Kahramanmaraş'ta deprem riski yeniden gündemde

Türkiye'nin birçok yerinde deprem üretme zamanını doldurmuş ve yeterli gerilimi biriktirmiş faylar var. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, ''Türkiye ölçeğinde yaklaşık 20 yerde deprem üretme olası olan fay var'' dedi. Sözbilir listenin en başına Kahramanmaraş'ı yazdı.

BİLİM TEKNOLOJİ 24.12.2020, 23:57
Kahramanmaraş'ta deprem riski yeniden gündemde
banner257

Aktif bir fay zonunun uzun süre deprem üretmeyen kısmı olan sismik boşluk, deprem olasılığını artırıyor. Çünkü uzun süreli hareketsizlik, gelecekte büyük bir depreme yol açabiliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye ölçeğindeki fayların belirli bir deprem periyoduna göre çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

DEPREM TEKRARLAMA PERİYODU

– Bir bölgede yeterli derecede gerilim birikmediği sürece, o fay kırılmıyor. Her fayın kendine göre deprem tekrarlama periyodu var. Mesela Kuzey Anadolu Fayı üzerinde 150-400 yıl arasında değişiyor. Faylardan biri 150 yılda bir kırılıyorsa, bir sonraki kırılma için 150 yıl geçmesi gerekiyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir

GERİLİM ZAMANI BİTMİŞ, HER AN KIRILABİLİR

– Batı Anadolu’da biraz daha tembel faylar var. Yaklaşık 800, 1000, 2000 yıl geçmesi gerekiyor bir fayın tekrar deprem üretebilmesi için. Bu anlamda Türkiye ölçeğinde yaklaşık 20 yerde deprem üretme olası olan fay var. Biz bunlara sismik boşluk diyoruz. Yani yeterli derecede gerilim birikmiş artık her an kırılabilecek fay parçaları.  İstanbul güneyindeki Marmara Denizi'ndeki fay bu sınıfta değerlendiriliyor. O yüzden bilim insanları ‘Orada her an deprem olabilir’ diyor. Gerilim zamanını bitirmiş. O yüzden zamanı doldurduğu için ‘Her an kırılabilir’ deniliyor. 

KAHRAMANMARAŞ, MALATYA, ERZURUM, DENİZLİ, MUĞLA…

Bilimsel çalışmaların özellikle Kuzey Anadolu Fayı başı ve sonundaki İstanbul tarafıyla, Bingöl- Erzincan arasındaki bölgede yakın zamanda deprem olacağını gösteriyor. Kahramanmaraş, Malatya, Antakya, Adıyaman, Erzurum,  Ağrı, Denizli, Muğla tarafları bu sistemin içinde değerlendiriliyor.

Mesela Milas fayı gibi, Yatağan fayı gibi faylarda uzun süredir deprem olmadığı ortaya çıktı. Burada deprem tehlikesi ve riski soz konusu. Gökova fayının Ören segmenti benzer şekilde 2000 yıldır kırılmayan bir parça. Benzer şekilde Balıkesir il merkezinden geçen Gökçeada segmenti 2000 yıldır kırılmayan bir parça. 

Yorumlar (5)
Aksakallı akif 4 ay önce
Şu pandemi süreci fırsatını yakalamısken,okullar bos iken eski okulların tamamı yıkılıp yeniden daha saglam 2 katı gecmeyecek sekilde insaa edilmelidir, maraş ilinde 2 katlıdan fazla bina yapımına ruhsat verilmemelidir
edeler 46 4 ay önce
binaları çıkın denetleyin çürükleri ayırın diyoruz kime diyoruz ki!!!!!!!!!!!!kimse yok ki
Ramazan 4 ay önce
Maraşta depreme karşı hiçbir bilinç ve önlem yok 7 şiddetinde bir deprem demek Maraşta en az bin kişinin ölmesi demek..
tr 4 ay önce
1000 kişi mi? Yine iyi düşünmüşsünüz siz :) onbinleri bulan ölüm olur maalesef. bahçelievler 50 60 senelik binalarla dolu. hepsi birbirine yapışık binalar. Sadece orada 1000 ölü olur.
SEKTÖR 4 ay önce
YENİ yapılan binalar depremde daha riskli çünkü sağolsun mütehitlerimiz çok ucuza kapatıyorlar... Uygun olmaya binalar yapılıyor... Zemin etüdü firmadan firmaya değişiyor. Mühendisten mühendise zemin etüdü değişiyor. ADAMIN VAR MI HER YERE BİNA DİKİLİYOR... DEVLETİMİZ BU İŞE SON VERMEK İSTERSE DEPREME DAYANIKLI BİNA YAPILIR... Kontrol yok. MÜHENDİS GELİP DEMİR KONTROL ETMESİ LAZIM MÜTAHİT GELMESİNİ KONTROL EDİLMESİNİ İSTEMİYOR.... ALLAH bu millete yardım etsin.... GÜZEL AHLAKLI İNSAN YETİŞTİRWMİYORUZ... DİN EĞİTİMİ ÇÖKMÜŞ, OKULDA EĞİTİM ÇÖKMÜŞ... BİNA MI ÇÖKMESİN.... HERKES PARA DİYE ÖLECEK... Mezara götürürsün böyle devam.... Öbür tarafta demir, çimento çalanlar vay halinize....
19°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:13
Güneş 05:41
Öğle 12:36
İkindi 16:19
Akşam 19:21
Yatsı 20:43