Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Başkan Narlı, “Bilindiği üzere İzmir MARAŞDER’de bayrak değişimi neticesinde genç dinamik ve hizmete gönüllü bir Başkan ve ekip bayrağı devralmıştır. Kahramanmaraş’ın İzmir’de temsili yaklaşık çeyrek asırdır İzmir Kahramanmaraş Kültür Turizm Ve Dayanışma Derneği (İZMİR MARAŞDER) tarafından sağlanmaktadır. İzmir’de ayrıca faaliyet gösteren iki ilçemizin (Afşin ve Elbistan) dernekleriyle dayanışma içerisinde faaliyetlerimiz devam etmektedir. İzmir MARAŞDER’in dernek binası 9 Eylül Meydanı Hüdaverdi İş Merkezi Daire:9 Kat:5 No:3 Basmane Konak/İZMİR adresinde bulunmaktadır. İzmir Enternasyonel fuarının ve Konak Belediye Binasının tam karşısında Kahramanmaraş’ın temsiline yakışır bir konumda ve durumdadır.

Bu çalışmalarımıza destek veren tüm hemşerilerimize müteşekkiriz. Bunların yanında bönümüz deki 23-26 Eylül ayında İzmir BOSPA Fuar Alanında büyük bir coşku ve heyecanla Kahramanmaraş Tanıtım Günleri yapılacaktır. Tüm hemşerilerimizi bu muhteşem etkinliğe buradan da tekrar davet ediyoruz. İZMİR MARAŞDER olarak evvela 11 Eylül tarihinde Şehrin merkezinde yıllardır hasret kaldığımız dernek merkezimizi açtık. Bununla birlikte İzmir’imizin her bölgesinden katılan bine yakın hemşerimizle büyük bir hemşeri buluşması etkinliği gerçekleştirdik. Kahramanmaraş’ımızdan üniversite eğitimi için İzmir’e ilk defa gelen gençlerimize “Üniversitene Hoş Geldin” projesiyle destek olduk ve onların kayıtlarını tamamladık. Barınma ihtiyaçlarına çözümler ürettik. Hemen akabinde ihtiyaç sahibi gençlerimize Burs çalışması başlattık ve bugün sayıları yüze yaklaşan bursu düzenli olarak gençlerimize veriyoruz. Birçok alanda Gençlere yönelik destekleyici kurslar, seminere dernek merkezimizde sürekli olarak devam ediyor. Öte yandan Kahramanmaraş’ımızın ulusal ve uluslararası arenada tanıtımını yapmaya ve öncelikli sorunlarının çözümü için hükümetimiz, yerel yönetimler bazında girişimlerde bulunmaya da devam ediyoruz” dedi.

WhatsApp Image 2022-08-02 at 14.28.59

Başkan Narlı, açıklamasının devamında ise, “Bir yandan bu çalışmalar devam ederken, eski Dernek Başkanı tarafından EGE MARAŞFED etiketiyle sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yapılmakta, WhatsApp grupları oluşturularak paylaşımlara devam edilmektedir. İzmir’de yeterli sayıya ulaşılamadığı için Kahramanmaraş derneklerini kapsayan resmi olarak kurulu bir Federasyon bulunmamaktadır. Bu yönde yapılan algı çalışmaları gerçeği yansıtmamaktadır. Bazı insanlar vardır bulundukları makama itibar katarlar, bazı insanlarda olmayan makamlardan itibar elde etmeye çalışırlar. Eski Dernek Başkanı tarafından oluşturulan bu gruplar ve yapılan paylaşımlar hemşerilerimize ve Kahramanmaraş adına yapılan çalışmalara zarar vermektedir. Resmi olarak kurulmayan dolayısıyla hukuki olarak var olmayan bir yapıyı varmış gibi göstermek ve bu doğrultuda paylaşımlarda bulunmak hukuka aykırıdır. Yine bu resmi olmayan paylaşım ve faaliyetler nedeniyle İzmir ve çevresinde bulunan hemşerilerimiz arasında ikilik oluşturulmaktadır. Resmi olarak Federasyon kurulduğunda Derneğimiz adına açıklama yapılacaktır. Gerçek dışı algı oluşturmak ve haber yaymak bir Kahramanmaraş’lı dernek (Eski) Başkanına yakışmamaktadır. Son zamanlarda yoğun bir şekilde tarafımıza yöneltilen bu husustaki sorulara tek tek cevap vermek yerine bu açıklamayla hemşerilerimizin bilgilendirilmek ve yanıltıcı haber ve paylaşımlarla haksız itibar elde edilmesi çabalarına alet edilmeleri riskine karşı uyarmak istiyoruz. Bu yönde paylaşımlara ısrarla devam edilmesi halinde yasal yollara başvuru hakkımız saklıdır. Kıymetli basın temsilcilerinin de bu bilgilendirmeyi kamuoyuna iletmelerinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Tüm Kahramanmaraş’lı hemşerilerimizi birlikten yana olmaya, ikilik oluşturan hiçbir resmi karşılığı olmayan gerçek dışı algı amaçlı paylaşımlara karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.