Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?

Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir? Çelik nedir? Çelik nasıl yapılır? Çelik bakır, alüminyum, karbon, gümüş hangisinin demirle birleşmesiyle oluşur?

BİLİMNET 08.06.2016, 00:00 08.06.2016, 00:06
Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?
banner257
 Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?

A. Bakır
B. Gümüş
C. Alüminyum
D. Karbon

Isıl işlem bir metalin fiziksel özelliğini değiştirmek amacıyla katı durumda kontrollü ısıtma, bekleme ve tekrar soğutma işlemidir. Isıl işlemde çelik sertleştirilebilirken ayrıca sert bir çelik de yumuşatılabilir. Tüm çeliği sertleştirmek mümkün olduğu gibi yüzeyde sert bir tabaka oluşturmak için de kullanılabilir. Isıl işlemde çeliğin kimyasal bileşimi bilinmelidir. Bu çelin hangi sıcaklıkta ısıtılacağı ve nasıl soğutulacağı için gereklidir. Yani her çelik bileşenine göre ayrı ayrı ısıl işlemlerden geçer.

çelik sertleştirmek
Isıl işlem: çelik uygun bir dereceye kadar ısıtılır daha sonra ateşten uzaklaştırılan çelik soğutma sıvılarında (yağlar soğutmak için ideal bir sıvıdır) hızlı bir şekilde soğutulur. Bu işlemle çelik sertleşmiş olur fakat bunun yanında kırılganlığı artar. Tok bir malzeme yani kırılganlığı daha az bir malzeme istiyorsak soğutma sıvısı yerine oda sıcaklığında kendi halinde soğutmaya bırakırız.
Yorumlar (1)
AlperBoy_97 3 yıl önce
Saol adamsin
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:32
Güneş 05:56
Öğle 12:38
İkindi 16:17
Akşam 19:11
Yatsı 20:30