Konya yolunda mahsur kalanları AFAD kurtardı

Antalya-Konya Karayolunda tipi ve kar yağışı nedeniyle mahsur kalan yolcular Konya AFAD ekiplerince kurtarıldı.Özel havayolu şirketlerinin uçuşlarıyla İstanbul’dan Konya’ya gelmek isteyen yolcular 13 Aralık günü gece saatlerinde Konya Havalimanı’nın...

Konya yolunda mahsur kalanları AFAD kurtardı
Antalya-Konya Karayolunda tipi ve kar yağışı nedeniyle mahsur kalan yolcular Konya AFAD ekiplerince kurtarıldı.
Özel havayolu şirketlerinin uçuşlarıyla İstanbul’dan Konya’ya gelmek isteyen yolcular 13 Aralık günü gece saatlerinde Konya Havalimanı’nın olumsuz hava koşulları ve yoğun tipi nedeniyle kapatılması sonucu Antalya Havalimanı’na indi. Otobüslerle Konya’ya hareket eden yaklaşık 400 yolcu, Konya-Antalya yolunun tipiden ulaşıma kapanması üzerine Antalya’nın Akseki ilçesi girişinde durdurularak tesislere yönlendirildi. Aralarında gazetecilerinde bulunduğu yolcular günün aydınlanmasının ardından karayolu ulaşıma açılamayınca, Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden (AFAD) yolcuların kurtarılmaları için yardım istendi.
Konya AFAD Müdürü Yıldız Tosun ve beraberindeki kurtarma görevlileri, 4 arazi aracı ve bir minibüs ile Konya’dan Antalya’nın Akseki ilçesine gelerek önceliği yaşlı ve çocuklu kadınlara verip yolcuları tahliye etti. Donanımlı kurtarma araçlarına alınan öncelikli yolcular trafiğe kapanan yoldan güçlükle ilerleyerek Konya’ya hareket etti.
Antalya’nın Akseki ilçesi ile Konya’nın Seydişehir ilçesi çıkışında yolu ulaşıma kapatan trafik ekipleri diğer araçların geçişine izin vermedi. Karayolunda uzun araç kuyrukları oluşurken, ekipler kar kürüme araçlarıyla yolun ulaşıma kapanmaması için uğraş veriyor. 1825 rakımlı Alacabel mevkisinde kar fırtınasından görüş mesafesi sıfıra düşünce çok sayıda tır ve kamyon yolda mahsur kaldı. Trafik ekipleri, karayolları müdürlüğü görevlileri ve özel kurtarma araçları yardımıyla yolda kalan araçlar tipinin etkisinin azalmasıyla kurtarıldı.
Buzlanma nedeniyle ağır tonajlı araçların seyahatine izin verilmiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER