen Vali Işın, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz istiyoruz ki dünyanın her yerinde huzur ve refah hüküm sürsün. Bu konuda ise sosyal bilimcilerimize ve bilim adamlarımıza çok iş düşüyor. Çünkü toplumu yönlendirenler de fikir üretenler de bilim adamlarımızdır.”
Bir şehri yaşanmaya değer kılan şeyin o şehrin üzerinde kurulduğu değer sistemiyle şehrin insanlarının bağlı bulunduğu değerler arasındaki bağ olduğunu ifade eden Rektörü Prof. Dr. İrfan Aslan ise, “Bugün gerek bilimsel, gerekse sosyal ve kültürel alanda kendini ispatlayan, son zamanlarda adını Türkiye genelinde duyurmayı başaran Ağrı ilimizin ilk ve tek yükseköğretim kurumu olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, artık kabuğunu kırmayı başarmış ve geleceğe çok daha etkin ve dinamik biçimde hazırlanmaktadır” dedi.
Yüksek teknolojinin otomatikleştirdiği insanın bir çıkış noktası aradığını ve bu çıkış yolunun bilgi, donanım ve geleneğe sahip çıkmaktan geçtiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aslan, şöyle devam etti:
“Sosyal bilimlerin temel amacı birbirine bağımlı global bir dünyada, kültürel farklılıkları olan demokratik bir toplumun vatandaşları olarak kamu yararına bilgiye dayalı, mantıklı kararlar verebilme yeteneği geliştirmek için genç insanlara yardımcı olmaktır. Sosyal bilimlerin değişimi ve sürekliliği inceliyor olması, bireyi toplumsallaştırma amacı güden eğitimde, sosyal bilimlerin etkin bir yer kazanmasına yol açmış ve eğitimin hem bir sosyal bilim dalı hem de sosyal bilimlerin uygulama alanı durumuna gelmesi, ‘Sosyal Bilgiler’ kavramını meydana getirmiştir. Sosyal bilimler disiplininin sahip olduğu bu anlamlı potansiyeli geliştirmek ve bunu toplumun menfaatine uygun kullanmak için yeni kuşaklara özgüven duygusunu kazandırmanın yollarını aramaktayız. Bu amaca binaen öğrenci, eğitici ve yöneticilerimizin bu bilimsel faaliyetlere katılımı azami olarak sağlama gayreti içerisindeyiz.”
Kongre Düzenleme Kurulu adına açılış konuşması yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Edi de, ikincisi düzenlenen kongrenin her aşamasında emeği geçen Ağrı Valiliği, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, akademisyenler ve öğrencilerine desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.
Kongrenin düzenlenmesinde paydaş olan Selçuk Üniversitesi adına konuşan Uz. Dr. Ahmet Aytaç, bilim çıtasını her geçen gün yükseğe taşıyan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını, gelecek yıl ki kongreye Konya’da ev sahipliği yapmaktan onur duyacaklarını söyledi.
Yapılan konuşmaların ardından kongrenin açılış bölümü, plaket, öğretim görevlisi Taşır ile Hano’nun el emeği tablolarının takdimi ve müzik dinletisi ile sona erdi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?