Aydın’da Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı

Aydın’da mevsimlik bayramlardan olan Hıdırellez kutlamaları bu sene Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirildi.Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Selma Ural’ın ev sahipliği yaptığı törene İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri...

Aydın’da Hıdırellez Coşkuyla Kutlandı
Aydın’da mevsimlik bayramlardan olan Hıdırellez kutlamaları bu sene Aydın Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirildi.
Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Selma Ural’ın ev sahipliği yaptığı törene İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka ve şube müdürleri de katıldı. Öğrencilerin çeşitli oyunlarla keyifli vakitler geçirdiği etkinlikte Hıdırellez’in sembollerinden olan ateş üzerinden atlanarak dilekler tutuldu.
Törende konuşan Kültür ve Turizm İl Müdürü Nuri Aktakka, “Hıdırellez, bütün Türk dünyasında bilinen ve kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında Hıdırellez şeklini almıştır. Özellikle kasaba ve köylerde Hıdırellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdırellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Hıdırellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122