Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?

Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir? Çelik nedir? Çelik nasıl yapılır? Çelik bakır, alüminyum, karbon, gümüş hangisinin demirle birleşmesiyle oluşur?

Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?
 Çelik, hangisinin demirle alaşımından elde edilir?

A. Bakır
B. Gümüş
C. Alüminyum
D. Karbon

Isıl işlem bir metalin fiziksel özelliğini değiştirmek amacıyla katı durumda kontrollü ısıtma, bekleme ve tekrar soğutma işlemidir. Isıl işlemde çelik sertleştirilebilirken ayrıca sert bir çelik de yumuşatılabilir. Tüm çeliği sertleştirmek mümkün olduğu gibi yüzeyde sert bir tabaka oluşturmak için de kullanılabilir. Isıl işlemde çeliğin kimyasal bileşimi bilinmelidir. Bu çelin hangi sıcaklıkta ısıtılacağı ve nasıl soğutulacağı için gereklidir. Yani her çelik bileşenine göre ayrı ayrı ısıl işlemlerden geçer.

çelik sertleştirmek
Isıl işlem: çelik uygun bir dereceye kadar ısıtılır daha sonra ateşten uzaklaştırılan çelik soğutma sıvılarında (yağlar soğutmak için ideal bir sıvıdır) hızlı bir şekilde soğutulur. Bu işlemle çelik sertleşmiş olur fakat bunun yanında kırılganlığı artar. Tok bir malzeme yani kırılganlığı daha az bir malzeme istiyorsak soğutma sıvısı yerine oda sıcaklığında kendi halinde soğutmaya bırakırız.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 00:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
AlperBoy_97
AlperBoy_97 - 2 yıl Önce

Saol adamsin

SIRADAKİ HABER

banner122